Dansk komiker sagsøger Google

Jan Monrad vil have Googles nysgerrige kamera ud af sin baghave.

Artikel top billede

Smilet er stivnet hos Jan Monrad. Den danske komiker fra duoen Monrad og Rislund er gået i clinch med Google. Og han har vundet det første sværdslag.

Monrad har politianmeldt Google for at tage billeder til Google Street View på en privat vej ved hans sommerhus. Google har nu undskyldt. Men sagen fortsætter.

Sagen udspringer af, at Monrad mener, at Google har kørt en af firmaets kamerabiler ned af en privat vej til hans sommerhus i Odsherred. Det er ulovligt, og hvis det er sket, får han en uforbeholden undskyldning, siger Googles danske pressechef, Christine Sørensen, til nordvestnyt.dk.

Hun bekræfter, at Googles biler skal holde sig til de offentlige vej, når der tages 360 graders billeder i Danmark. Bilerne skal ikke fotografere på private veje.

"Det må man ikke, og det gør vi ikke. Men her er der åbenbart sket en fejl. Enten har kortet, fotografen har anvendt, ikke været helt præcist, eller også er der begået en personlig fejl, siger Christine Sørensen.

Sagen fortsætter

Jan Monrad synes ikke sagen skal slutte af den grund. 

Han anmeldte Google til politiet for at fotografere fra en privat vej, og den anmeldelse trækker han ikke tilbage, selv om han har fået en undskyldning og billederne bliver fjernet fra Google Street View.

Der er stadig en debat om privatlivets fred, der bør fortsætte.

"Sagen handler ikke om mig. Det er en principiel diskussion om privatlivets ukrænkelighed. Derfor vil jeg heller ikke trække min politianmeldelse tilbage. Jeg ønsker også, at politiet skal tage stilling til sagen," siger Jan Monrad.

Den danske sag af langt fra  enestående. I Frankrig har en borger sagsøgt Google for at filme ham, mens han urinerede i sin egen indkørsel
Den danske offentligheds-jurist Oluf Jørgensen har også påpeget, at Google Street View kan være "en stor lovovertrædelse".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS