GIF-animationer fik en renæssance under OL

Det gamle animerede GIF-format er ved at udvikle sig til en unik medieform. Her er de flotteste eksempler fra OL.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at de simple animerede GIF'er er ved at få et stærkt comeback. Det er en gammel teknologi, der har været ved at forsvinde, men den er ved at komme tilbage som kunstart. Senest har OL i London vist, hvad animerede GIF'er kan bruges til.

"Sådan blev GIF'er det perfekte medie for de Olympiske Lege," skriver New York Times i en artikel.

Mange af de flotte atletiske præstationer kan nemlig ses som animerede GIF'er på nettet. Et meget imponerende eksempel kan ses på denne side hos The Atlantic Wire, hvor man kan se atleten Gabby Douglas og andre atleter i en række GIF-animationer.

Hos The Atlantic Wire har man helt systematisk brugt animerede GIF'er til at dokumentere begivenhederne og samle de vigtigste højdepunkter.

Fra at være en teknologisk anakronisme er GIF blevet genopdaget som en unik kombination af foto og video - en helt speciel medieform, der har sit helt eget fortællesprog. Her er en guide til, hvordan animerede GIF'er kan bruges til at fortælle historier.

Et fotografi kan indfange øjeblikket, men ikke bevægelsen, når atleten kommer i mål. En videooptagelse er ofte for lang, og der kan være problemer med rettighederne til at vise video fra OL i forskellige lande.

Hos BuzzFeed kan man se en kombination af billeder, animerede GIF'er og videoklip.

En samling med flotte animerede GIF'er kan ses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S