Pas på: Der er skjulte omkostninger i skyen

Cloud computing er ikke lutter lagkage. Det er en fleksibel og billig måde at få computerkraft på, men der er skjulte omkostninger, og dem bør forhandlere få frem i lyset, mener it-organisation.

Artikel top billede

Et af tidens fristende koncepter er cloud computing. Men selv om det lyder som en både nem og forholdsvis billig måde at komme til sin computerkraft på, så er der faldgruber.

It-organisationen ISACA advarer om de skjulte omkostninger
ved den hostede model og opfordrer kanalen til at få dem frem i lyset og diskuteret.

Hvis man eksempelvis fokuserer på de operationelle omkostninger versus startomkostningerne og månedlige snarere end årlige betalinger, så lyder Cloud Computing som et rigtig godt tilbud, men så nemt er det ifølge ISACA ikke.

Ikke helt som vand og el

Analysehuset Gartner har også tidligere gennemført en undersøgelse af emnet og konkluderet, at cloud er billigt - de første fem år.

Blandt de skjulte omkostninger er hvad det måtte koste at reducere risikoen ved Cloud Computing og udgifter til at migrere forskellige løsninger og systemer til skyen.

"Den almindelige opfattelse er, at cloud computing gør det nemt at tilbyde it-brugerne den samme selvbetjening, som alle elsker i form af at kunne tænde for lyset eller åbne for vandet. Det er ubegrænsede tjenester, on-demand og betal i takt med du bruger," udtaler Marc Vael, international vicepræsident for ISACA.

Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet

Realiteten er, at cloud computing er som enhver anden it-opfindelse. Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet forsvinder ikke - de skal administreres og indregnes i det store regnestykke.

It-organisationens anbefaling er, at kunderne føres gennem en 12 skridts proces, som ikke bare forklarer mulighederne i en privat, offentlig eller hybrid sky-løsning, men også forbereder dem på nogle af de omkostninger, som de muligvis ikke har med i deres regnestykke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura