Mobile apps skal gøre elbilen sjovere

En ny hjemmeside inviterer til debat om de mest kreative app-ideer til elbiler.

Artikel top billede

Hvordan kan man gøre elbilen sjovere, smartere eller mere tryg? Det var opgaven i en dansk konkurrence, hvor vinderne blev udpeget i december 2011.

Et nyt websted samler nu de 15 bedste af de mere end 40 ideer, der blev resultatet af konkurrencen 'Apps og elbiler,' hvor opgaven var at udforske nogle af de digitale muligheder med smartphones og elbiler. Her kan man give sin egen mening til kende om de 15 ideer til bil-apps og læse mere om koncepterne bag.

Det er etrans, et design- og forskningsprojekt på Designskolen Kolding, der står bag konkurrencen, og målet er at gøre elbilen mere attraktiv.

Vinderne af sidste års konkurrence var The Plug or the Pump, PowerFlower og Elintelligence. The Plug or the Pump viser en overskuelig grafik, der hjælper med at se besparelserne i energi, penge og CO2, mens man kører sin bil. PowerFlower beskrives som en digital schweizerkniv, der tilbyder en lille håndfuld attraktive muligheder til de mange bilister, der ikke er teknisk interesserede.

Eltelligence følger med, når du kører, og lærer dig at kende. På den baggrund vil app'en selv foreslå nye ruter samt give trafikinfo og minde dig om at tanke, uden at du selv skal gøre noget.

Men der er også mange andre koncepter til apps, som er beskrevet på hjemmesiden.

En af ideerne er PowerDriver, der simulerer, at du kører i en elbil og fortæller dig, hvor meget strøm du bruger og har tilbage - og hvor lang tid det tager at lade elbilen op. Du skal blot tage din smartphone med på køreturen i din sædvanlige bil, og PowerDriver starter helt af sig selv med at registrere din kørsel, når du kører over 25 km/t.

Et andet koncept er Carbalance, der hjælper ejeren af en elbil med at få et overblik over de betydninger, bilen har for privatøkonomien og for klimaet. Når bilen er til opladning, registrerer applikationen, i hvilket omfang strømmen i elnettet kommer fra vedvarende energikilder. Når brugeren er ude at køre, holder applikationen øje med strømforbruget, hvor langt der køres og hvor klimavenlig kørestilen er.

I den mere underholdende ende er der et spil som Electric Brats, hvor man får point for en miljøvenlig kørestil.

Der er kun tale om koncepter og ikke færdige apps, og de skal primært fungere som inspiration til elbil- og energibranchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub