YouTube-app forsvinder fra iOS

Krigen mellem Apple og Google sætter sine spor. Nu forsvinder YouTube-applikationen i iOS.

Artikel top billede

Først kunne Apple fortælle, at man skrotter Google Maps og fremover bruger sin egen kort-applikation til iPhone og iPad. Nu er det YouTube-applikationen, der forsvinder fra iOS. YouTube er ejet af Google og Apple fortæller nu, at den nødvendige licens er udløbet. I den seneste iOS 6 Beta 4, der kom mandag, mangler det kendte YouTube-ikon.

Det er dog stadig muligt at hente videoer fra Googles tjeneste med den mobile browser Safari.

Samtidig fortæller Apple til The Verge, at Google arbejder på en ny YouTube-applikation til iOS. Men den skal downloades separat og er altså ikke forudinstalleret på de mobile enheder.

Apple fortæller ikke, hvorfor man ikke vil forny licensen, men det skyldes sandsynligvis den stigende rivalisering mellem de to selskaber. Apple og Google kæmper hårdt om smartphone-markedet, hvor iOS og Android er de to fremtrædende styresystemer.

Det er uklart, om det også fremover vil være muligt at uploade videoer fra Apples kamera-app direkte til YouTube.

Dermed ser det ud til, at mindst én vigtig funktion på iPhone og iPad - nemlig YouTube-app'en - forsvinder, hvis man opgraderer til det kommende iOS 6.

Men til gengæld er der omkring 200 nye funktioner, herunder den nye kort-applikation, en forbedret version af Siri og Facebook-integration.

Der skulle også være en ny app til Bluetooth Sharing, hvor man kan udveksle data mellem to iOS-enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job