Expert: Vi afvikler ikke den fysiske forretning

Den nordiske Expert-koncern har ekspanderet på nettet de senere år. Alligevel består de mere end 700 fysiske butikker, lover koncerndirektør.

Artikel top billede

Det Expert-ejede onlinebrand Proshop har ekspanderet de sidste to års tid - først til Sverige og siden til Norge. Forude ligger Finland, som vil blive indtaget i sommeren 2013. Det er i hvert fald foreløbig planen, oplyser koncerndirektør Lars Christensen.

Det er koncernens ambition, at de to onlinekoncepter skal eksistere sideløbende, idet Expert-koncernen allerede er til stede med Expert-webshops i alle fire nordiske lande. Alligevel breder koncernens anden webshop sig nu ud over de selv samme nordiske markeder.

"Jeg tror, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og vi har da også to kanaler online. Vi har Expert-strategien, som er mere dual brand-strategi, og så har vi Proshop, der er en god voksende del af virksomheden," fortæller Lars Christensen.

Det betyder, at Proshop er sit eget brand, mens Expert-webshoppen skal trække på Expert-butikkernes brand. Dobbeltsatsningen på nettet er altså ikke i konkurrence med virksomhedens fokus på de fysiske butikker.

"Vi kommer ikke udenom internettets indflydelse på markedet, så selvfølgelig skal vi også være til stede der. Men de to ting (den fysiske og den webbaserede handel, red.) kører særskilt," siger Lars Christensen til CRN og fortsætter:

"Det er også derfor, at Poul Thyregod er øverste direktør for vores e-branding i Norden."

Med en online-ansvarlig har koncerndirektøren ro til at fokusere på den fysiske del af koncernen. Da han tidligere løftede sløret for Expert-koncernens strategi for fremtiden, fortalte han, at koncernen fokuserer på at gøre de fysiske butikker indbydende, så de appellerer til de service- og kvalitetsbevidste forbrugere. Derudover var det vigtigste punkt på Lars Christensens to-do-list at ensrette koncernens brand.

Sådan er det fortsat, forsikrer Lars Christensen. Men fordi Expert-brandet ensrettes på tværs af forretninger, landegrænser og platforme, betyder det ikke, at koncernen ikke kan rumme flere koncepter.

"Jeg tror, som sagt, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og det er min overbevisning, at vi med fordel kan drive to forskellige koncepter online," siger han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse