Firma udfordrer Anonymous: Sætter sig på retten til hackernes symbol og slogan

Frækt fransk firma forsøger kommerciel varemærke-beskyttelse af Ano-logo.

Artikel top billede

Det kendte symbol på hacktivist-gruppen Anonymous - en hovedløs mand i jakkesæt med et spørgsmålstegn - samt gruppens slogan er på vej til at blive et beskyttet varemærke ejet af et kommercielt fransk firma.

Firmaet ved navn Eflicker, der er et web-bureau med base i Paris, har tidligere i år indsendt en ansøgning til den franske myndighed Institut National De La Propriété Industrielle om at få varemærket registreret.

Ansøgningen på fransk kan ses her.

Eflicker har øjensynligt ønsket at registrere varemærket i forbindelse med sit salg af t-shirts med logoer. En t-shirt med anno-logo har ifølge flere nyhedstjenester tidligere figureret på Eflickers side.

Lige nu kan man dog kun finde t-shirts med alle mulige andre logoer end føromtalte hovedløse mand - ano-trøjen er tydeligvis fjernet fra sortimentet.

Det er dog næppe nok til at formilde de ofte temmeligt krigeriske hackivister. I denne YouTube video erklærer en som sædvanlig maskeret oplæser, at gruppens logo er blevet "defiled" - altså besudlet - af det franske firma, og at der derfor skal erklæres krig mod Eflicker.

Hvor vidt hackerne selv ville kunne opnå kommerciel varemærke-beskyttelse af deres logo er et åbent spørgsmål, da gruppens organisation og hierarki ifølge den selv er et helt igennem løst sammensat system af anononyme deltagere.

(Man kan læse mere om Anonymous-logoet og dets baggrund og sandsynlige inspirationskilder her.)

Hvorfor det franske firma ønsker at varemærkebeskytte hacktivist-gruppens slogan, fremgår ikke. Anonymous-slogaet, som hacktivisterne ofte skilter med - og lige så ofte fører ud i livet -  lyder:

"We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us".

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S