Expert: Vi afvikler ikke den fysiske forretning

Den nordiske Expert-koncern har ekspanderet på nettet de senere år. Alligevel består de mere end 700 fysiske butikker, lover koncerndirektør.

Artikel top billede

Det Expert-ejede onlinebrand Proshop har ekspanderet de sidste to års tid - først til Sverige og siden til Norge. Forude ligger Finland, som vil blive indtaget i sommeren 2013. Det er i hvert fald foreløbig planen, oplyser koncerndirektør Lars Christensen.

Det er koncernens ambition, at de to onlinekoncepter skal eksistere sideløbende, idet Expert-koncernen allerede er til stede med Expert-webshops i alle fire nordiske lande. Alligevel breder koncernens anden webshop sig nu ud over de selv samme nordiske markeder.

"Jeg tror, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og vi har da også to kanaler online. Vi har Expert-strategien, som er mere dual brand-strategi, og så har vi Proshop, der er en god voksende del af virksomheden," fortæller Lars Christensen.

Det betyder, at Proshop er sit eget brand, mens Expert-webshoppen skal trække på Expert-butikkernes brand. Dobbeltsatsningen på nettet er altså ikke i konkurrence med virksomhedens fokus på de fysiske butikker.

"Vi kommer ikke udenom internettets indflydelse på markedet, så selvfølgelig skal vi også være til stede der. Men de to ting (den fysiske og den webbaserede handel, red.) kører særskilt," siger Lars Christensen til CRN og fortsætter:

"Det er også derfor, at Poul Thyregod er øverste direktør for vores e-branding i Norden."

Med en online-ansvarlig har koncerndirektøren ro til at fokusere på den fysiske del af koncernen. Da han tidligere løftede sløret for Expert-koncernens strategi for fremtiden, fortalte han, at koncernen fokuserer på at gøre de fysiske butikker indbydende, så de appellerer til de service- og kvalitetsbevidste forbrugere. Derudover var det vigtigste punkt på Lars Christensens to-do-list at ensrette koncernens brand.

Sådan er det fortsat, forsikrer Lars Christensen. Men fordi Expert-brandet ensrettes på tværs af forretninger, landegrænser og platforme, betyder det ikke, at koncernen ikke kan rumme flere koncepter.

"Jeg tror, som sagt, der findes flere online-koncepter end retailkoncepter. Og det er min overbevisning, at vi med fordel kan drive to forskellige koncepter online," siger han.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job