Nu kommer iZettle til Android

Svenske iZettle har udviklet en iPhone-læseenhed til chipkort. Nu testes systemet også på Android.

Artikel top billede

I foråret kom svenske iZettle med sin mobile betalings-applikation og kortlæser i åben beta i Danmark, Norge og Finland. Den skal gøre det lettere at tage imod kortbetalinger på iPhone og iPad. Nu kommer iZettle også i en version til Android-enheder. Det skriver Techcrunch.

Kortlæseren bliver i øjeblikket testet sammen med udvalgte Android-enheder fra Samsung i Sverige. Der er tale om Samsung Galaxy SII, SIII og Galaxy Note.

Firmaet har distribueret 500 gratis kortlæsere til svenske Android-brugere og applikationen kan downloades gratis fra Samsung Apps (men ikke Google Play).

Det svenske firma har udviklet en betalingsløsning, der minder om Square i USA. Firmaet, der ledes af Twitter-medstifteren Jack Dorsey, tilbyder små moduler til iOS- og Android-telefoner, som privatpersoner så kan bruge til at modtage kortbetalinger. Den lille Square-enhed er gratis og sættes direkte til telefonens hovedtelefon-stik.

Men den afgørende ulempe ved systemet er, at det kun fungerer med magnetstriber; det er stadig meget udbredt i USA, men i andre dele af verden er man ved at skifte til chipkort. Det skyldes ikke mindst sikkerheden; det er sværere at kopiere indholdet fra en chip end en magnetstribe.

Hos iZettle har man udviklet en læseenhed til chipkort, der kan sættes direkte i en mobil enhed. Selve løsningen fungerer ligesom Square: pengene overføres direkte til bankkontoen og den person der betaler kan få tilsendt en kvittering per mail.

Det koster 2,75 pct. af salgssummen plus 1,5 kr. for hver transaktion. Firmaet understreger at man ikke gemmer følsomme data på den mobile enhed eller kortlæseren, og alle transaktioner er beskyttet med kryptering.

Ifølge tal fra IDC ligger Android nu på 60 pct. af alle smartphones og det forventes at denne platform også vil være dominerende i de kommende år.

Indtil videre er der ingen planer om at udvikle en version af iZettle til Windows-baserede telefoner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos