80 millioner hvalpe og fantasi-venner på Facebook

Facebook skal have ryddet op i mange falske profiler.

Artikel top billede

Det er ikke alle, der nøjes med en enkelt profil på Facebook.

I sin seneste optælling gætter Facebook selv på, at 8,7 procent af de 955 millioner aktive bruger slet ikke eksisterer i virkeligheden. Mere nøjagtigt vil det sige, at der skulle være 83 millioner falske profiler.

De falske profiler skyldes, at nogle opretter flere for at have en privat og en arbejds-relateret profil. Andre har måske glemt deres kodeord og opretter en ny profil. En tredje gruppe har fejloprettet firmaer eller organisationer som person-profiler. Andre gør det for sjovt og opretter profiler til deres potteplanter eller hundehvalpe.

Det kan ende med at blive et problem for Facebook, der tager betaling for hyper-målrettede reklamer. For hvis annoncører betaler for at ramme profiler, der ikke er rigtige forbrugere, så mister Facebooks annoncesystem værdi.

Facebook afviser dog, at 83 millioner falske profiler er noget problem i øjeblikket. Det betyder jo, at der stadig er 8-900 million rigtige brugere.

Hvilke profiler er falske?

Ifølge Facebooks optælling er 4,8 procent af de falske profiler dobbeltgænger-profiler, skriver BBC. Det er den typiske slags "falske profil". Altså en profil som er aktiv, men som bliver brugt som alternativ til brugerens egentlige profil.

Men mange falske profiler er også oprettet for at kunne anvende Facebook til spam. Opgørelsen viser at bemærkelsesværdigt mange af den type falske profiler er oprettet i Asien.

Opgøgelsen falder efter, at et opstartsfirma i sidste uge hævdede, at 80 procent af klik på firmaets Facebook-annoncer kommer fra bots.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job