Google køber danske frontløbere

Dansk designbureau skal gøre Google+ smukt.

Artikel top billede

De lavede det ikoniske logo til Facebook. Og har ligeledes lavet grafisk arbejde for Apple, Evernote og mange af it-verdenens andre store koryfæer.

Nu skal flere af de ansatte fra designbureauet Cuban Council arbejde videre hos Google. Skriver firmaet på deres blog.

"Vi er glade for at kunne oplyse, at en del af vores ansatte starter hos Google for at fokusere på designarbejdet med Google+".

Det er uklart, om Cuban Council skal leve videre på egen hånd. Der er ikke nogle detaljer om, hvor mange ansatte eller hvilke, der nu fortsætter hos Google. TechCrunch beskriver aftalen som et "mini-opkøb".

Stiftet af danskere

Cuban Council er blandt andet stiftet af danskerne Toke Nygaard og Michael Schmidt. Bureauet har kontorer i New York og it-mekkaet San Francisco, hvor firmaet har lavet stribevis af designopgaver for velkendte brands. Firmaet var i en overgang kendt for at afvise ordrer fra store firmaer som Yahoo! for at beholde den kreative kontrol og stemning i firmaet.

Nygaard og Schmidt er også kendt for at starte hjemmesiden K10K, der i mange år var et internationalt samlingssted for webudviklere med fokus på kvalitetssdesign og nye tendenser på nettet. Den åbnede i 1998 og lukkede først helt ned sidste år. Toke Nygaard er i dag kreativ chef hos Zendesk.

"Vi har arbejdet tæt sammen med Google på mange forskellige produkter siden 2005, så vi glæder os over, at vi nu kan fokusere vores kreative kræfter internt i Google," lyder den korte melding på firmaets hjemmeside.

Google er ikke mere meddelsom.

"Cuban Councils unikke tilgang til design har givet dem mulighed for at lave visuelle identiteter for nogle af nettets mest kendte brands. Vi har også arbejdet med dem i årevis og mener, at de vil passe godt ind hos os," siger en talsmand fra Google til Techcrunch.

Google har ikke oplyst pris på "handlen".

G+ oplever stor vækst i øjeblikket, og har også senest frigivet mobile apps, der grafisk ligger langt foran for eksempel Facebook. Det arbejde skal Cuban Councils tidligere ansatte nu fortsætte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S