Hostnordic får nye ejere

Magtkamp om ejerskabet i hostingforhandleren Hostnordic får nu en afslutning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Ejerkredsen i den århusianske hostingvirksomhed har været uenig om selskabets ejerstruktur, hvilket i april fik daværende administrerende direktør og medejer Jakob Norup til at trække sig fra ledelsen.

Nu er de to tilbageværende ejere blevet enige med to købere om en ny struktur i ejerkredsen, som derfor bliver udvidet fra to til fire. De oprindelige ejere Christian Beer og Nicolai Pedersen får følgeskab af Christian Winther og venturefonden Via Venture Partners, der blandt andet er ejer af ATP (Arbejdsmarkedets Tillægspension).

Før ejerskiftet sad Christian Beer og Nicolai Pedersen på hver 40 procent af aktierne i virksomheden. De tidligere ejere og bestyrelsesmedlemmer Christian Beer og Nicolai Pedersen har fortsat aktier i selskabet, men de har overladt majoriteten til Via Venture Partners og Christian Winther.

Det skriver Hostnordic i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Den nye medejer Christian Winther indtræder som bestyrelsesformand i virksomheden, hvor han desuden bliver ansvarlig for den daglige drift, som Nicolai Pedersen ellers har stået for, siden Jakob Norup forlod virksomheden i april.

Christian Winther har mange års erfaring med it-branchen. Han har blandt andet været direktør i tyske Talkline, siddet i Pironets bestyrelse og siddet i en ledende stilling hos Bang & Olufsen.

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job