Ny smartphone til de ældste generationer

Mange funktioner pakket pædagogisk ind.

Artikel top billede

Fujitsu har lavet en ny telefon til ældre. Uden at skære alle funktionerne bort.

Der har i længere tid været et marked for simple ældre-telefoner fra for eksempel Doro og Emporia. Men indtil nu har trenden været at gøre telefonerne så enkle som muligt. Det har tit betydet, at de kun kunne bruges til at ringe fra, til at sende sms med eller fungere som nødalarm.

Fujitsus nye F-12D i serien "RakuRaku" er en rigtig smartphone. En smartphone med berøringsfølsom skærm og med styresystem baseret på Android. "Rakuraku" er japansk for "nem" eller "behagelig".

Telefonen har fået en skræddersyet overflade med store knapper og tydelige ikoner - for eksempel bruges et ikon for zoom fordi udviklerne mener, at mange ældre har sværere ved at bruge den almindelige zoomfunktion, hvor man kniber fingrene sammen på skrærmen.
Men der er også lavet mere basale ændringer for at tilpasse sig en målgruppe, der ikke er hjemmevant i moderne mobilteknologi.

Google har givet lov

Fujitsu har for eksempel forhandlet med Google og fået lov til at bruge Android-platformen uden at kræve, at brugerne skal logge sig ind med en Google-konto. Den proces ville være for snørklet for firmaets målgruppe, mener japanerne.

Skærmen tager også højde for målgruppens manglende kendskab til touch-teknologi. Den er lavet, så den tager hensyn til - og ignorerer - forkerte tryk på skræmen. Hvis personen for eksempel ubevidst kommer til at strejfe skærmen med en finger.

De virtuelle knapper på telefonen kan heller ikke aktiveres ved et uheld. En handling kræver et dobbelttryk. Først vælger og aktiverer man den knap, man vil trykke på. Så bekræfter man med et ekstra tryk.
Desuden giver skærmen en lille vibration ved tryk for at simulere følelsen af en "rigtig" telefon.

Telefonen blev vist frem i denne uge. Først målrettet det japanske marked i august. Senere resten af verden, hvis der bliver taget godt i mod den.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job