Windows 8 kan ikke starte direkte på desktoppen

Det nye operativsystem starter altid i den udskældte Metro-brugerflade. Det er ikke muligt at boote direkte til desktop-modus.

Artikel top billede

I det kommende Windows 8 kan man skifte mellem den mobil-inspirerede Metro-brugerflade (som snart får et nyt navn) og den klassiske desktop-modus, som man kender fra ældre Windows-versioner. Men nu skriver flere amerikanske medier, at den færdige version af Windows 8 altid starter i Metro. Det er ikke muligt at indstille, at computeren skal starte direkte i desktop-modus.

Den kendte blogger og forfatter Rafael Rivera, der skriver på bogen "Windows 8 Secrets" sammen med Paul Thurrott, siger til CNET, at han har fået bekræftet, at brugerne ikke kan springe direkte til desktoppen. De skal først boote i Metro og så skifte til desktoppen med en tastekombination eller et museklik.

I de tidligere testversioner af Windows 8 var det stadig muligt at oprette en genvej, så computeren starter direkte i desktop-modus. Men den mulighed er fjernet nu. Det kan heller ikke lade sig gøre at bruge Group Policy til at springe over Metro.

Men der spekuleres i, om det måske kan klares med en lille ændring i registrerings-databasen eller et andet trick. Det er sikkert kun et spørgsmål om tid, før kreative brugere finder en vej uden om Metro.

I en spørgeskema-undersøgelse, som TechRepublic har gennemført, klager brugerne især over den manglende startknap og den manglende fokus på desktoppen. Windows 8 er optimeret til touch-skærme og mobile enheder - og ikke til den klassiske pc.

En konflikt med den tyske Metro-koncern betyder tilsyneladende, at navnet "Metro" helt bliver opgivet. I stedet vil man indtil videre blot anvende det mere generelle "New User Interface" og "Windows 8 Style UI". Men Microsoft har indikeret, at der kommer et helt nyt navn som erstatning for Metro.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland