80 millioner hvalpe og fantasi-venner på Facebook

Facebook skal have ryddet op i mange falske profiler.

Artikel top billede

Det er ikke alle, der nøjes med en enkelt profil på Facebook.

I sin seneste optælling gætter Facebook selv på, at 8,7 procent af de 955 millioner aktive bruger slet ikke eksisterer i virkeligheden. Mere nøjagtigt vil det sige, at der skulle være 83 millioner falske profiler.

De falske profiler skyldes, at nogle opretter flere for at have en privat og en arbejds-relateret profil. Andre har måske glemt deres kodeord og opretter en ny profil. En tredje gruppe har fejloprettet firmaer eller organisationer som person-profiler. Andre gør det for sjovt og opretter profiler til deres potteplanter eller hundehvalpe.

Det kan ende med at blive et problem for Facebook, der tager betaling for hyper-målrettede reklamer. For hvis annoncører betaler for at ramme profiler, der ikke er rigtige forbrugere, så mister Facebooks annoncesystem værdi.

Facebook afviser dog, at 83 millioner falske profiler er noget problem i øjeblikket. Det betyder jo, at der stadig er 8-900 million rigtige brugere.

Hvilke profiler er falske?

Ifølge Facebooks optælling er 4,8 procent af de falske profiler dobbeltgænger-profiler, skriver BBC. Det er den typiske slags "falske profil". Altså en profil som er aktiv, men som bliver brugt som alternativ til brugerens egentlige profil.

Men mange falske profiler er også oprettet for at kunne anvende Facebook til spam. Opgørelsen viser at bemærkelsesværdigt mange af den type falske profiler er oprettet i Asien.

Opgøgelsen falder efter, at et opstartsfirma i sidste uge hævdede, at 80 procent af klik på firmaets Facebook-annoncer kommer fra bots.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos