Hostnordic får nye ejere

Magtkamp om ejerskabet i hostingforhandleren Hostnordic får nu en afslutning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Ejerkredsen i den århusianske hostingvirksomhed har været uenig om selskabets ejerstruktur, hvilket i april fik daværende administrerende direktør og medejer Jakob Norup til at trække sig fra ledelsen.

Nu er de to tilbageværende ejere blevet enige med to købere om en ny struktur i ejerkredsen, som derfor bliver udvidet fra to til fire. De oprindelige ejere Christian Beer og Nicolai Pedersen får følgeskab af Christian Winther og venturefonden Via Venture Partners, der blandt andet er ejer af ATP (Arbejdsmarkedets Tillægspension).

Før ejerskiftet sad Christian Beer og Nicolai Pedersen på hver 40 procent af aktierne i virksomheden. De tidligere ejere og bestyrelsesmedlemmer Christian Beer og Nicolai Pedersen har fortsat aktier i selskabet, men de har overladt majoriteten til Via Venture Partners og Christian Winther.

Det skriver Hostnordic i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Den nye medejer Christian Winther indtræder som bestyrelsesformand i virksomheden, hvor han desuden bliver ansvarlig for den daglige drift, som Nicolai Pedersen ellers har stået for, siden Jakob Norup forlod virksomheden i april.

Christian Winther har mange års erfaring med it-branchen. Han har blandt andet været direktør i tyske Talkline, siddet i Pironets bestyrelse og siddet i en ledende stilling hos Bang & Olufsen.

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub