VMware køber teknologi til virtuelle netværk

Et lille nystartet firma med teknologi til virtuelle netværk er solgt til VMware for 7,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

Der er kun gået seks måneder, siden det lille start-up Nicira officielt meldte sig på banen og forlod "stealth mode", men nu er firmaet allerede blevet opkøbt af VMware for 7,5 mia. kr. VMware er den største producent af virtualiserings-software og Nicira har netop udviklet en softwareløsning, NVP, som danner virtuelle netværk i datacentre.

Det fungerer på samme måde som en virtuel server og skal sørge for bedre udnyttelse af den eksisterende hardware og dermed lavere omkostninger. Niciras software danner et softwarelag, hvor det fysiske netværk behandles som et IP-backplane. Det virtuelle netværk har de samme egenskaber som et fysisk netværk, herunder regler for Quality of Service.

NVP skulle være kompatibel med al eksisterende netværks-hardware og det kan integreres i ethvert netværk uden at det er nødvendigt at afbryde driften.

Nicira har allerede solgt sin løsning til giganter som AT&T, eBay, NTT og Rackspace.

Firmaet blev stiftet af Martin Casado og Nick McKeown fra Stanford-universitetet og Scott Shenker fra University of California i Berkeley. De har blandt andet modtaget 17 mio. dollar i investerings-kapital fra Andreessen Horowitz, der er startet af Netscape-stifteren Marc Andressen. Blandt de andre investorer er VMware-medstifteren Diane Green.

VMware forventer at overtagelsen kan afsluttes i årets anden halvdel. Med overtagelsen har VMware fået nye muskler til at udfordre Cisco på netværksmarkedet. Samtidig med nyheden om opkøbet har Cisco varslet en ny fyringsrunde, hvor et par procent af selskabets medarbejdere bliver afskediget.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg