Xerox: Nej, vi har ikke opfundet internet

Hvem har egentlig opfundet internettet?

Artikel top billede

Det er efterhånden børnelærdom at nettet har sine rødder i det amerikanske militære Arpanet, som ifølge myten blev udviklet for at kunne modstå et angreb med atomvåben - en påstand, som senere er blevet afvist. Men debatten om nettets oprindelse er åbenbart ikke slut. Forleden bemærkede den amerikanske præsident Barack Obama i en tale, at internet blev skabt med offentligt-betalt forskning. Det var staten, der skabte nettet, så alle virksomhederne kunne komme ind og tjene penge på det, lød budskabet.

Det fik klummeskribenten L. Gordon Crovitz til at reagere i Wall Street Journal, hvor han udpeger Xerox som det firma, som har æren for at have opfundet nettet. Xerox hyrede en af Arpa-spidserne, Robert Taylor, til at stå i spidsen for sit berømte forsknings-laboratorium Xerox PARC (Palo Alto Research Center).

PARC står bag mange af de opfindelser der har ændret vores liv; den første personlige computer, den første laserprinter, den grafiske brugerflade og Ethernet er bare nogle få eksempler. Men Xerox formåede aldrig selv at kommercialisere ideerne. Det blev overladt til andre, som Steve Jobs, der kom på besøg i 1979.

På Xerox' hjemmeside kan man se en oversigt med de ting, som firmaet har opfundet - men internettet er ikke én af dem.

"Nettets har sin oprindelse i arbejde der blev betalt af både det offentlige og Xerox PARC, så man kan ikke sige at nettet blev opfundet af den ene af de to alene," siger Xerox-talsmand Bill McKee til Wired.

Det interessante spørgsmål er snarere, om nettet kunne være opfundet uden støtten fra statskassen. Måske ikke. De store giganter i tredserne - IBM og AT&T - afviste begge at deltage i projektet. De kunne ikke se en fremtid i konceptet.

"Det private erhvervsliv er ikke glad for at starte i en helt ny teknologisk retning. Erhvervslivet er konservativt i sin natur. Så de ville næppe have bygget Arpanettet. Det blev anset som en skør ide på det tidspunkt," siger McKee.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job