Firma udfordrer Anonymous: Sætter sig på retten til hackernes symbol og slogan

Frækt fransk firma forsøger kommerciel varemærke-beskyttelse af Ano-logo.

Artikel top billede

Det kendte symbol på hacktivist-gruppen Anonymous - en hovedløs mand i jakkesæt med et spørgsmålstegn - samt gruppens slogan er på vej til at blive et beskyttet varemærke ejet af et kommercielt fransk firma.

Firmaet ved navn Eflicker, der er et web-bureau med base i Paris, har tidligere i år indsendt en ansøgning til den franske myndighed Institut National De La Propriété Industrielle om at få varemærket registreret.

Ansøgningen på fransk kan ses her.

Eflicker har øjensynligt ønsket at registrere varemærket i forbindelse med sit salg af t-shirts med logoer. En t-shirt med anno-logo har ifølge flere nyhedstjenester tidligere figureret på Eflickers side.

Lige nu kan man dog kun finde t-shirts med alle mulige andre logoer end føromtalte hovedløse mand - ano-trøjen er tydeligvis fjernet fra sortimentet.

Det er dog næppe nok til at formilde de ofte temmeligt krigeriske hackivister. I denne YouTube video erklærer en som sædvanlig maskeret oplæser, at gruppens logo er blevet "defiled" - altså besudlet - af det franske firma, og at der derfor skal erklæres krig mod Eflicker.

Hvor vidt hackerne selv ville kunne opnå kommerciel varemærke-beskyttelse af deres logo er et åbent spørgsmål, da gruppens organisation og hierarki ifølge den selv er et helt igennem løst sammensat system af anononyme deltagere.

(Man kan læse mere om Anonymous-logoet og dets baggrund og sandsynlige inspirationskilder her.)

Hvorfor det franske firma ønsker at varemærkebeskytte hacktivist-gruppens slogan, fremgår ikke. Anonymous-slogaet, som hacktivisterne ofte skilter med - og lige så ofte fører ud i livet -  lyder:

"We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us".

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S