Greenpeace lægger pres på Apple

Greenpeace kritiserer at Apple stadig bruger "snavset" strøm i sine datacentre.

Artikel top billede

En Greenpeace-rapport fra april kritiserer, at en stor del af energien til verdens datacentre kommer fra kul- og atomkraftværker. Kritikken retter sig især mod Apples datacentre. Her kommer 55 pct. af energien fra kulkraftværker, mens 28 pct. bliver dækket med atomenergi. Nu har Greenpeace udgivet en ny rapport, der kun beskæftiger sig med Apple.

"A Clean Energy Road Map for Apple - How Apple Can Meets its Coal-Free Goal" lyder overskriften på rapporten, der bekræfter at selskabet har gjort fremskridt. Men det er ikke nok til at tilfredstille Greenpeace.

Apple har dog formået at hæve sin "clean energy score" fra 15,3 til 22,6 pct. Apple har lovet, at man fremover kun vil bruge bæredygtige energikilder til sine datacentre, og det har fået Greenpeace til at give Apple en mere positiv vurdering.

Det er dog baseret på Apples løfter og ikke på det, som selskabet har opnået indtil nu, så nu vil miljø-organisationen holde nøje med, om løfterne bliver opfyldt.

"Apple har muligheden for at sætte en ny standard med sit løfte om en kulfri iCloud, men planerne om at nå disse mål er mest snak og ikke nok handling," lyder kommentaren fra Greenpeace's teknologi-analytiker Gary Cook.

Selskabet har ellers været rimelig specifik i sine planer. Apple betegner sit datacenter i Maiden i North Carolina som verdens grønneste og lover at det skal køre udelukkende med grøn energi fra slutningen af 2012. Mere end halvdelen skal komme fra brændselsceller og solpaneler installeret ved datacenteret. Resten skal komme fra lokale vindmøller og andre energikilder.

En datacenter-ekspert fra Amazon har tidligere kritiseret, at solenergi til datacentre er et rent pr-stunt. Her har man regnet sig frem til, at Apples solanlæg kun er i stand til at levere fire procent af den energi, som datacenteret behøver - selvom det altså fylder et enormt areal.

I denne uge har Apple skabt overskrifter med sin beslutning om at trække sig ud af det amerikanske miljøprogram EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool). Dermed kan firmaets produkter ikke længere bære det grønne miljømærke. Det skyldes angiveligt, at Apple er uenig i EPEAT's krav til produkterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS