VMware køber teknologi til virtuelle netværk

Et lille nystartet firma med teknologi til virtuelle netværk er solgt til VMware for 7,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

Der er kun gået seks måneder, siden det lille start-up Nicira officielt meldte sig på banen og forlod "stealth mode", men nu er firmaet allerede blevet opkøbt af VMware for 7,5 mia. kr. VMware er den største producent af virtualiserings-software og Nicira har netop udviklet en softwareløsning, NVP, som danner virtuelle netværk i datacentre.

Det fungerer på samme måde som en virtuel server og skal sørge for bedre udnyttelse af den eksisterende hardware og dermed lavere omkostninger. Niciras software danner et softwarelag, hvor det fysiske netværk behandles som et IP-backplane. Det virtuelle netværk har de samme egenskaber som et fysisk netværk, herunder regler for Quality of Service.

NVP skulle være kompatibel med al eksisterende netværks-hardware og det kan integreres i ethvert netværk uden at det er nødvendigt at afbryde driften.

Nicira har allerede solgt sin løsning til giganter som AT&T, eBay, NTT og Rackspace.

Firmaet blev stiftet af Martin Casado og Nick McKeown fra Stanford-universitetet og Scott Shenker fra University of California i Berkeley. De har blandt andet modtaget 17 mio. dollar i investerings-kapital fra Andreessen Horowitz, der er startet af Netscape-stifteren Marc Andressen. Blandt de andre investorer er VMware-medstifteren Diane Green.

VMware forventer at overtagelsen kan afsluttes i årets anden halvdel. Med overtagelsen har VMware fået nye muskler til at udfordre Cisco på netværksmarkedet. Samtidig med nyheden om opkøbet har Cisco varslet en ny fyringsrunde, hvor et par procent af selskabets medarbejdere bliver afskediget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune