VMware køber teknologi til virtuelle netværk

Et lille nystartet firma med teknologi til virtuelle netværk er solgt til VMware for 7,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

Der er kun gået seks måneder, siden det lille start-up Nicira officielt meldte sig på banen og forlod "stealth mode", men nu er firmaet allerede blevet opkøbt af VMware for 7,5 mia. kr. VMware er den største producent af virtualiserings-software og Nicira har netop udviklet en softwareløsning, NVP, som danner virtuelle netværk i datacentre.

Det fungerer på samme måde som en virtuel server og skal sørge for bedre udnyttelse af den eksisterende hardware og dermed lavere omkostninger. Niciras software danner et softwarelag, hvor det fysiske netværk behandles som et IP-backplane. Det virtuelle netværk har de samme egenskaber som et fysisk netværk, herunder regler for Quality of Service.

NVP skulle være kompatibel med al eksisterende netværks-hardware og det kan integreres i ethvert netværk uden at det er nødvendigt at afbryde driften.

Nicira har allerede solgt sin løsning til giganter som AT&T, eBay, NTT og Rackspace.

Firmaet blev stiftet af Martin Casado og Nick McKeown fra Stanford-universitetet og Scott Shenker fra University of California i Berkeley. De har blandt andet modtaget 17 mio. dollar i investerings-kapital fra Andreessen Horowitz, der er startet af Netscape-stifteren Marc Andressen. Blandt de andre investorer er VMware-medstifteren Diane Green.

VMware forventer at overtagelsen kan afsluttes i årets anden halvdel. Med overtagelsen har VMware fået nye muskler til at udfordre Cisco på netværksmarkedet. Samtidig med nyheden om opkøbet har Cisco varslet en ny fyringsrunde, hvor et par procent af selskabets medarbejdere bliver afskediget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S