Dansk komiker sagsøger Google

Jan Monrad vil have Googles nysgerrige kamera ud af sin baghave.

Artikel top billede

Smilet er stivnet hos Jan Monrad. Den danske komiker fra duoen Monrad og Rislund er gået i clinch med Google. Og han har vundet det første sværdslag.

Monrad har politianmeldt Google for at tage billeder til Google Street View på en privat vej ved hans sommerhus. Google har nu undskyldt. Men sagen fortsætter.

Sagen udspringer af, at Monrad mener, at Google har kørt en af firmaets kamerabiler ned af en privat vej til hans sommerhus i Odsherred. Det er ulovligt, og hvis det er sket, får han en uforbeholden undskyldning, siger Googles danske pressechef, Christine Sørensen, til nordvestnyt.dk.

Hun bekræfter, at Googles biler skal holde sig til de offentlige vej, når der tages 360 graders billeder i Danmark. Bilerne skal ikke fotografere på private veje.

"Det må man ikke, og det gør vi ikke. Men her er der åbenbart sket en fejl. Enten har kortet, fotografen har anvendt, ikke været helt præcist, eller også er der begået en personlig fejl, siger Christine Sørensen.

Sagen fortsætter

Jan Monrad synes ikke sagen skal slutte af den grund. 

Han anmeldte Google til politiet for at fotografere fra en privat vej, og den anmeldelse trækker han ikke tilbage, selv om han har fået en undskyldning og billederne bliver fjernet fra Google Street View.

Der er stadig en debat om privatlivets fred, der bør fortsætte.

"Sagen handler ikke om mig. Det er en principiel diskussion om privatlivets ukrænkelighed. Derfor vil jeg heller ikke trække min politianmeldelse tilbage. Jeg ønsker også, at politiet skal tage stilling til sagen," siger Jan Monrad.

Den danske sag af langt fra  enestående. I Frankrig har en borger sagsøgt Google for at filme ham, mens han urinerede i sin egen indkørsel
Den danske offentligheds-jurist Oluf Jørgensen har også påpeget, at Google Street View kan være "en stor lovovertrædelse".

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job