Pas på: Der er skjulte omkostninger i skyen

Cloud computing er ikke lutter lagkage. Det er en fleksibel og billig måde at få computerkraft på, men der er skjulte omkostninger, og dem bør forhandlere få frem i lyset, mener it-organisation.

Artikel top billede

Et af tidens fristende koncepter er cloud computing. Men selv om det lyder som en både nem og forholdsvis billig måde at komme til sin computerkraft på, så er der faldgruber.

It-organisationen ISACA advarer om de skjulte omkostninger
ved den hostede model og opfordrer kanalen til at få dem frem i lyset og diskuteret.

Hvis man eksempelvis fokuserer på de operationelle omkostninger versus startomkostningerne og månedlige snarere end årlige betalinger, så lyder Cloud Computing som et rigtig godt tilbud, men så nemt er det ifølge ISACA ikke.

Ikke helt som vand og el

Analysehuset Gartner har også tidligere gennemført en undersøgelse af emnet og konkluderet, at cloud er billigt - de første fem år.

Blandt de skjulte omkostninger er hvad det måtte koste at reducere risikoen ved Cloud Computing og udgifter til at migrere forskellige løsninger og systemer til skyen.

"Den almindelige opfattelse er, at cloud computing gør det nemt at tilbyde it-brugerne den samme selvbetjening, som alle elsker i form af at kunne tænde for lyset eller åbne for vandet. Det er ubegrænsede tjenester, on-demand og betal i takt med du bruger," udtaler Marc Vael, international vicepræsident for ISACA.

Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet

Realiteten er, at cloud computing er som enhver anden it-opfindelse. Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet forsvinder ikke - de skal administreres og indregnes i det store regnestykke.

It-organisationens anbefaling er, at kunderne føres gennem en 12 skridts proces, som ikke bare forklarer mulighederne i en privat, offentlig eller hybrid sky-løsning, men også forbereder dem på nogle af de omkostninger, som de muligvis ikke har med i deres regnestykke.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S