YouTube-app forsvinder fra iOS

Krigen mellem Apple og Google sætter sine spor. Nu forsvinder YouTube-applikationen i iOS.

Artikel top billede

Først kunne Apple fortælle, at man skrotter Google Maps og fremover bruger sin egen kort-applikation til iPhone og iPad. Nu er det YouTube-applikationen, der forsvinder fra iOS. YouTube er ejet af Google og Apple fortæller nu, at den nødvendige licens er udløbet. I den seneste iOS 6 Beta 4, der kom mandag, mangler det kendte YouTube-ikon.

Det er dog stadig muligt at hente videoer fra Googles tjeneste med den mobile browser Safari.

Samtidig fortæller Apple til The Verge, at Google arbejder på en ny YouTube-applikation til iOS. Men den skal downloades separat og er altså ikke forudinstalleret på de mobile enheder.

Apple fortæller ikke, hvorfor man ikke vil forny licensen, men det skyldes sandsynligvis den stigende rivalisering mellem de to selskaber. Apple og Google kæmper hårdt om smartphone-markedet, hvor iOS og Android er de to fremtrædende styresystemer.

Det er uklart, om det også fremover vil være muligt at uploade videoer fra Apples kamera-app direkte til YouTube.

Dermed ser det ud til, at mindst én vigtig funktion på iPhone og iPad - nemlig YouTube-app'en - forsvinder, hvis man opgraderer til det kommende iOS 6.

Men til gengæld er der omkring 200 nye funktioner, herunder den nye kort-applikation, en forbedret version af Siri og Facebook-integration.

Der skulle også være en ny app til Bluetooth Sharing, hvor man kan udveksle data mellem to iOS-enheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS