Firma udfordrer Anonymous: Sætter sig på retten til hackernes symbol og slogan

Frækt fransk firma forsøger kommerciel varemærke-beskyttelse af Ano-logo.

Artikel top billede

Det kendte symbol på hacktivist-gruppen Anonymous - en hovedløs mand i jakkesæt med et spørgsmålstegn - samt gruppens slogan er på vej til at blive et beskyttet varemærke ejet af et kommercielt fransk firma.

Firmaet ved navn Eflicker, der er et web-bureau med base i Paris, har tidligere i år indsendt en ansøgning til den franske myndighed Institut National De La Propriété Industrielle om at få varemærket registreret.

Ansøgningen på fransk kan ses her.

Eflicker har øjensynligt ønsket at registrere varemærket i forbindelse med sit salg af t-shirts med logoer. En t-shirt med anno-logo har ifølge flere nyhedstjenester tidligere figureret på Eflickers side.

Lige nu kan man dog kun finde t-shirts med alle mulige andre logoer end føromtalte hovedløse mand - ano-trøjen er tydeligvis fjernet fra sortimentet.

Det er dog næppe nok til at formilde de ofte temmeligt krigeriske hackivister. I denne YouTube video erklærer en som sædvanlig maskeret oplæser, at gruppens logo er blevet "defiled" - altså besudlet - af det franske firma, og at der derfor skal erklæres krig mod Eflicker.

Hvor vidt hackerne selv ville kunne opnå kommerciel varemærke-beskyttelse af deres logo er et åbent spørgsmål, da gruppens organisation og hierarki ifølge den selv er et helt igennem løst sammensat system af anononyme deltagere.

(Man kan læse mere om Anonymous-logoet og dets baggrund og sandsynlige inspirationskilder her.)

Hvorfor det franske firma ønsker at varemærkebeskytte hacktivist-gruppens slogan, fremgår ikke. Anonymous-slogaet, som hacktivisterne ofte skilter med - og lige så ofte fører ud i livet -  lyder:

"We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us".

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS