Android sætter sig på verdensherredømmet

Succes med store skærme gør Samsung til stærkeste spiller.

Artikel top billede

Sidste år var lidt over halvdelen af alle verdens smartphones en Android-telefon. Selvom Apple stadig tonser derudaf, er den grønne bot bare fortsat med at vokse: I dag er det nærmere tre ud af fire smartphones, der er udstyret med Googles mobil-os.

Det fremgår af de seneste tal fra analyseinstituttet Canalys.

Android kom i andet kvartal af 2012 op på en samlet global markedsdandel for smartphones på 68,1 procent.

Androidvæksten var så stor, at iPhone-salget blev sat totalt i skyggen. Selvom Apple solgte langt flere iPhones i dette års Q2 sammenlignet med samme periode sidste år, måtte det stenrige computerfirma se sin globale markedsandel dale fra 18,9 til 16,4 procent.

Bag tallene gemmer sig en interessant trend, der blandt andet handler om store skærme. Det er nemlig Samsung, der står for den altdominerende del af Android-salget. Som ComON tidligere kunne berette, har firmaet haft så stor succes med at udstyre smartphones med kæmpeskærme, at super-salget er kommet bag på Samsungs egne sælgere.

Samsung cementerede sin position som verdens største og stærkeste smartphoneleverandør med en samlet markedsandel på 31 procent.

Apple er nummer to på ranglisten, mens man på tredjepladsen over verdens smartphone-levandører finder et finsk firma. Ja, Nokia er stadig ikke helt ude. HTC kommer ind på fjerdepladsen, mens RIM er nummer fem i Canalys-opgørelsen over de største mærker.

Omdrejningspunktet for Android-platformens store dominans finder man i Kina. Ifølge Canalys er kineserne langt fra så begejstrede for Apples produkter som forbrugerne i andre lande. Den typiske kinesiske smartphone-kunde - faktisk over 80 procent - vil langt hellere anskaffe sig en Android-telefon, og lokale mærker som ZTE, Lenovo og Huawei er sammen med Samsung (der også er nummer ét her) godt med til at booste den grønne bot på bekostning af iPhones. I Kina er Apple kun den femte-største smartphone-leverandør.

Kinesernes store interesse for telefoner med touchskærme og computerkraft har gjort landet til verdens største smartphonemarked, hvor 27 procent af alle verdens smarte telefoner afsættes.

Læs mere om Canalys tallene her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics