Forhandler må forlade CBC efter opkøb

Umiddelbart så det ud til at Aalborgforhandler ville blive CBC-medlem efter opkøb af to forhandlere i hovedstadsområdet. Men det er ikke tilfældet, siger CBC-direktør.

Artikel top billede

"Det er ikke aktuelt," lyder der fra CBC-kædens direktør Peder Hvejsel, da CRN spørger ham, om Aalborg-forhandleren Labtech er på vej til at blive medlem af CBC-kæden.

Forhistorien er, at Labtech i sidste måned købte forhandleren Computerbutik i Rungsted, der er en del af CBC-kæden. Men et CBC-medlemsskab er knyttet til ejerskabet og følger derfor ikke automatisk med den fysiske butik, forklarer Peder Hvejsel.

"Hvis man sælger sin forretning, skal man i princippet anmode om, at medlemsskabet skal fortsætte," siger han.

Det betyder konkret, at Computerbutik i Rungsted under det nye ejerskab vil blive betragtet som et nyt medlem, og derfor skal vurderes, som et sådant.

"Det jeg kan sige er, at der ikke er lavet nogen aftale. Man skal jo ikke udelukke noget. Men som det er nu, så har vi ikke optaget dem som butik, og de er ude af CBC-regi," siger Peder Hvejsel.

Han afviser samtidig, at det skulle have nogen indflydelse, at Labtech Aalborg gennem en årrække har været i intens konkurrence med CBC-medlemmet Datadiscount på Boulevarden i Aalborg.

Med Computerbutik i Rungsted ude af CBC, er kæden blevet tyndere i sin dækning på Nordsjælland, hvor Zona Computer i Helsingør og Kontorlinien.dk i Allerød nu er ene om at repræsentere kæden.

Og selv om Peder Hvejsel afviser, at Computerbutik for nuværende fortsætter i CBC, så holder han stadig døren lidt åben.

"Vi snakker jo altid. Men konkret er der ikke noget nu," konstaterer han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos