YouTube-app forsvinder fra iOS

Krigen mellem Apple og Google sætter sine spor. Nu forsvinder YouTube-applikationen i iOS.

Artikel top billede

Først kunne Apple fortælle, at man skrotter Google Maps og fremover bruger sin egen kort-applikation til iPhone og iPad. Nu er det YouTube-applikationen, der forsvinder fra iOS. YouTube er ejet af Google og Apple fortæller nu, at den nødvendige licens er udløbet. I den seneste iOS 6 Beta 4, der kom mandag, mangler det kendte YouTube-ikon.

Det er dog stadig muligt at hente videoer fra Googles tjeneste med den mobile browser Safari.

Samtidig fortæller Apple til The Verge, at Google arbejder på en ny YouTube-applikation til iOS. Men den skal downloades separat og er altså ikke forudinstalleret på de mobile enheder.

Apple fortæller ikke, hvorfor man ikke vil forny licensen, men det skyldes sandsynligvis den stigende rivalisering mellem de to selskaber. Apple og Google kæmper hårdt om smartphone-markedet, hvor iOS og Android er de to fremtrædende styresystemer.

Det er uklart, om det også fremover vil være muligt at uploade videoer fra Apples kamera-app direkte til YouTube.

Dermed ser det ud til, at mindst én vigtig funktion på iPhone og iPad - nemlig YouTube-app'en - forsvinder, hvis man opgraderer til det kommende iOS 6.

Men til gengæld er der omkring 200 nye funktioner, herunder den nye kort-applikation, en forbedret version af Siri og Facebook-integration.

Der skulle også være en ny app til Bluetooth Sharing, hvor man kan udveksle data mellem to iOS-enheder.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job