Martin Thorborg kommer iværksættere til undsætning

Bankerne er blevet bange for at låne penge til danske iværksættere. Ny Amino-portal skal få pengene til at flyde via andre kanaler.

Artikel top billede

(Foto: /)

Der er brug for innovation og iværksætteri for at skabe vækst, men den udvikling hæmmes ofte af, at de mange gode idéer ikke kan finde risikovilligkapital til at føre idéerne ud i livet.

Det er udgangspunktet for Amino Kapital, som er det seneste knopskud på iværksætterportalen Amino, der er startet af Martin Thorborg.

Til Politiken forklarer Thorborg, hvordan han sammenligner den nye portal med dating.

"Meget forsimplet kan du sige, at det er dating.dk for iværkstættere og folk med penge. Selv om kapitalmarkedet er frosset til, betyder det jo ikke, at alle pengene er forsvundet," siger Martin Thorborg.

På Amino Kapital kan potentielle investorer eller business angles anonymt oprette profiler og vise, hvad de er på jagt efter, hvor meget medbestemmelse de forventer og hvilke type investeringer, der er villige til at lave. 
På den anden side opretter iværksættere profiler, der beskriver idé og hvor mange penge, man skal bruge. Altså erhvervs-matchmaking.

Lige nu er mange af projekterne it-relateret, men der er også åbne projekter i andre brancher.

Håbefulde iværksættere skal dog betale for udstillingsvinduet. Det koster 500 kroner at oprette et projekt, der søger penge. Et gebyr som forhåbentlig kan holde useriøse projekter ude, håber Amino Kapital.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job