Greenpeace lægger pres på Apple

Greenpeace kritiserer at Apple stadig bruger "snavset" strøm i sine datacentre.

Artikel top billede

En Greenpeace-rapport fra april kritiserer, at en stor del af energien til verdens datacentre kommer fra kul- og atomkraftværker. Kritikken retter sig især mod Apples datacentre. Her kommer 55 pct. af energien fra kulkraftværker, mens 28 pct. bliver dækket med atomenergi. Nu har Greenpeace udgivet en ny rapport, der kun beskæftiger sig med Apple.

"A Clean Energy Road Map for Apple - How Apple Can Meets its Coal-Free Goal" lyder overskriften på rapporten, der bekræfter at selskabet har gjort fremskridt. Men det er ikke nok til at tilfredstille Greenpeace.

Apple har dog formået at hæve sin "clean energy score" fra 15,3 til 22,6 pct. Apple har lovet, at man fremover kun vil bruge bæredygtige energikilder til sine datacentre, og det har fået Greenpeace til at give Apple en mere positiv vurdering.

Det er dog baseret på Apples løfter og ikke på det, som selskabet har opnået indtil nu, så nu vil miljø-organisationen holde nøje med, om løfterne bliver opfyldt.

"Apple har muligheden for at sætte en ny standard med sit løfte om en kulfri iCloud, men planerne om at nå disse mål er mest snak og ikke nok handling," lyder kommentaren fra Greenpeace's teknologi-analytiker Gary Cook.

Selskabet har ellers været rimelig specifik i sine planer. Apple betegner sit datacenter i Maiden i North Carolina som verdens grønneste og lover at det skal køre udelukkende med grøn energi fra slutningen af 2012. Mere end halvdelen skal komme fra brændselsceller og solpaneler installeret ved datacenteret. Resten skal komme fra lokale vindmøller og andre energikilder.

En datacenter-ekspert fra Amazon har tidligere kritiseret, at solenergi til datacentre er et rent pr-stunt. Her har man regnet sig frem til, at Apples solanlæg kun er i stand til at levere fire procent af den energi, som datacenteret behøver - selvom det altså fylder et enormt areal.

I denne uge har Apple skabt overskrifter med sin beslutning om at trække sig ud af det amerikanske miljøprogram EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool). Dermed kan firmaets produkter ikke længere bære det grønne miljømærke. Det skyldes angiveligt, at Apple er uenig i EPEAT's krav til produkterne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S