Hidsig copyright-kontrol blokerede offentlig NASA-video på YouTube

Også indhold uden copyright kan komme i klemme i copyright-systemet.

Artikel top billede

Takket være en streng - lidt for streng - copyright-kontrol kunne en stor del af indbyggerne på planeten Jorden mandag ikke se NASA's video med marsfartøjet Curiositys succesfulde landing på den røde planet.

NASAs video-materiale er ellers generelt stillet frit til rådighed for offentligheden, og det er derfor ikke copyright-beskyttet, skriver The Register.

At mars-videoen alligevel blev fjenet fra YouTubes overflade i flere timer, skyldes et lidt for ivrigt overvågningssystem hos medievirksomheden Scripps Local News.

Scripps, der udgiver en række amerikanske lokalaviser, havde selv bragt NASA-videoen og forsøgte derpå at beskytte den som sin egen på YouTube.

I en email til sitet Motherboard, der først rapporterede historien, undskylder direktøren for Scribbs mange gange:

 "Vi undskylder for det midlertidige problem med tilgængeligheden af NASA-klippet tidligt mandag. Vi begik en fejl.... vi har nu ændret vores arbejdsprocesser for at håndtere situationen i fremtiden, " lød det fra direktøren.

Ifølge Motherboard er det dog ikke første gang, at mediehuse beder YouTube blokere for ikke-copyrightbeskyttet indhold, som de antager er deres eget.

NASA's Bob Jacobs, der er Deputy Associate Administrator for Communications, siger til Motherboard, at den slags typisk sker en gang om måneden. Og selv om de ikke-rettighedsbeskyttede NASA-videoer får lov at forblive offentlige, sker det ofte, at medierne udstyrer dem med annoncer i stor stil.

Copyright-beskyttelse er også i andre sammenhænge en kilde til problemer.

Således fortalte skaberen af det meget roste åbningsshow ved OL i London, Danny Boyle, at de største vanskeligheder ved det enorme arrangement ikke havde været at få den den engelske dronning til at deltage - og tilsyneladende springe ud i faldskærm sammen med Jamens Bond-skuespilleren Daniel Craig.

Det største problem for instruktøren af det storslåede og fantasifulde show var, fortalte han til Guardian, at få de rette tilladelser af rettighedshavere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S