TDC's billige genvej til Play er ikke helt billig

Adgang til Play for 30 kroner om måneden for kunder fra andre selskaber.

Artikel top billede

(Opdateret) Det var ikke helt så billigt, at få adgang til TDCs musiktjeneste Play, som ComON skrev om i mandags.

Man kan nemlig ikke kan nøjes med at betale de ti kroner om måneden for et Click-abonnement og derigennem få adgang til musiktjenesten med 18 millioner numre.

TDC's abonnementsbetingelser kræver, at man med Click-abonnementet skal have et forbrug på 30 kroner om måneden for at få adgang til Play.

Det var hjemmesiden Mobiltjek.dk, der først skrev om den billige genvej til Play. Mobiltjek.dk anførte oprindeligt, at man kan slippe med ti kroner om måneden, som skal betales, hvis der ikke er aktivitet på Click-abonnementet.

Nu er det kommet frem, at Play-adgangen kun sikres, hvis der over en periode på tre måneder er et forbrug, der svarer til minimum 30 kroner om måneden i gennemsnit. 

Ikke helt så fedt et fif som først antaget, men for mange ikke-TDC-kunder måske stadig en attrativ genvej til musikkens streamede verden.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse