80 millioner hvalpe og fantasi-venner på Facebook

Facebook skal have ryddet op i mange falske profiler.

Artikel top billede

Det er ikke alle, der nøjes med en enkelt profil på Facebook.

I sin seneste optælling gætter Facebook selv på, at 8,7 procent af de 955 millioner aktive bruger slet ikke eksisterer i virkeligheden. Mere nøjagtigt vil det sige, at der skulle være 83 millioner falske profiler.

De falske profiler skyldes, at nogle opretter flere for at have en privat og en arbejds-relateret profil. Andre har måske glemt deres kodeord og opretter en ny profil. En tredje gruppe har fejloprettet firmaer eller organisationer som person-profiler. Andre gør det for sjovt og opretter profiler til deres potteplanter eller hundehvalpe.

Det kan ende med at blive et problem for Facebook, der tager betaling for hyper-målrettede reklamer. For hvis annoncører betaler for at ramme profiler, der ikke er rigtige forbrugere, så mister Facebooks annoncesystem værdi.

Facebook afviser dog, at 83 millioner falske profiler er noget problem i øjeblikket. Det betyder jo, at der stadig er 8-900 million rigtige brugere.

Hvilke profiler er falske?

Ifølge Facebooks optælling er 4,8 procent af de falske profiler dobbeltgænger-profiler, skriver BBC. Det er den typiske slags "falske profil". Altså en profil som er aktiv, men som bliver brugt som alternativ til brugerens egentlige profil.

Men mange falske profiler er også oprettet for at kunne anvende Facebook til spam. Opgørelsen viser at bemærkelsesværdigt mange af den type falske profiler er oprettet i Asien.

Opgøgelsen falder efter, at et opstartsfirma i sidste uge hævdede, at 80 procent af klik på firmaets Facebook-annoncer kommer fra bots.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job