Pas på: Der er skjulte omkostninger i skyen

Cloud computing er ikke lutter lagkage. Det er en fleksibel og billig måde at få computerkraft på, men der er skjulte omkostninger, og dem bør forhandlere få frem i lyset, mener it-organisation.

Artikel top billede

Et af tidens fristende koncepter er cloud computing. Men selv om det lyder som en både nem og forholdsvis billig måde at komme til sin computerkraft på, så er der faldgruber.

It-organisationen ISACA advarer om de skjulte omkostninger
ved den hostede model og opfordrer kanalen til at få dem frem i lyset og diskuteret.

Hvis man eksempelvis fokuserer på de operationelle omkostninger versus startomkostningerne og månedlige snarere end årlige betalinger, så lyder Cloud Computing som et rigtig godt tilbud, men så nemt er det ifølge ISACA ikke.

Ikke helt som vand og el

Analysehuset Gartner har også tidligere gennemført en undersøgelse af emnet og konkluderet, at cloud er billigt - de første fem år.

Blandt de skjulte omkostninger er hvad det måtte koste at reducere risikoen ved Cloud Computing og udgifter til at migrere forskellige løsninger og systemer til skyen.

"Den almindelige opfattelse er, at cloud computing gør det nemt at tilbyde it-brugerne den samme selvbetjening, som alle elsker i form af at kunne tænde for lyset eller åbne for vandet. Det er ubegrænsede tjenester, on-demand og betal i takt med du bruger," udtaler Marc Vael, international vicepræsident for ISACA.

Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet

Realiteten er, at cloud computing er som enhver anden it-opfindelse. Sikkerhed, omkostninger og kompleksitet forsvinder ikke - de skal administreres og indregnes i det store regnestykke.

It-organisationens anbefaling er, at kunderne føres gennem en 12 skridts proces, som ikke bare forklarer mulighederne i en privat, offentlig eller hybrid sky-løsning, men også forbereder dem på nogle af de omkostninger, som de muligvis ikke har med i deres regnestykke.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet