YouTube-app forsvinder fra iOS

Krigen mellem Apple og Google sætter sine spor. Nu forsvinder YouTube-applikationen i iOS.

Artikel top billede

Først kunne Apple fortælle, at man skrotter Google Maps og fremover bruger sin egen kort-applikation til iPhone og iPad. Nu er det YouTube-applikationen, der forsvinder fra iOS. YouTube er ejet af Google og Apple fortæller nu, at den nødvendige licens er udløbet. I den seneste iOS 6 Beta 4, der kom mandag, mangler det kendte YouTube-ikon.

Det er dog stadig muligt at hente videoer fra Googles tjeneste med den mobile browser Safari.

Samtidig fortæller Apple til The Verge, at Google arbejder på en ny YouTube-applikation til iOS. Men den skal downloades separat og er altså ikke forudinstalleret på de mobile enheder.

Apple fortæller ikke, hvorfor man ikke vil forny licensen, men det skyldes sandsynligvis den stigende rivalisering mellem de to selskaber. Apple og Google kæmper hårdt om smartphone-markedet, hvor iOS og Android er de to fremtrædende styresystemer.

Det er uklart, om det også fremover vil være muligt at uploade videoer fra Apples kamera-app direkte til YouTube.

Dermed ser det ud til, at mindst én vigtig funktion på iPhone og iPad - nemlig YouTube-app'en - forsvinder, hvis man opgraderer til det kommende iOS 6.

Men til gengæld er der omkring 200 nye funktioner, herunder den nye kort-applikation, en forbedret version af Siri og Facebook-integration.

Der skulle også være en ny app til Bluetooth Sharing, hvor man kan udveksle data mellem to iOS-enheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job