Ny smartphone til de ældste generationer

Mange funktioner pakket pædagogisk ind.

Artikel top billede

Fujitsu har lavet en ny telefon til ældre. Uden at skære alle funktionerne bort.

Der har i længere tid været et marked for simple ældre-telefoner fra for eksempel Doro og Emporia. Men indtil nu har trenden været at gøre telefonerne så enkle som muligt. Det har tit betydet, at de kun kunne bruges til at ringe fra, til at sende sms med eller fungere som nødalarm.

Fujitsus nye F-12D i serien "RakuRaku" er en rigtig smartphone. En smartphone med berøringsfølsom skærm og med styresystem baseret på Android. "Rakuraku" er japansk for "nem" eller "behagelig".

Telefonen har fået en skræddersyet overflade med store knapper og tydelige ikoner - for eksempel bruges et ikon for zoom fordi udviklerne mener, at mange ældre har sværere ved at bruge den almindelige zoomfunktion, hvor man kniber fingrene sammen på skrærmen.
Men der er også lavet mere basale ændringer for at tilpasse sig en målgruppe, der ikke er hjemmevant i moderne mobilteknologi.

Google har givet lov

Fujitsu har for eksempel forhandlet med Google og fået lov til at bruge Android-platformen uden at kræve, at brugerne skal logge sig ind med en Google-konto. Den proces ville være for snørklet for firmaets målgruppe, mener japanerne.

Skærmen tager også højde for målgruppens manglende kendskab til touch-teknologi. Den er lavet, så den tager hensyn til - og ignorerer - forkerte tryk på skræmen. Hvis personen for eksempel ubevidst kommer til at strejfe skærmen med en finger.

De virtuelle knapper på telefonen kan heller ikke aktiveres ved et uheld. En handling kræver et dobbelttryk. Først vælger og aktiverer man den knap, man vil trykke på. Så bekræfter man med et ekstra tryk.
Desuden giver skærmen en lille vibration ved tryk for at simulere følelsen af en "rigtig" telefon.

Telefonen blev vist frem i denne uge. Først målrettet det japanske marked i august. Senere resten af verden, hvis der bliver taget godt i mod den.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec