Android sætter sig på verdensherredømmet

Succes med store skærme gør Samsung til stærkeste spiller.

Artikel top billede

Sidste år var lidt over halvdelen af alle verdens smartphones en Android-telefon. Selvom Apple stadig tonser derudaf, er den grønne bot bare fortsat med at vokse: I dag er det nærmere tre ud af fire smartphones, der er udstyret med Googles mobil-os.

Det fremgår af de seneste tal fra analyseinstituttet Canalys.

Android kom i andet kvartal af 2012 op på en samlet global markedsdandel for smartphones på 68,1 procent.

Androidvæksten var så stor, at iPhone-salget blev sat totalt i skyggen. Selvom Apple solgte langt flere iPhones i dette års Q2 sammenlignet med samme periode sidste år, måtte det stenrige computerfirma se sin globale markedsandel dale fra 18,9 til 16,4 procent.

Bag tallene gemmer sig en interessant trend, der blandt andet handler om store skærme. Det er nemlig Samsung, der står for den altdominerende del af Android-salget. Som ComON tidligere kunne berette, har firmaet haft så stor succes med at udstyre smartphones med kæmpeskærme, at super-salget er kommet bag på Samsungs egne sælgere.

Samsung cementerede sin position som verdens største og stærkeste smartphoneleverandør med en samlet markedsandel på 31 procent.

Apple er nummer to på ranglisten, mens man på tredjepladsen over verdens smartphone-levandører finder et finsk firma. Ja, Nokia er stadig ikke helt ude. HTC kommer ind på fjerdepladsen, mens RIM er nummer fem i Canalys-opgørelsen over de største mærker.

Omdrejningspunktet for Android-platformens store dominans finder man i Kina. Ifølge Canalys er kineserne langt fra så begejstrede for Apples produkter som forbrugerne i andre lande. Den typiske kinesiske smartphone-kunde - faktisk over 80 procent - vil langt hellere anskaffe sig en Android-telefon, og lokale mærker som ZTE, Lenovo og Huawei er sammen med Samsung (der også er nummer ét her) godt med til at booste den grønne bot på bekostning af iPhones. I Kina er Apple kun den femte-største smartphone-leverandør.

Kinesernes store interesse for telefoner med touchskærme og computerkraft har gjort landet til verdens største smartphonemarked, hvor 27 procent af alle verdens smarte telefoner afsættes.

Læs mere om Canalys tallene her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S