Mobile apps skal gøre elbilen sjovere

En ny hjemmeside inviterer til debat om de mest kreative app-ideer til elbiler.

Artikel top billede

Hvordan kan man gøre elbilen sjovere, smartere eller mere tryg? Det var opgaven i en dansk konkurrence, hvor vinderne blev udpeget i december 2011.

Et nyt websted samler nu de 15 bedste af de mere end 40 ideer, der blev resultatet af konkurrencen 'Apps og elbiler,' hvor opgaven var at udforske nogle af de digitale muligheder med smartphones og elbiler. Her kan man give sin egen mening til kende om de 15 ideer til bil-apps og læse mere om koncepterne bag.

Det er etrans, et design- og forskningsprojekt på Designskolen Kolding, der står bag konkurrencen, og målet er at gøre elbilen mere attraktiv.

Vinderne af sidste års konkurrence var The Plug or the Pump, PowerFlower og Elintelligence. The Plug or the Pump viser en overskuelig grafik, der hjælper med at se besparelserne i energi, penge og CO2, mens man kører sin bil. PowerFlower beskrives som en digital schweizerkniv, der tilbyder en lille håndfuld attraktive muligheder til de mange bilister, der ikke er teknisk interesserede.

Eltelligence følger med, når du kører, og lærer dig at kende. På den baggrund vil app'en selv foreslå nye ruter samt give trafikinfo og minde dig om at tanke, uden at du selv skal gøre noget.

Men der er også mange andre koncepter til apps, som er beskrevet på hjemmesiden.

En af ideerne er PowerDriver, der simulerer, at du kører i en elbil og fortæller dig, hvor meget strøm du bruger og har tilbage - og hvor lang tid det tager at lade elbilen op. Du skal blot tage din smartphone med på køreturen i din sædvanlige bil, og PowerDriver starter helt af sig selv med at registrere din kørsel, når du kører over 25 km/t.

Et andet koncept er Carbalance, der hjælper ejeren af en elbil med at få et overblik over de betydninger, bilen har for privatøkonomien og for klimaet. Når bilen er til opladning, registrerer applikationen, i hvilket omfang strømmen i elnettet kommer fra vedvarende energikilder. Når brugeren er ude at køre, holder applikationen øje med strømforbruget, hvor langt der køres og hvor klimavenlig kørestilen er.

I den mere underholdende ende er der et spil som Electric Brats, hvor man får point for en miljøvenlig kørestil.

Der er kun tale om koncepter og ikke færdige apps, og de skal primært fungere som inspiration til elbil- og energibranchen.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S