Brug for ekstra ferie? 12 udviklere inviteres til øde ø

12 programmører inviteres til trope-ø for at udvikle i døgndrift. Søg om en plads nu.

Artikel top billede

Et godt tilbud til folk med programmeringsevner.

En ildsjæl har sat sig for at samle 12 dygtige udviklere på en øde ø og lade dem arbejde uforstyrret i to måneder. Kode fra morgen til aften - madlavning og oprydning bliver klaret for dem.

Der kan læses mere om projektet på hjemme-siden Comehackwithus.com. Programmet er endnu ikke færdigplanlagt, men arrangør Walter Heck siger til BBC, at interessen er stor, og mange allerede har søgt. Ifølge ham har 4000 vist interesse for turen.

Ansøgningskravene er meget simple. Men skal blot fortælle, hvilken idé man har tænkt sig at udvikle på, mens man befinder sig på øen. De 12 bedste idéer og dygtigste folk bliver udvalgt.
Deltagere skal selv betale for transporten og et lille symbolsk beløb for at være med. Men kun meget lidt, siger Walter Heck, der bare gerne vil udgå de mest oplagte festaber, der kommer til øen med de forkerte hensigter.

Det er stadig uvist, til hvilken ø at turen kommer til at gå. Men det bliver næppe Rømø. Ifølge Walter Heck bliver det sandsynligvis en uforstyrret ø i Filippinerne. Selvfølgelig med strøm og trådløs kommunikation med omverdenen, lover han.

Han har fået inspirationen efter at være samlet med en gruppe folk et afsides sted i Alaska.
"Om man får det bedste ud af folk ved at placere dem på en tropisk ø, er jeg ikke sikker på. Men det ved vi først, når vi har gjort det," siger Walter Heck.

Tanken om at trække udviklere ud af deres normale hverdag for at koncentrere sig på en specifik opgave er ikke ny. Det er for eksempel blevet brugt hos danske e-Boks, der samlede udviklere i en weekend for at udvikle en Windows Phones app, og samme koncept er grundtanken i de tilbagevendende Startup Weekends, hvor udvalgte folk på en weekend skal skabe et produkt og en virksomhed.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS