Hidsig copyright-kontrol blokerede offentlig NASA-video på YouTube

Også indhold uden copyright kan komme i klemme i copyright-systemet.

Artikel top billede

Takket være en streng - lidt for streng - copyright-kontrol kunne en stor del af indbyggerne på planeten Jorden mandag ikke se NASA's video med marsfartøjet Curiositys succesfulde landing på den røde planet.

NASAs video-materiale er ellers generelt stillet frit til rådighed for offentligheden, og det er derfor ikke copyright-beskyttet, skriver The Register.

At mars-videoen alligevel blev fjenet fra YouTubes overflade i flere timer, skyldes et lidt for ivrigt overvågningssystem hos medievirksomheden Scripps Local News.

Scripps, der udgiver en række amerikanske lokalaviser, havde selv bragt NASA-videoen og forsøgte derpå at beskytte den som sin egen på YouTube.

I en email til sitet Motherboard, der først rapporterede historien, undskylder direktøren for Scribbs mange gange:

 "Vi undskylder for det midlertidige problem med tilgængeligheden af NASA-klippet tidligt mandag. Vi begik en fejl.... vi har nu ændret vores arbejdsprocesser for at håndtere situationen i fremtiden, " lød det fra direktøren.

Ifølge Motherboard er det dog ikke første gang, at mediehuse beder YouTube blokere for ikke-copyrightbeskyttet indhold, som de antager er deres eget.

NASA's Bob Jacobs, der er Deputy Associate Administrator for Communications, siger til Motherboard, at den slags typisk sker en gang om måneden. Og selv om de ikke-rettighedsbeskyttede NASA-videoer får lov at forblive offentlige, sker det ofte, at medierne udstyrer dem med annoncer i stor stil.

Copyright-beskyttelse er også i andre sammenhænge en kilde til problemer.

Således fortalte skaberen af det meget roste åbningsshow ved OL i London, Danny Boyle, at de største vanskeligheder ved det enorme arrangement ikke havde været at få den den engelske dronning til at deltage - og tilsyneladende springe ud i faldskærm sammen med Jamens Bond-skuespilleren Daniel Craig.

Det største problem for instruktøren af det storslåede og fantasifulde show var, fortalte han til Guardian, at få de rette tilladelser af rettighedshavere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS