Omstridt pirat-jagt er for dyr: Frankrig på vej til at skrotte "3 strikes"

Lukning af piraters internetforbindelse har hjulpet for lidt, siger Frankrigs nye kulturminister.

Artikel top billede

Frankrig var et af de første lande, der besluttede at lukke for borgernes internetforbindelser, hvis de trods advarsler hentede copyrightbeskyttet indhold på nettet - den såkaldte 3-strikes model.

Modellen har øjensynligt ikke været nogen succes, og nu overvejer landets nye regering at skrotte Hadopi, som pirat-kontrollen er døbt i Frankrig.

3 strikes-modellen er nemlig ressourcekrævende og dermed dyr. Og den har sjovt nok ikke fået filmindustrien til at diske op med ret mange nye tjenester, der kan tilbyde lovlig adgang til det indhold, der falbydes på pirat-sider.

Frankrigs kulturminister Aurélie Filippetti siger i et interview med livsstilsmagasinet Le Nouvel Observateur, at 3 strikes piratmodellen desuden er et for voldsomt skridt i forhold til den forseelse, der er tale om.

Hendes udtalelser i interviewet bliver flere steder tolket som tegn på, at Hadopi-systemet i Frankrig snart vil blive skrottet, men konkret lover ministeren kun, at budgettet til Hadopi-systemet vil blive beskåret.

I første omgang skal en kommission se på, om 3 strikes-modelen skal fortsætte eller nedlægges.

"Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med Hadopi, men én ting står klart: Hadopi har ikke ført til udviklingen af lovlige tjenester," siger den franske kulturminister ifølge Le Nouvel Observateur.

Hun forklarer, at Hadopi-systemet koster 12 millioner euro (lidt over 100 millioner kroner) og kræver tilstedeværelse af 60 embedsmænd.

"Det er en høj pris for at udsende en million emails", lyder det den tørre kommentar fra kulturministeren.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job