Omstridt pirat-jagt er for dyr: Frankrig på vej til at skrotte "3 strikes"

Lukning af piraters internetforbindelse har hjulpet for lidt, siger Frankrigs nye kulturminister.

Artikel top billede

Frankrig var et af de første lande, der besluttede at lukke for borgernes internetforbindelser, hvis de trods advarsler hentede copyrightbeskyttet indhold på nettet - den såkaldte 3-strikes model.

Modellen har øjensynligt ikke været nogen succes, og nu overvejer landets nye regering at skrotte Hadopi, som pirat-kontrollen er døbt i Frankrig.

3 strikes-modellen er nemlig ressourcekrævende og dermed dyr. Og den har sjovt nok ikke fået filmindustrien til at diske op med ret mange nye tjenester, der kan tilbyde lovlig adgang til det indhold, der falbydes på pirat-sider.

Frankrigs kulturminister Aurélie Filippetti siger i et interview med livsstilsmagasinet Le Nouvel Observateur, at 3 strikes piratmodellen desuden er et for voldsomt skridt i forhold til den forseelse, der er tale om.

Hendes udtalelser i interviewet bliver flere steder tolket som tegn på, at Hadopi-systemet i Frankrig snart vil blive skrottet, men konkret lover ministeren kun, at budgettet til Hadopi-systemet vil blive beskåret.

I første omgang skal en kommission se på, om 3 strikes-modelen skal fortsætte eller nedlægges.

"Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske med Hadopi, men én ting står klart: Hadopi har ikke ført til udviklingen af lovlige tjenester," siger den franske kulturminister ifølge Le Nouvel Observateur.

Hun forklarer, at Hadopi-systemet koster 12 millioner euro (lidt over 100 millioner kroner) og kræver tilstedeværelse af 60 embedsmænd.

"Det er en høj pris for at udsende en million emails", lyder det den tørre kommentar fra kulturministeren.

Læses lige nu

    Annonce

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S