Landsbyforhandler med i eksklusiv Microsoft-klub

Udnævnelsen viser, at vi godt kan bide skeer med de store, mener Datapros direktør.

Artikel top billede

Måløv-forhandleren Datapro kan nu kalde sig medlem af den fornemme Microsoft Dynamics President's Club 2012.

Det glæder administrerende direktør Brian Atli Andersen.

Han mener ikke, at det er noget dårligt selskab at blive tilbudt medlemskab hos.

"Der er nogle store, og så er der nogle mindre forhandlere som os, der er kommet med i den klub," siger Brian Atli Andersen.

Han synes, at det er et stort klap på skulderen fra Microsoft, der er Datapros primære teknologi-leverandør.

Kan (måske) tiltrække nye kunder

For Datapro-direktøren er det ikke ligegyldigt at blive medlem af den eksklusive Microsoft-klub.

"Jeg bilder mig klart ind, at det har en betydning, og det er jo også en anerkendelse af medarbejderne," fortæller en glad Brian Atli Andersen.

Han forestiller sig, at Datapros udnævnelse kan rangere virksomheden lidt højere i forhold til konkurrenterne, når der skal rekrutteres nye kunder.

"Det viser, at vi er blandt toppen. De måler jo ikke kun på software-salg, men også kundetilfredshed," siger Datapro-direktøren.

Brian Atli Andersen vil ikke spå en kundetilgang, men han er ikke i tvivl om, at det har en positiv værdi for firmaet, at man nu er blandt de 10 danske forhandlere, som er budt indenfor i det eksklusive Microsoft-selskab.

"Vi ligger også og handler med store virksomheder, som også kigger på den slags," lyder det fra Brian Atli Andersen, der ikke mener, at Datapro er en lille virksonhed, når man ser isoleret på Navision-markedet i Danmark.

Læs mere:

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S