VMware køber teknologi til virtuelle netværk

Et lille nystartet firma med teknologi til virtuelle netværk er solgt til VMware for 7,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

Der er kun gået seks måneder, siden det lille start-up Nicira officielt meldte sig på banen og forlod "stealth mode", men nu er firmaet allerede blevet opkøbt af VMware for 7,5 mia. kr. VMware er den største producent af virtualiserings-software og Nicira har netop udviklet en softwareløsning, NVP, som danner virtuelle netværk i datacentre.

Det fungerer på samme måde som en virtuel server og skal sørge for bedre udnyttelse af den eksisterende hardware og dermed lavere omkostninger. Niciras software danner et softwarelag, hvor det fysiske netværk behandles som et IP-backplane. Det virtuelle netværk har de samme egenskaber som et fysisk netværk, herunder regler for Quality of Service.

NVP skulle være kompatibel med al eksisterende netværks-hardware og det kan integreres i ethvert netværk uden at det er nødvendigt at afbryde driften.

Nicira har allerede solgt sin løsning til giganter som AT&T, eBay, NTT og Rackspace.

Firmaet blev stiftet af Martin Casado og Nick McKeown fra Stanford-universitetet og Scott Shenker fra University of California i Berkeley. De har blandt andet modtaget 17 mio. dollar i investerings-kapital fra Andreessen Horowitz, der er startet af Netscape-stifteren Marc Andressen. Blandt de andre investorer er VMware-medstifteren Diane Green.

VMware forventer at overtagelsen kan afsluttes i årets anden halvdel. Med overtagelsen har VMware fået nye muskler til at udfordre Cisco på netværksmarkedet. Samtidig med nyheden om opkøbet har Cisco varslet en ny fyringsrunde, hvor et par procent af selskabets medarbejdere bliver afskediget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S