Dansk Fujitsu-direktør: Nu satser vi på hardware

Efter at effektiviseringer og frasalg har vendt sidste års trecifrede millionunderskud til et lille plus, skal der vindes markedsandele - især på salg af server/storage.

Artikel top billede

Mens alle taler om cloud computing, som det nye store vækstområde på det danske i it-marked, går den japanske producent Fujitsus danske afdeling tilsyneladende den modsatte vej. Fujitsu i Danmark regner nemlig med, at det i løbet af det indeværende regnskabsår vil være traditionelle hardwareprodukter som klienter og især server/storage, som skal trække forretningen fremad.

"Cloud er den nye smarte dreng i klassen, men der er stadig mange kunder, som køber servere. Så alt andet lige er der vækst at gå efter," lyder det fra Fujitsus danske direktør Peter Krogsgaard.

Ifølge IDC havde Fujitsu i Danmark i fjor en markedsandel for server- og storageprodukter på henholdsvis 6,3 og 6,0 procent, mens markedsandelen for pc'er lå på 3,2 procent.

Vækstambitionerne skal ses på baggrund af, at Fujitsu i Danmark det seneste et til to år har været igennem en markant turn-around, som efter et underskud i 2010/2011 på godt 100 millioner kroner nu er vendt til et resultat for 2011/2012, som er i balance med et lille plus på helt præcis 51.000 gode danske kroner.

Bag tallene gemmer sig en omlægning af Fujitsus danske forretning med både fyringer af personale, men også nyansættelser af især sælgere. Dertil kommer nedlukning af en stribe tabsgivende projekter, som sammen med en stribe effektiviseringer og nedlukning af aktiviteter, som ikke gav nogen nævneværdig indtjening, har vendt udviklingen.

"Vi har fået rigtig godt styr på vores forretning. Vores omsætning er gået ned med 70 millioner kroner, mens vores indtjening omvendt er steget også med 70 millioner. Den udvikling tror jeg, der er mange i branchen som gerne ville bytte med os. Så vi har vundet første halvleg og fortsætter det gode spil," siger Peter Krogsgaard, som altså nu satser på både at vækste Fujitsus danske forretning og tjene penge.

"Der er ikke meget ved at hælde tom omsætning ind i forretningen, og alt hvad vi gør, gør vi for at det skal være lønsomt og skabe tilfredse kunder," siger Fujitsu-direktøren, som forventer at komme ud af indeværende regnskabsår med et resultat på mellem otte og 10 millioner kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS