Hostnordic får nye ejere

Magtkamp om ejerskabet i hostingforhandleren Hostnordic får nu en afslutning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Ejerkredsen i den århusianske hostingvirksomhed har været uenig om selskabets ejerstruktur, hvilket i april fik daværende administrerende direktør og medejer Jakob Norup til at trække sig fra ledelsen.

Nu er de to tilbageværende ejere blevet enige med to købere om en ny struktur i ejerkredsen, som derfor bliver udvidet fra to til fire. De oprindelige ejere Christian Beer og Nicolai Pedersen får følgeskab af Christian Winther og venturefonden Via Venture Partners, der blandt andet er ejer af ATP (Arbejdsmarkedets Tillægspension).

Før ejerskiftet sad Christian Beer og Nicolai Pedersen på hver 40 procent af aktierne i virksomheden. De tidligere ejere og bestyrelsesmedlemmer Christian Beer og Nicolai Pedersen har fortsat aktier i selskabet, men de har overladt majoriteten til Via Venture Partners og Christian Winther.

Det skriver Hostnordic i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Den nye medejer Christian Winther indtræder som bestyrelsesformand i virksomheden, hvor han desuden bliver ansvarlig for den daglige drift, som Nicolai Pedersen ellers har stået for, siden Jakob Norup forlod virksomheden i april.

Christian Winther har mange års erfaring med it-branchen. Han har blandt andet været direktør i tyske Talkline, siddet i Pironets bestyrelse og siddet i en ledende stilling hos Bang & Olufsen.

Læs også:
Jakob Norup går fra Hostnordic

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS