Hostnordic får nye ejere

Magtkamp om ejerskabet i hostingforhandleren Hostnordic får nu en afslutning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Ejerkredsen i den århusianske hostingvirksomhed har været uenig om selskabets ejerstruktur, hvilket i april fik daværende administrerende direktør og medejer Jakob Norup til at trække sig fra ledelsen.

Nu er de to tilbageværende ejere blevet enige med to købere om en ny struktur i ejerkredsen, som derfor bliver udvidet fra to til fire. De oprindelige ejere Christian Beer og Nicolai Pedersen får følgeskab af Christian Winther og venturefonden Via Venture Partners, der blandt andet er ejer af ATP (Arbejdsmarkedets Tillægspension).

Før ejerskiftet sad Christian Beer og Nicolai Pedersen på hver 40 procent af aktierne i virksomheden. De tidligere ejere og bestyrelsesmedlemmer Christian Beer og Nicolai Pedersen har fortsat aktier i selskabet, men de har overladt majoriteten til Via Venture Partners og Christian Winther.

Det skriver Hostnordic i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Den nye medejer Christian Winther indtræder som bestyrelsesformand i virksomheden, hvor han desuden bliver ansvarlig for den daglige drift, som Nicolai Pedersen ellers har stået for, siden Jakob Norup forlod virksomheden i april.

Christian Winther har mange års erfaring med it-branchen. Han har blandt andet været direktør i tyske Talkline, siddet i Pironets bestyrelse og siddet i en ledende stilling hos Bang & Olufsen.

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos