Forhandler må forlade CBC efter opkøb

Umiddelbart så det ud til at Aalborgforhandler ville blive CBC-medlem efter opkøb af to forhandlere i hovedstadsområdet. Men det er ikke tilfældet, siger CBC-direktør.

Artikel top billede

"Det er ikke aktuelt," lyder der fra CBC-kædens direktør Peder Hvejsel, da CRN spørger ham, om Aalborg-forhandleren Labtech er på vej til at blive medlem af CBC-kæden.

Forhistorien er, at Labtech i sidste måned købte forhandleren Computerbutik i Rungsted, der er en del af CBC-kæden. Men et CBC-medlemsskab er knyttet til ejerskabet og følger derfor ikke automatisk med den fysiske butik, forklarer Peder Hvejsel.

"Hvis man sælger sin forretning, skal man i princippet anmode om, at medlemsskabet skal fortsætte," siger han.

Det betyder konkret, at Computerbutik i Rungsted under det nye ejerskab vil blive betragtet som et nyt medlem, og derfor skal vurderes, som et sådant.

"Det jeg kan sige er, at der ikke er lavet nogen aftale. Man skal jo ikke udelukke noget. Men som det er nu, så har vi ikke optaget dem som butik, og de er ude af CBC-regi," siger Peder Hvejsel.

Han afviser samtidig, at det skulle have nogen indflydelse, at Labtech Aalborg gennem en årrække har været i intens konkurrence med CBC-medlemmet Datadiscount på Boulevarden i Aalborg.

Med Computerbutik i Rungsted ude af CBC, er kæden blevet tyndere i sin dækning på Nordsjælland, hvor Zona Computer i Helsingør og Kontorlinien.dk i Allerød nu er ene om at repræsentere kæden.

Og selv om Peder Hvejsel afviser, at Computerbutik for nuværende fortsætter i CBC, så holder han stadig døren lidt åben.

"Vi snakker jo altid. Men konkret er der ikke noget nu," konstaterer han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job