80 millioner hvalpe og fantasi-venner på Facebook

Facebook skal have ryddet op i mange falske profiler.

Artikel top billede

Det er ikke alle, der nøjes med en enkelt profil på Facebook.

I sin seneste optælling gætter Facebook selv på, at 8,7 procent af de 955 millioner aktive bruger slet ikke eksisterer i virkeligheden. Mere nøjagtigt vil det sige, at der skulle være 83 millioner falske profiler.

De falske profiler skyldes, at nogle opretter flere for at have en privat og en arbejds-relateret profil. Andre har måske glemt deres kodeord og opretter en ny profil. En tredje gruppe har fejloprettet firmaer eller organisationer som person-profiler. Andre gør det for sjovt og opretter profiler til deres potteplanter eller hundehvalpe.

Det kan ende med at blive et problem for Facebook, der tager betaling for hyper-målrettede reklamer. For hvis annoncører betaler for at ramme profiler, der ikke er rigtige forbrugere, så mister Facebooks annoncesystem værdi.

Facebook afviser dog, at 83 millioner falske profiler er noget problem i øjeblikket. Det betyder jo, at der stadig er 8-900 million rigtige brugere.

Hvilke profiler er falske?

Ifølge Facebooks optælling er 4,8 procent af de falske profiler dobbeltgænger-profiler, skriver BBC. Det er den typiske slags "falske profil". Altså en profil som er aktiv, men som bliver brugt som alternativ til brugerens egentlige profil.

Men mange falske profiler er også oprettet for at kunne anvende Facebook til spam. Opgørelsen viser at bemærkelsesværdigt mange af den type falske profiler er oprettet i Asien.

Opgøgelsen falder efter, at et opstartsfirma i sidste uge hævdede, at 80 procent af klik på firmaets Facebook-annoncer kommer fra bots.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)