Dansk komiker sagsøger Google

Jan Monrad vil have Googles nysgerrige kamera ud af sin baghave.

Artikel top billede

Smilet er stivnet hos Jan Monrad. Den danske komiker fra duoen Monrad og Rislund er gået i clinch med Google. Og han har vundet det første sværdslag.

Monrad har politianmeldt Google for at tage billeder til Google Street View på en privat vej ved hans sommerhus. Google har nu undskyldt. Men sagen fortsætter.

Sagen udspringer af, at Monrad mener, at Google har kørt en af firmaets kamerabiler ned af en privat vej til hans sommerhus i Odsherred. Det er ulovligt, og hvis det er sket, får han en uforbeholden undskyldning, siger Googles danske pressechef, Christine Sørensen, til nordvestnyt.dk.

Hun bekræfter, at Googles biler skal holde sig til de offentlige vej, når der tages 360 graders billeder i Danmark. Bilerne skal ikke fotografere på private veje.

"Det må man ikke, og det gør vi ikke. Men her er der åbenbart sket en fejl. Enten har kortet, fotografen har anvendt, ikke været helt præcist, eller også er der begået en personlig fejl, siger Christine Sørensen.

Sagen fortsætter

Jan Monrad synes ikke sagen skal slutte af den grund. 

Han anmeldte Google til politiet for at fotografere fra en privat vej, og den anmeldelse trækker han ikke tilbage, selv om han har fået en undskyldning og billederne bliver fjernet fra Google Street View.

Der er stadig en debat om privatlivets fred, der bør fortsætte.

"Sagen handler ikke om mig. Det er en principiel diskussion om privatlivets ukrænkelighed. Derfor vil jeg heller ikke trække min politianmeldelse tilbage. Jeg ønsker også, at politiet skal tage stilling til sagen," siger Jan Monrad.

Den danske sag af langt fra  enestående. I Frankrig har en borger sagsøgt Google for at filme ham, mens han urinerede i sin egen indkørsel. 
Den danske offentligheds-jurist Oluf Jørgensen har også påpeget, at Google Street View kan være "en stor lovovertrædelse".

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job