VMware køber teknologi til virtuelle netværk

Et lille nystartet firma med teknologi til virtuelle netværk er solgt til VMware for 7,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

Der er kun gået seks måneder, siden det lille start-up Nicira officielt meldte sig på banen og forlod "stealth mode", men nu er firmaet allerede blevet opkøbt af VMware for 7,5 mia. kr. VMware er den største producent af virtualiserings-software og Nicira har netop udviklet en softwareløsning, NVP, som danner virtuelle netværk i datacentre.

Det fungerer på samme måde som en virtuel server og skal sørge for bedre udnyttelse af den eksisterende hardware og dermed lavere omkostninger. Niciras software danner et softwarelag, hvor det fysiske netværk behandles som et IP-backplane. Det virtuelle netværk har de samme egenskaber som et fysisk netværk, herunder regler for Quality of Service.

NVP skulle være kompatibel med al eksisterende netværks-hardware og det kan integreres i ethvert netværk uden at det er nødvendigt at afbryde driften.

Nicira har allerede solgt sin løsning til giganter som AT&T, eBay, NTT og Rackspace.

Firmaet blev stiftet af Martin Casado og Nick McKeown fra Stanford-universitetet og Scott Shenker fra University of California i Berkeley. De har blandt andet modtaget 17 mio. dollar i investerings-kapital fra Andreessen Horowitz, der er startet af Netscape-stifteren Marc Andressen. Blandt de andre investorer er VMware-medstifteren Diane Green.

VMware forventer at overtagelsen kan afsluttes i årets anden halvdel. Med overtagelsen har VMware fået nye muskler til at udfordre Cisco på netværksmarkedet. Samtidig med nyheden om opkøbet har Cisco varslet en ny fyringsrunde, hvor et par procent af selskabets medarbejdere bliver afskediget.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,