Landsbyforhandler med i eksklusiv Microsoft-klub

Udnævnelsen viser, at vi godt kan bide skeer med de store, mener Datapros direktør.

Artikel top billede

Måløv-forhandleren Datapro kan nu kalde sig medlem af den fornemme Microsoft Dynamics President's Club 2012.

Det glæder administrerende direktør Brian Atli Andersen.

Han mener ikke, at det er noget dårligt selskab at blive tilbudt medlemskab hos.

"Der er nogle store, og så er der nogle mindre forhandlere som os, der er kommet med i den klub," siger Brian Atli Andersen.

Han synes, at det er et stort klap på skulderen fra Microsoft, der er Datapros primære teknologi-leverandør.

Kan (måske) tiltrække nye kunder

For Datapro-direktøren er det ikke ligegyldigt at blive medlem af den eksklusive Microsoft-klub.

"Jeg bilder mig klart ind, at det har en betydning, og det er jo også en anerkendelse af medarbejderne," fortæller en glad Brian Atli Andersen.

Han forestiller sig, at Datapros udnævnelse kan rangere virksomheden lidt højere i forhold til konkurrenterne, når der skal rekrutteres nye kunder.

"Det viser, at vi er blandt toppen. De måler jo ikke kun på software-salg, men også kundetilfredshed," siger Datapro-direktøren.

Brian Atli Andersen vil ikke spå en kundetilgang, men han er ikke i tvivl om, at det har en positiv værdi for firmaet, at man nu er blandt de 10 danske forhandlere, som er budt indenfor i det eksklusive Microsoft-selskab.

"Vi ligger også og handler med store virksomheder, som også kigger på den slags," lyder det fra Brian Atli Andersen, der ikke mener, at Datapro er en lille virksonhed, når man ser isoleret på Navision-markedet i Danmark.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Midtjylland

Region Midtjylland

License Manager med blik for overblik

Midtjylland

Danmarks Lærerforening

Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S