Søballe hyrer tidligere partner og Norriq-mand

Bjarne Søballe har hentet en tidligere kollega fra både Munk IT og Norriq til Dynateam.

Artikel top billede

Ved udgangen af juni forlod Poul Stokholm stillingen som regionsdirektør i Norriq Danmark for at slutte sig til sin tidligere kollega Bjarne Søballe i Dynateam.

De to har tidligere arbejdet sammen i Munk IT, hvor de begge var medejere i en periode. Senest har de begge arbejdet for Norriq, inden Bjarne Søballe i 2009 stiftede konsulenthuset Dynateam.

Nu skal de så arbejde sammen igen.

Bjarne Søballe har ansat Poul Stokholm som direktør i den nye jyske afdeling af Dynateam.

"Jeg har fået ansvaret for den nye afdeling, der er startet i Kolding. Mit ansvar dækker både salg og produktion. Jeg får følgeskab af nogle rigtig dygtige konsulenter og udviklere, og så skal jeg sælge varerne," siger Poul Stokholm til CRN.

Og han ved, hvad han taler om. For Poul Stokholm kender allerede de folk, han skal arbejde sammen med på Koldingkontoret. De er nemlig også tidligere Norriq-folk. I alt skifter syv medarbejdere inklusiv Poul Stokholm denne sommer fra Norriq til Dynateam.

Dynateam er et konsulenthus med speciale i infrastruktur og Dynamic NAV.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura