Elbek & Vejrup: Vi vil være størst

Den aarhusianske ERP-forhandler fortsætter ekspansionen og køber sig ind i C5-forhandler fra Horsens.

Artikel top billede

It-virksomheden Elbek & Vejrup har fusioneret sin C5-afdeling med Jysk Data Partner.

Konkret betyder det, at forhandleren fra Horsens bliver et datterselskab i Elbek & Vejrup-koncernen, der overtager 60 procent af aktierne. De restererende 40 procent beholder Horsens-forhandlerens stifter, Jan Markfoged.

"Jysk Data Partner har en masse erfaring og ekspertise, som supplerer vores kompetencer på C5-området rigtig godt. Med fusionen får vi skabt en specialiseret leverandør med optimale betingelser for at levere de stadig mere komplicerede løsninger, som kunderne efterspørger," siger Elbek & Vejrup-direktør Niels Elbek om fusionen.

Netop tendensen mod større enheder er da også en af årsagerne til fusionen.

"Størrelse er afgørende for, at man kan levere de bedste løsninger og dermed tage markedsandele. Derfor sætter vi nu fart på en konsolidering, hvor vi gennem opkøb vil samle C5-leverandører i én stor slagkraftig enhed," fortæller Niels Elbek og forklarer, at Elbek & Vejrup har planer om at opkøbe flere leverandører for at skabe landets største og stærkeste C5-leverandør.

Den mere end 20 år gamle Horsens-forhandler har ifølge sit seneste regnskab 3 ansatte og kom ud af sidste år med et underskud på 160.000 kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub