Google køber rejseforlag

Google overtager nu rejseguide-firmaet Frommer's og integrerer indholdet i sin søgemaskine.

Artikel top billede

Søgegiganten Google køber nu Frommer's for 25 mio. dollar eller omkring 150 mio. kr. Det er forlaget John Wiley & Sons, der har solgt Frommer's til Google, skriver Wall Street Journal. Firmaet er kendt for sine rejseguider, og indholdet skal nu integreres i Googles søgemaskine og andre tjenester - ligesom det skete efter købet af virksomheds-fortegnelsen Zagat i 2011.

Det går imod Googles oprindelige strategi, hvor man ikke ville skabe sit eget indhold, men kun fungere som en vejviser til indhold rundt omkring på nettet.

Med købet af Frommer's kan Google blive en konkurrent til tjenester som TripAdvisor, hvor man samler anmeldelser og bruger-kommentarer til hoteller og rejsedestinationer verden over.

Den seneste handel er endnu et eksempel på, at Google i stigende grad satser på professionelt produceret indhold for at tiltrække brugere. Google investerer også næsten to milliarder kroner i kommercielle videoproduktioner til YouTube, der skal placeres på specielle kanaler.

Søgefirmaet har desuden skudt penge i Machinima, der ligeledes producerer video til YouTube.

Men købet af Frommer's kan bringe Google på kant med andre udbydere af rejseinformationer som TripAdvisor, Yelp og Lonely Planet, som kan frygte, at Google nu vil favorisere sin egen rejseguide i søgeresultaterne.

"Det er mærkeligt for os, at Google går tilbage til at basere sit indhold på en enkelt person - skribentens - mening, når TripAdvisor er beviset på at rejsende foretrækker at benytte brugernes fælles konsensus," siger TripAdvisor-chef Stephen Kaufer i en kommentar til handlen.

Han har tidligere kritiseret, at Google henviser søgebrugerne til sine egne tjenester. Sidste år kom Google med sin egen tjeneste til booking af flybilletter.

Med købet af Frommer's overtager Google også de trykte guidebøger, og selskabet har indtil videre ikke meldt ud, om dette levn fra den analoge tidsalder også skal bevares.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S