Google køber rejseforlag

Google overtager nu rejseguide-firmaet Frommer's og integrerer indholdet i sin søgemaskine.

Artikel top billede

Søgegiganten Google køber nu Frommer's for 25 mio. dollar eller omkring 150 mio. kr. Det er forlaget John Wiley & Sons, der har solgt Frommer's til Google, skriver Wall Street Journal. Firmaet er kendt for sine rejseguider, og indholdet skal nu integreres i Googles søgemaskine og andre tjenester - ligesom det skete efter købet af virksomheds-fortegnelsen Zagat i 2011.

Det går imod Googles oprindelige strategi, hvor man ikke ville skabe sit eget indhold, men kun fungere som en vejviser til indhold rundt omkring på nettet.

Med købet af Frommer's kan Google blive en konkurrent til tjenester som TripAdvisor, hvor man samler anmeldelser og bruger-kommentarer til hoteller og rejsedestinationer verden over.

Den seneste handel er endnu et eksempel på, at Google i stigende grad satser på professionelt produceret indhold for at tiltrække brugere. Google investerer også næsten to milliarder kroner i kommercielle videoproduktioner til YouTube, der skal placeres på specielle kanaler.

Søgefirmaet har desuden skudt penge i Machinima, der ligeledes producerer video til YouTube.

Men købet af Frommer's kan bringe Google på kant med andre udbydere af rejseinformationer som TripAdvisor, Yelp og Lonely Planet, som kan frygte, at Google nu vil favorisere sin egen rejseguide i søgeresultaterne.

"Det er mærkeligt for os, at Google går tilbage til at basere sit indhold på en enkelt person - skribentens - mening, når TripAdvisor er beviset på at rejsende foretrækker at benytte brugernes fælles konsensus," siger TripAdvisor-chef Stephen Kaufer i en kommentar til handlen.

Han har tidligere kritiseret, at Google henviser søgebrugerne til sine egne tjenester. Sidste år kom Google med sin egen tjeneste til booking af flybilletter.

Med købet af Frommer's overtager Google også de trykte guidebøger, og selskabet har indtil videre ikke meldt ud, om dette levn fra den analoge tidsalder også skal bevares.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,