Firma udfordrer Anonymous: Sætter sig på retten til hackernes symbol og slogan

Frækt fransk firma forsøger kommerciel varemærke-beskyttelse af Ano-logo.

Artikel top billede

Det kendte symbol på hacktivist-gruppen Anonymous - en hovedløs mand i jakkesæt med et spørgsmålstegn - samt gruppens slogan er på vej til at blive et beskyttet varemærke ejet af et kommercielt fransk firma.

Firmaet ved navn Eflicker, der er et web-bureau med base i Paris, har tidligere i år indsendt en ansøgning til den franske myndighed Institut National De La Propriété Industrielle om at få varemærket registreret.

Ansøgningen på fransk kan ses her.

Eflicker har øjensynligt ønsket at registrere varemærket i forbindelse med sit salg af t-shirts med logoer. En t-shirt med anno-logo har ifølge flere nyhedstjenester tidligere figureret på Eflickers side.

Lige nu kan man dog kun finde t-shirts med alle mulige andre logoer end føromtalte hovedløse mand - ano-trøjen er tydeligvis fjernet fra sortimentet.

Det er dog næppe nok til at formilde de ofte temmeligt krigeriske hackivister. I denne YouTube video erklærer en som sædvanlig maskeret oplæser, at gruppens logo er blevet "defiled" - altså besudlet - af det franske firma, og at der derfor skal erklæres krig mod Eflicker.

Hvor vidt hackerne selv ville kunne opnå kommerciel varemærke-beskyttelse af deres logo er et åbent spørgsmål, da gruppens organisation og hierarki ifølge den selv er et helt igennem løst sammensat system af anononyme deltagere.

(Man kan læse mere om Anonymous-logoet og dets baggrund og sandsynlige inspirationskilder her.)

Hvorfor det franske firma ønsker at varemærkebeskytte hacktivist-gruppens slogan, fremgår ikke. Anonymous-slogaet, som hacktivisterne ofte skilter med - og lige så ofte fører ud i livet -  lyder:

"We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us".

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS