TDC's billige genvej til Play er ikke helt billig

Adgang til Play for 30 kroner om måneden for kunder fra andre selskaber.

Artikel top billede

(Opdateret) Det var ikke helt så billigt, at få adgang til TDCs musiktjeneste Play, som ComON skrev om i mandags.

Man kan nemlig ikke kan nøjes med at betale de ti kroner om måneden for et Click-abonnement og derigennem få adgang til musiktjenesten med 18 millioner numre.

TDC's abonnementsbetingelser kræver, at man med Click-abonnementet skal have et forbrug på 30 kroner om måneden for at få adgang til Play.

Det var hjemmesiden Mobiltjek.dk, der først skrev om den billige genvej til Play. Mobiltjek.dk anførte oprindeligt, at man kan slippe med ti kroner om måneden, som skal betales, hvis der ikke er aktivitet på Click-abonnementet.

Nu er det kommet frem, at Play-adgangen kun sikres, hvis der over en periode på tre måneder er et forbrug, der svarer til minimum 30 kroner om måneden i gennemsnit. 

Ikke helt så fedt et fif som først antaget, men for mange ikke-TDC-kunder måske stadig en attrativ genvej til musikkens streamede verden.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo