Hidsig copyright-kontrol blokerede offentlig NASA-video på YouTube

Også indhold uden copyright kan komme i klemme i copyright-systemet.

Artikel top billede

Takket være en streng - lidt for streng - copyright-kontrol kunne en stor del af indbyggerne på planeten Jorden mandag ikke se NASA's video med marsfartøjet Curiositys succesfulde landing på den røde planet.

NASAs video-materiale er ellers generelt stillet frit til rådighed for offentligheden, og det er derfor ikke copyright-beskyttet, skriver The Register.

At mars-videoen alligevel blev fjenet fra YouTubes overflade i flere timer, skyldes et lidt for ivrigt overvågningssystem hos medievirksomheden Scripps Local News.

Scripps, der udgiver en række amerikanske lokalaviser, havde selv bragt NASA-videoen og forsøgte derpå at beskytte den som sin egen på YouTube.

I en email til sitet Motherboard, der først rapporterede historien, undskylder direktøren for Scribbs mange gange:

 "Vi undskylder for det midlertidige problem med tilgængeligheden af NASA-klippet tidligt mandag. Vi begik en fejl.... vi har nu ændret vores arbejdsprocesser for at håndtere situationen i fremtiden, " lød det fra direktøren.

Ifølge Motherboard er det dog ikke første gang, at mediehuse beder YouTube blokere for ikke-copyrightbeskyttet indhold, som de antager er deres eget.

NASA's Bob Jacobs, der er Deputy Associate Administrator for Communications, siger til Motherboard, at den slags typisk sker en gang om måneden. Og selv om de ikke-rettighedsbeskyttede NASA-videoer får lov at forblive offentlige, sker det ofte, at medierne udstyrer dem med annoncer i stor stil.

Copyright-beskyttelse er også i andre sammenhænge en kilde til problemer.

Således fortalte skaberen af det meget roste åbningsshow ved OL i London, Danny Boyle, at de største vanskeligheder ved det enorme arrangement ikke havde været at få den den engelske dronning til at deltage - og tilsyneladende springe ud i faldskærm sammen med Jamens Bond-skuespilleren Daniel Craig.

Det største problem for instruktøren af det storslåede og fantasifulde show var, fortalte han til Guardian, at få de rette tilladelser af rettighedshavere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura