Omstridt pirat-jagt er for dyr: Frankrig på vej til at skrotte "3 strikes"

Lukning af piraters internetforbindelse har hjulpet for lidt, siger Frankrigs nye kulturminister.

Artikel top billede

Frankrig var et af de første lande, der besluttede at lukke for borgernes internetforbindelser, hvis de trods advarsler hentede copyrightbeskyttet indhold på nettet - den såkaldte 3-strikes model.

Modellen har øjensynligt ikke været nogen succes, og nu overvejer landets nye regering at skrotte Hadopi, som pirat-kontrollen er døbt i Frankrig.

3 strikes-modellen er nemlig ressourcekrævende og dermed dyr. Og den har sjovt nok ikke fået filmindustrien til at diske op med ret mange nye tjenester, der kan tilbyde lovlig adgang til det indhold, der falbydes på pirat-sider.

Frankrigs kulturminister Aurélie Filippetti siger i et interview med livsstilsmagasinet Le Nouvel Observateur, at 3 strikes piratmodellen desuden er et for voldsomt skridt i forhold til den forseelse, der er tale om.

Hendes udtalelser i interviewet bliver flere steder tolket som tegn på, at Hadopi-systemet i Frankrig snart vil blive skrottet, men konkret lover ministeren kun, at budgettet til Hadopi-systemet vil blive beskåret.

I første omgang skal en kommission se på, om 3 strikes-modelen skal fortsætte eller nedlægges.

"Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med Hadopi, men én ting står klart: Hadopi har ikke ført til udviklingen af lovlige tjenester," siger den franske kulturminister ifølge Le Nouvel Observateur.

Hun forklarer, at Hadopi-systemet koster 12 millioner euro (lidt over 100 millioner kroner) og kræver tilstedeværelse af 60 embedsmænd.

"Det er en høj pris for at udsende en million emails", lyder det den tørre kommentar fra kulturministeren.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S