Elbek & Vejrup: Vi vil være størst

Den aarhusianske ERP-forhandler fortsætter ekspansionen og køber sig ind i C5-forhandler fra Horsens.

Artikel top billede

It-virksomheden Elbek & Vejrup har fusioneret sin C5-afdeling med Jysk Data Partner.

Konkret betyder det, at forhandleren fra Horsens bliver et datterselskab i Elbek & Vejrup-koncernen, der overtager 60 procent af aktierne. De restererende 40 procent beholder Horsens-forhandlerens stifter, Jan Markfoged.

"Jysk Data Partner har en masse erfaring og ekspertise, som supplerer vores kompetencer på C5-området rigtig godt. Med fusionen får vi skabt en specialiseret leverandør med optimale betingelser for at levere de stadig mere komplicerede løsninger, som kunderne efterspørger," siger Elbek & Vejrup-direktør Niels Elbek om fusionen.

Netop tendensen mod større enheder er da også en af årsagerne til fusionen.

"Størrelse er afgørende for, at man kan levere de bedste løsninger og dermed tage markedsandele. Derfor sætter vi nu fart på en konsolidering, hvor vi gennem opkøb vil samle C5-leverandører i én stor slagkraftig enhed," fortæller Niels Elbek og forklarer, at Elbek & Vejrup har planer om at opkøbe flere leverandører for at skabe landets største og stærkeste C5-leverandør.

Den mere end 20 år gamle Horsens-forhandler har ifølge sit seneste regnskab 3 ansatte og kom ud af sidste år med et underskud på 160.000 kroner.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S