Firma udfordrer Anonymous: Sætter sig på retten til hackernes symbol og slogan

Frækt fransk firma forsøger kommerciel varemærke-beskyttelse af Ano-logo.

Artikel top billede

Det kendte symbol på hacktivist-gruppen Anonymous - en hovedløs mand i jakkesæt med et spørgsmålstegn - samt gruppens slogan er på vej til at blive et beskyttet varemærke ejet af et kommercielt fransk firma.

Firmaet ved navn Eflicker, der er et web-bureau med base i Paris, har tidligere i år indsendt en ansøgning til den franske myndighed Institut National De La Propriété Industrielle om at få varemærket registreret.

Ansøgningen på fransk kan ses her.

Eflicker har øjensynligt ønsket at registrere varemærket i forbindelse med sit salg af t-shirts med logoer. En t-shirt med anno-logo har ifølge flere nyhedstjenester tidligere figureret på Eflickers side.

Lige nu kan man dog kun finde t-shirts med alle mulige andre logoer end føromtalte hovedløse mand - ano-trøjen er tydeligvis fjernet fra sortimentet.

Det er dog næppe nok til at formilde de ofte temmeligt krigeriske hackivister. I denne YouTube video erklærer en som sædvanlig maskeret oplæser, at gruppens logo er blevet "defiled" - altså besudlet - af det franske firma, og at der derfor skal erklæres krig mod Eflicker.

Hvor vidt hackerne selv ville kunne opnå kommerciel varemærke-beskyttelse af deres logo er et åbent spørgsmål, da gruppens organisation og hierarki ifølge den selv er et helt igennem løst sammensat system af anononyme deltagere.

(Man kan læse mere om Anonymous-logoet og dets baggrund og sandsynlige inspirationskilder her.)

Hvorfor det franske firma ønsker at varemærkebeskytte hacktivist-gruppens slogan, fremgår ikke. Anonymous-slogaet, som hacktivisterne ofte skilter med - og lige så ofte fører ud i livet -  lyder:

"We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us".

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job