Nu kommer iZettle til Android

Svenske iZettle har udviklet en iPhone-læseenhed til chipkort. Nu testes systemet også på Android.

Artikel top billede

I foråret kom svenske iZettle med sin mobile betalings-applikation og kortlæser i åben beta i Danmark, Norge og Finland. Den skal gøre det lettere at tage imod kortbetalinger på iPhone og iPad. Nu kommer iZettle også i en version til Android-enheder. Det skriver Techcrunch.

Kortlæseren bliver i øjeblikket testet sammen med udvalgte Android-enheder fra Samsung i Sverige. Der er tale om Samsung Galaxy SII, SIII og Galaxy Note.

Firmaet har distribueret 500 gratis kortlæsere til svenske Android-brugere og applikationen kan downloades gratis fra Samsung Apps (men ikke Google Play).

Det svenske firma har udviklet en betalingsløsning, der minder om Square i USA. Firmaet, der ledes af Twitter-medstifteren Jack Dorsey, tilbyder små moduler til iOS- og Android-telefoner, som privatpersoner så kan bruge til at modtage kortbetalinger. Den lille Square-enhed er gratis og sættes direkte til telefonens hovedtelefon-stik.

Men den afgørende ulempe ved systemet er, at det kun fungerer med magnetstriber; det er stadig meget udbredt i USA, men i andre dele af verden er man ved at skifte til chipkort. Det skyldes ikke mindst sikkerheden; det er sværere at kopiere indholdet fra en chip end en magnetstribe.

Hos iZettle har man udviklet en læseenhed til chipkort, der kan sættes direkte i en mobil enhed. Selve løsningen fungerer ligesom Square: pengene overføres direkte til bankkontoen og den person der betaler kan få tilsendt en kvittering per mail.

Det koster 2,75 pct. af salgssummen plus 1,5 kr. for hver transaktion. Firmaet understreger at man ikke gemmer følsomme data på den mobile enhed eller kortlæseren, og alle transaktioner er beskyttet med kryptering.

Ifølge tal fra IDC ligger Android nu på 60 pct. af alle smartphones og det forventes at denne platform også vil være dominerende i de kommende år.

Indtil videre er der ingen planer om at udvikle en version af iZettle til Windows-baserede telefoner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S