Jyske forhandlere om Surface: Det er sjovere at handle med Microsoft end Apple

Både hos Attech Computer og Nova Data håber man, at Microsoft nye tablet-computer sammen med Windows 8 kan sætte gang i salget.

Artikel top billede

Kenan Hansen fra Nova Data frygter, at Microsoft prissætter Surface for højt, men ser ellers frem til lanceringen af tabletten.

Mens de multinationale pc-producenter vånder sig, når talen falder på Microsofts kommende tablet-computer Surface, så er tonen anderledes optimistisk hos to jyske forhandlere CRN har talt med - selv om de tager forbehold for, at de ikke har set Surface endnu.

Thomas Lassen fra Attech Computer i Hosens er ret spændt på, hvad Microsoft har i posen, når de lancerer Surface. Men samtidig slår han fast, at et produkt, som Surface nok ikke bliver et, han kommer til at tjene mange penge på.

"Men jeg synes ikke, at Microsoft er så vanskelig en leverandør som Apple. Hos dem har jeg en klar fornemmelse af, at de også værdsætter de mindre partnere. Derfor tror jeg også at jeg vil får rimelige vilkår," siger han.

Læs mere:

Også Kenan Hansen fra Nova Data er spændt på Surface.

"Jeg frygter lidt, at den bliver prissat for højt, men hvis de laver noget godt, så hilser jeg det velkommen," siger han og påpeger ligesom Thomas Lassen, at han ikke forventer at kunne trække de store marginaler ud af at sælge Surface:

"Det bliver et gennemsigtigt produkt med stor konkurrence. Derfor vil der ikke være de store muligheder for at tjene mange penge."

Både Kenan Hansen og Thomas Lassen viser forståelse for, at Microsoft laver deres egen tablet -computer.

"Med den succes som Apple har med deres iPad, så synes jeg ikke Microsoft har andre muligheder end at udfordre," siger Thomas Lassen.

Han forstår omvendt også godt, at producenterne brokker sig, men peger på, at det også har stor betydning for Microsofts kommende Windows 8 styresystem, at Microsoft kan komme med en tablet-computer.

"Windows 8 er perfekt til en tablet-computer. Jeg ved ikke, hvordan brugerne vil reagere, når de skal bruge det på pc. Men det skaber mange spændende muligheder," siger han.

Samme spor er Kenan Hansen inde på.

"Det kommer til at give mange spændende muligheder. Og når de så også kommer med Windows Phone 8, tror jeg det bliver fantastisk," siger han.

Læs mere:

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S