Omstridt pirat-jagt er for dyr: Frankrig på vej til at skrotte "3 strikes"

Lukning af piraters internetforbindelse har hjulpet for lidt, siger Frankrigs nye kulturminister.

Artikel top billede

Frankrig var et af de første lande, der besluttede at lukke for borgernes internetforbindelser, hvis de trods advarsler hentede copyrightbeskyttet indhold på nettet - den såkaldte 3-strikes model.

Modellen har øjensynligt ikke været nogen succes, og nu overvejer landets nye regering at skrotte Hadopi, som pirat-kontrollen er døbt i Frankrig.

3 strikes-modellen er nemlig ressourcekrævende og dermed dyr. Og den har sjovt nok ikke fået filmindustrien til at diske op med ret mange nye tjenester, der kan tilbyde lovlig adgang til det indhold, der falbydes på pirat-sider.

Frankrigs kulturminister Aurélie Filippetti siger i et interview med livsstilsmagasinet Le Nouvel Observateur, at 3 strikes piratmodellen desuden er et for voldsomt skridt i forhold til den forseelse, der er tale om.

Hendes udtalelser i interviewet bliver flere steder tolket som tegn på, at Hadopi-systemet i Frankrig snart vil blive skrottet, men konkret lover ministeren kun, at budgettet til Hadopi-systemet vil blive beskåret.

I første omgang skal en kommission se på, om 3 strikes-modelen skal fortsætte eller nedlægges.

"Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med Hadopi, men én ting står klart: Hadopi har ikke ført til udviklingen af lovlige tjenester," siger den franske kulturminister ifølge Le Nouvel Observateur.

Hun forklarer, at Hadopi-systemet koster 12 millioner euro (lidt over 100 millioner kroner) og kræver tilstedeværelse af 60 embedsmænd.

"Det er en høj pris for at udsende en million emails", lyder det den tørre kommentar fra kulturministeren.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S