Google køber rejseforlag

Google overtager nu rejseguide-firmaet Frommer's og integrerer indholdet i sin søgemaskine.

Artikel top billede

Søgegiganten Google køber nu Frommer's for 25 mio. dollar eller omkring 150 mio. kr. Det er forlaget John Wiley & Sons, der har solgt Frommer's til Google, skriver Wall Street Journal. Firmaet er kendt for sine rejseguider, og indholdet skal nu integreres i Googles søgemaskine og andre tjenester - ligesom det skete efter købet af virksomheds-fortegnelsen Zagat i 2011.

Det går imod Googles oprindelige strategi, hvor man ikke ville skabe sit eget indhold, men kun fungere som en vejviser til indhold rundt omkring på nettet.

Med købet af Frommer's kan Google blive en konkurrent til tjenester som TripAdvisor, hvor man samler anmeldelser og bruger-kommentarer til hoteller og rejsedestinationer verden over.

Den seneste handel er endnu et eksempel på, at Google i stigende grad satser på professionelt produceret indhold for at tiltrække brugere. Google investerer også næsten to milliarder kroner i kommercielle videoproduktioner til YouTube, der skal placeres på specielle kanaler.

Søgefirmaet har desuden skudt penge i Machinima, der ligeledes producerer video til YouTube.

Men købet af Frommer's kan bringe Google på kant med andre udbydere af rejseinformationer som TripAdvisor, Yelp og Lonely Planet, som kan frygte, at Google nu vil favorisere sin egen rejseguide i søgeresultaterne.

"Det er mærkeligt for os, at Google går tilbage til at basere sit indhold på en enkelt person - skribentens - mening, når TripAdvisor er beviset på at rejsende foretrækker at benytte brugernes fælles konsensus," siger TripAdvisor-chef Stephen Kaufer i en kommentar til handlen.

Han har tidligere kritiseret, at Google henviser søgebrugerne til sine egne tjenester. Sidste år kom Google med sin egen tjeneste til booking af flybilletter.

Med købet af Frommer's overtager Google også de trykte guidebøger, og selskabet har indtil videre ikke meldt ud, om dette levn fra den analoge tidsalder også skal bevares.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S