TDC's billige genvej til Play er ikke helt billig

Adgang til Play for 30 kroner om måneden for kunder fra andre selskaber.

Artikel top billede

(Opdateret) Det var ikke helt så billigt, at få adgang til TDCs musiktjeneste Play, som ComON skrev om i mandags.

Man kan nemlig ikke kan nøjes med at betale de ti kroner om måneden for et Click-abonnement og derigennem få adgang til musiktjenesten med 18 millioner numre.

TDC's abonnementsbetingelser kræver, at man med Click-abonnementet skal have et forbrug på 30 kroner om måneden for at få adgang til Play.

Det var hjemmesiden Mobiltjek.dk, der først skrev om den billige genvej til Play. Mobiltjek.dk anførte oprindeligt, at man kan slippe med ti kroner om måneden, som skal betales, hvis der ikke er aktivitet på Click-abonnementet.

Nu er det kommet frem, at Play-adgangen kun sikres, hvis der over en periode på tre måneder er et forbrug, der svarer til minimum 30 kroner om måneden i gennemsnit. 

Ikke helt så fedt et fif som først antaget, men for mange ikke-TDC-kunder måske stadig en attrativ genvej til musikkens streamede verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S