Forhandler må forlade CBC efter opkøb

Umiddelbart så det ud til at Aalborgforhandler ville blive CBC-medlem efter opkøb af to forhandlere i hovedstadsområdet. Men det er ikke tilfældet, siger CBC-direktør.

Artikel top billede

"Det er ikke aktuelt," lyder der fra CBC-kædens direktør Peder Hvejsel, da CRN spørger ham, om Aalborg-forhandleren Labtech er på vej til at blive medlem af CBC-kæden.

Forhistorien er, at Labtech i sidste måned købte forhandleren Computerbutik i Rungsted, der er en del af CBC-kæden. Men et CBC-medlemsskab er knyttet til ejerskabet og følger derfor ikke automatisk med den fysiske butik, forklarer Peder Hvejsel.

"Hvis man sælger sin forretning, skal man i princippet anmode om, at medlemsskabet skal fortsætte," siger han.

Det betyder konkret, at Computerbutik i Rungsted under det nye ejerskab vil blive betragtet som et nyt medlem, og derfor skal vurderes, som et sådant.

"Det jeg kan sige er, at der ikke er lavet nogen aftale. Man skal jo ikke udelukke noget. Men som det er nu, så har vi ikke optaget dem som butik, og de er ude af CBC-regi," siger Peder Hvejsel.

Han afviser samtidig, at det skulle have nogen indflydelse, at Labtech Aalborg gennem en årrække har været i intens konkurrence med CBC-medlemmet Datadiscount på Boulevarden i Aalborg.

Med Computerbutik i Rungsted ude af CBC, er kæden blevet tyndere i sin dækning på Nordsjælland, hvor Zona Computer i Helsingør og Kontorlinien.dk i Allerød nu er ene om at repræsentere kæden.

Og selv om Peder Hvejsel afviser, at Computerbutik for nuværende fortsætter i CBC, så holder han stadig døren lidt åben.

"Vi snakker jo altid. Men konkret er der ikke noget nu," konstaterer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank