Google køber rejseforlag

Google overtager nu rejseguide-firmaet Frommer's og integrerer indholdet i sin søgemaskine.

Artikel top billede

Søgegiganten Google køber nu Frommer's for 25 mio. dollar eller omkring 150 mio. kr. Det er forlaget John Wiley & Sons, der har solgt Frommer's til Google, skriver Wall Street Journal. Firmaet er kendt for sine rejseguider, og indholdet skal nu integreres i Googles søgemaskine og andre tjenester - ligesom det skete efter købet af virksomheds-fortegnelsen Zagat i 2011.

Det går imod Googles oprindelige strategi, hvor man ikke ville skabe sit eget indhold, men kun fungere som en vejviser til indhold rundt omkring på nettet.

Med købet af Frommer's kan Google blive en konkurrent til tjenester som TripAdvisor, hvor man samler anmeldelser og bruger-kommentarer til hoteller og rejsedestinationer verden over.

Den seneste handel er endnu et eksempel på, at Google i stigende grad satser på professionelt produceret indhold for at tiltrække brugere. Google investerer også næsten to milliarder kroner i kommercielle videoproduktioner til YouTube, der skal placeres på specielle kanaler.

Søgefirmaet har desuden skudt penge i Machinima, der ligeledes producerer video til YouTube.

Men købet af Frommer's kan bringe Google på kant med andre udbydere af rejseinformationer som TripAdvisor, Yelp og Lonely Planet, som kan frygte, at Google nu vil favorisere sin egen rejseguide i søgeresultaterne.

"Det er mærkeligt for os, at Google går tilbage til at basere sit indhold på en enkelt person - skribentens - mening, når TripAdvisor er beviset på at rejsende foretrækker at benytte brugernes fælles konsensus," siger TripAdvisor-chef Stephen Kaufer i en kommentar til handlen.

Han har tidligere kritiseret, at Google henviser søgebrugerne til sine egne tjenester. Sidste år kom Google med sin egen tjeneste til booking af flybilletter.

Med købet af Frommer's overtager Google også de trykte guidebøger, og selskabet har indtil videre ikke meldt ud, om dette levn fra den analoge tidsalder også skal bevares.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)