Google køber danske frontløbere

Dansk designbureau skal gøre Google+ smukt.

Artikel top billede

De lavede det ikoniske logo til Facebook. Og har ligeledes lavet grafisk arbejde for Apple, Evernote og mange af it-verdenens andre store koryfæer.

Nu skal flere af de ansatte fra designbureauet Cuban Council arbejde videre hos Google. Skriver firmaet på deres blog.

"Vi er glade for at kunne oplyse, at en del af vores ansatte starter hos Google for at fokusere på designarbejdet med Google+".

Det er uklart, om Cuban Council skal leve videre på egen hånd. Der er ikke nogle detaljer om, hvor mange ansatte eller hvilke, der nu fortsætter hos Google. TechCrunch beskriver aftalen som et "mini-opkøb".

Stiftet af danskere

Cuban Council er blandt andet stiftet af danskerne Toke Nygaard og Michael Schmidt. Bureauet har kontorer i New York og it-mekkaet San Francisco, hvor firmaet har lavet stribevis af designopgaver for velkendte brands. Firmaet var i en overgang kendt for at afvise ordrer fra store firmaer som Yahoo! for at beholde den kreative kontrol og stemning i firmaet.

Nygaard og Schmidt er også kendt for at starte hjemmesiden K10K, der i mange år var et internationalt samlingssted for webudviklere med fokus på kvalitetssdesign og nye tendenser på nettet. Den åbnede i 1998 og lukkede først helt ned sidste år. Toke Nygaard er i dag kreativ chef hos Zendesk.

"Vi har arbejdet tæt sammen med Google på mange forskellige produkter siden 2005, så vi glæder os over, at vi nu kan fokusere vores kreative kræfter internt i Google," lyder den korte melding på firmaets hjemmeside.

Google er ikke mere meddelsom.

"Cuban Councils unikke tilgang til design har givet dem mulighed for at lave visuelle identiteter for nogle af nettets mest kendte brands. Vi har også arbejdet med dem i årevis og mener, at de vil passe godt ind hos os," siger en talsmand fra Google til Techcrunch.

Google har ikke oplyst pris på "handlen".

G+ oplever stor vækst i øjeblikket, og har også senest frigivet mobile apps, der grafisk ligger langt foran for eksempel Facebook. Det arbejde skal Cuban Councils tidligere ansatte nu fortsætte.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S