Brug for ekstra ferie? 12 udviklere inviteres til øde ø

12 programmører inviteres til trope-ø for at udvikle i døgndrift. Søg om en plads nu.

Artikel top billede

Et godt tilbud til folk med programmeringsevner.

En ildsjæl har sat sig for at samle 12 dygtige udviklere på en øde ø og lade dem arbejde uforstyrret i to måneder. Kode fra morgen til aften - madlavning og oprydning bliver klaret for dem.

Der kan læses mere om projektet på hjemme-siden Comehackwithus.com. Programmet er endnu ikke færdigplanlagt, men arrangør Walter Heck siger til BBC, at interessen er stor, og mange allerede har søgt. Ifølge ham har 4000 vist interesse for turen.

Ansøgningskravene er meget simple. Men skal blot fortælle, hvilken idé man har tænkt sig at udvikle på, mens man befinder sig på øen. De 12 bedste idéer og dygtigste folk bliver udvalgt.
Deltagere skal selv betale for transporten og et lille symbolsk beløb for at være med. Men kun meget lidt, siger Walter Heck, der bare gerne vil udgå de mest oplagte festaber, der kommer til øen med de forkerte hensigter.

Det er stadig uvist, til hvilken ø at turen kommer til at gå. Men det bliver næppe Rømø. Ifølge Walter Heck bliver det sandsynligvis en uforstyrret ø i Filippinerne. Selvfølgelig med strøm og trådløs kommunikation med omverdenen, lover han.

Han har fået inspirationen efter at være samlet med en gruppe folk et afsides sted i Alaska.
"Om man får det bedste ud af folk ved at placere dem på en tropisk ø, er jeg ikke sikker på. Men det ved vi først, når vi har gjort det," siger Walter Heck.

Tanken om at trække udviklere ud af deres normale hverdag for at koncentrere sig på en specifik opgave er ikke ny. Det er for eksempel blevet brugt hos danske e-Boks, der samlede udviklere i en weekend for at udvikle en Windows Phones app, og samme koncept er grundtanken i de tilbagevendende Startup Weekends, hvor udvalgte folk på en weekend skal skabe et produkt og en virksomhed.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse