Mobile apps skal gøre elbilen sjovere

En ny hjemmeside inviterer til debat om de mest kreative app-ideer til elbiler.

Artikel top billede

Hvordan kan man gøre elbilen sjovere, smartere eller mere tryg? Det var opgaven i en dansk konkurrence, hvor vinderne blev udpeget i december 2011.

Et nyt websted samler nu de 15 bedste af de mere end 40 ideer, der blev resultatet af konkurrencen 'Apps og elbiler,' hvor opgaven var at udforske nogle af de digitale muligheder med smartphones og elbiler. Her kan man give sin egen mening til kende om de 15 ideer til bil-apps og læse mere om koncepterne bag.

Det er etrans, et design- og forskningsprojekt på Designskolen Kolding, der står bag konkurrencen, og målet er at gøre elbilen mere attraktiv.

Vinderne af sidste års konkurrence var The Plug or the Pump, PowerFlower og Elintelligence. The Plug or the Pump viser en overskuelig grafik, der hjælper med at se besparelserne i energi, penge og CO2, mens man kører sin bil. PowerFlower beskrives som en digital schweizerkniv, der tilbyder en lille håndfuld attraktive muligheder til de mange bilister, der ikke er teknisk interesserede.

Eltelligence følger med, når du kører, og lærer dig at kende. På den baggrund vil app'en selv foreslå nye ruter samt give trafikinfo og minde dig om at tanke, uden at du selv skal gøre noget.

Men der er også mange andre koncepter til apps, som er beskrevet på hjemmesiden.

En af ideerne er PowerDriver, der simulerer, at du kører i en elbil og fortæller dig, hvor meget strøm du bruger og har tilbage - og hvor lang tid det tager at lade elbilen op. Du skal blot tage din smartphone med på køreturen i din sædvanlige bil, og PowerDriver starter helt af sig selv med at registrere din kørsel, når du kører over 25 km/t.

Et andet koncept er Carbalance, der hjælper ejeren af en elbil med at få et overblik over de betydninger, bilen har for privatøkonomien og for klimaet. Når bilen er til opladning, registrerer applikationen, i hvilket omfang strømmen i elnettet kommer fra vedvarende energikilder. Når brugeren er ude at køre, holder applikationen øje med strømforbruget, hvor langt der køres og hvor klimavenlig kørestilen er.

I den mere underholdende ende er der et spil som Electric Brats, hvor man får point for en miljøvenlig kørestil.

Der er kun tale om koncepter og ikke færdige apps, og de skal primært fungere som inspiration til elbil- og energibranchen.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job