Android-konsol har samlet millioner på Kickstarter

Den nye Android-konsol Ouya går nu i produktion, men der mangler stadig spil.

Artikel top billede

I løbet af 40 dage er der indsamlet 8,6 millioner dollar eller omkring 50 mio. kr. til Android-konsollen Ouya på Kickstarter. De første to millioner dollar kom allerede i løbet af et enkelt døgn. Det er ikke helt nok til en ny rekord på crowdfunding-platformen - Pebble-uret samlede 10 mio. dollar på 30 dage - men interessen har været enorm omkring Android-konsollen.

Nu bliver den sat i produktion, og de omkring 60.000 personer, der har forpligtet sig til at betale mindst 95 dollar på Kickstarter, kan nu se frem til at modtage konsollen i marts 2013.

Den nye konsol bliver dermed betydeligt billigere end Microsofts Xbox 360, Sony PlayStation 3 og Nintendo Wii. Alle kan udvikle spil til konsollen, og Ouya forlanger kun, at i det mindste en del af spillet skal være gratis.

Den indeholder en Tegra-3-processor, 1 GB RAM, 8 GB intern lager og understøtter HDMI, WLAN, Bluetooth og USB 2.0. Android 4.0 er installeret på konsollen, og der medfølger en trådløs gamepad.

Firmaet Ouya i Californien lægger også vægt på konsollens design, der er skabt af Yves Behar, som tidligere har arbejdet for OLPC (One Laptop Per Child) og Jambox. Ouya-chef Julie Uhrmann har førhen arbejdet for Vivendi Universal, IGN og GameFly. Xbox'ens opfinder Ed Fries støtter også projektet.

Den nye spilmaskine kan bringe bevægelse i konsol-markedet. Hverken Microsoft eller Sony har officielt annonceret efterfølgere til henholdsvis Xbox 360 og PlayStation 3, og Nintendo kommer først med sin Wii U til december.

Men indtil videre mangler der stadig spil til konsollen. Der er kun annonceret nogle få titler, som Offensive Combat, Minecraft, Final Fantasy 3 og Shadowrun Online.

Android-konsollen understøtter ikke Google Play Store, hvor der ellers er mere end en halv million apps. Alle spil til Ouya skal distribueres over firmaets egen platform, hvor 30 pct. af omsætningen går til firmaet bag.

Til gengæld skulle der være understøttelse for mediecenter-programmer som XBMC og Plex, og firmaet har også lovet, at konsollen kan bruges sammen med den populære streaming-tjeneste Onlive.

Tolv Kickstarter-brugere har doneret 10.000 dollar til projektet, og de kan nu se frem til at modtage en konsol med deres personlige brugernavn indgraveret og en personlig invitation til en stor launch-fest i San Francisco.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job