Expert: Vi afvikler ikke den fysiske forretning

Den nordiske Expert-koncern har ekspanderet på nettet de senere år. Alligevel består de mere end 700 fysiske butikker, lover koncerndirektør.

Artikel top billede

Det Expert-ejede onlinebrand Proshop har ekspanderet de sidste to års tid - først til Sverige og siden til Norge. Forude ligger Finland, som vil blive indtaget i sommeren 2013. Det er i hvert fald foreløbig planen, oplyser koncerndirektør Lars Christensen.

Det er koncernens ambition, at de to onlinekoncepter skal eksistere sideløbende, idet Expert-koncernen allerede er til stede med Expert-webshops i alle fire nordiske lande. Alligevel breder koncernens anden webshop sig nu ud over de selv samme nordiske markeder.

"Jeg tror, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og vi har da også to kanaler online. Vi har Expert-strategien, som er mere dual brand-strategi, og så har vi Proshop, der er en god voksende del af virksomheden," fortæller Lars Christensen.

Det betyder, at Proshop er sit eget brand, mens Expert-webshoppen skal trække på Expert-butikkernes brand. Dobbeltsatsningen på nettet er altså ikke i konkurrence med virksomhedens fokus på de fysiske butikker.

"Vi kommer ikke udenom internettets indflydelse på markedet, så selvfølgelig skal vi også være til stede der. Men de to ting (den fysiske og den webbaserede handel, red.) kører særskilt," siger Lars Christensen til CRN og fortsætter:

"Det er også derfor, at Poul Thyregod er øverste direktør for vores e-branding i Norden."

Med en online-ansvarlig har koncerndirektøren ro til at fokusere på den fysiske del af koncernen. Da han tidligere løftede sløret for Expert-koncernens strategi for fremtiden, fortalte han, at koncernen fokuserer på at gøre de fysiske butikker indbydende, så de appellerer til de service- og kvalitetsbevidste forbrugere. Derudover var det vigtigste punkt på Lars Christensens to-do-list at ensrette koncernens brand.

Sådan er det fortsat, forsikrer Lars Christensen. Men fordi Expert-brandet ensrettes på tværs af forretninger, landegrænser og platforme, betyder det ikke, at koncernen ikke kan rumme flere koncepter.

"Jeg tror, som sagt, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og det er min overbevisning, at vi med fordel kan drive to forskellige koncepter online," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS