Google køber danske frontløbere

Dansk designbureau skal gøre Google+ smukt.

Artikel top billede

De lavede det ikoniske logo til Facebook. Og har ligeledes lavet grafisk arbejde for Apple, Evernote og mange af it-verdenens andre store koryfæer.

Nu skal flere af de ansatte fra designbureauet Cuban Council arbejde videre hos Google. Skriver firmaet på deres blog.

"Vi er glade for at kunne oplyse, at en del af vores ansatte starter hos Google for at fokusere på designarbejdet med Google+".

Det er uklart, om Cuban Council skal leve videre på egen hånd. Der er ikke nogle detaljer om, hvor mange ansatte eller hvilke, der nu fortsætter hos Google. TechCrunch beskriver aftalen som et "mini-opkøb".

Stiftet af danskere

Cuban Council er blandt andet stiftet af danskerne Toke Nygaard og Michael Schmidt. Bureauet har kontorer i New York og it-mekkaet San Francisco, hvor firmaet har lavet stribevis af designopgaver for velkendte brands. Firmaet var i en overgang kendt for at afvise ordrer fra store firmaer som Yahoo! for at beholde den kreative kontrol og stemning i firmaet.

Nygaard og Schmidt er også kendt for at starte hjemmesiden K10K, der i mange år var et internationalt samlingssted for webudviklere med fokus på kvalitetssdesign og nye tendenser på nettet. Den åbnede i 1998 og lukkede først helt ned sidste år. Toke Nygaard er i dag kreativ chef hos Zendesk.

"Vi har arbejdet tæt sammen med Google på mange forskellige produkter siden 2005, så vi glæder os over, at vi nu kan fokusere vores kreative kræfter internt i Google," lyder den korte melding på firmaets hjemmeside.

Google er ikke mere meddelsom.

"Cuban Councils unikke tilgang til design har givet dem mulighed for at lave visuelle identiteter for nogle af nettets mest kendte brands. Vi har også arbejdet med dem i årevis og mener, at de vil passe godt ind hos os," siger en talsmand fra Google til Techcrunch.

Google har ikke oplyst pris på "handlen".

G+ oplever stor vækst i øjeblikket, og har også senest frigivet mobile apps, der grafisk ligger langt foran for eksempel Facebook. Det arbejde skal Cuban Councils tidligere ansatte nu fortsætte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S