80 millioner hvalpe og fantasi-venner på Facebook

Facebook skal have ryddet op i mange falske profiler.

Artikel top billede

Det er ikke alle, der nøjes med en enkelt profil på Facebook.

I sin seneste optælling gætter Facebook selv på, at 8,7 procent af de 955 millioner aktive bruger slet ikke eksisterer i virkeligheden. Mere nøjagtigt vil det sige, at der skulle være 83 millioner falske profiler.

De falske profiler skyldes, at nogle opretter flere for at have en privat og en arbejds-relateret profil. Andre har måske glemt deres kodeord og opretter en ny profil. En tredje gruppe har fejloprettet firmaer eller organisationer som person-profiler. Andre gør det for sjovt og opretter profiler til deres potteplanter eller hundehvalpe.

Det kan ende med at blive et problem for Facebook, der tager betaling for hyper-målrettede reklamer. For hvis annoncører betaler for at ramme profiler, der ikke er rigtige forbrugere, så mister Facebooks annoncesystem værdi.

Facebook afviser dog, at 83 millioner falske profiler er noget problem i øjeblikket. Det betyder jo, at der stadig er 8-900 million rigtige brugere.

Hvilke profiler er falske?

Ifølge Facebooks optælling er 4,8 procent af de falske profiler dobbeltgænger-profiler, skriver BBC. Det er den typiske slags "falske profil". Altså en profil som er aktiv, men som bliver brugt som alternativ til brugerens egentlige profil.

Men mange falske profiler er også oprettet for at kunne anvende Facebook til spam. Opgørelsen viser at bemærkelsesværdigt mange af den type falske profiler er oprettet i Asien.

Opgøgelsen falder efter, at et opstartsfirma i sidste uge hævdede, at 80 procent af klik på firmaets Facebook-annoncer kommer fra bots.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen