Google køber rejseforlag

Google overtager nu rejseguide-firmaet Frommer's og integrerer indholdet i sin søgemaskine.

Artikel top billede

Søgegiganten Google køber nu Frommer's for 25 mio. dollar eller omkring 150 mio. kr. Det er forlaget John Wiley & Sons, der har solgt Frommer's til Google, skriver Wall Street Journal. Firmaet er kendt for sine rejseguider, og indholdet skal nu integreres i Googles søgemaskine og andre tjenester - ligesom det skete efter købet af virksomheds-fortegnelsen Zagat i 2011.

Det går imod Googles oprindelige strategi, hvor man ikke ville skabe sit eget indhold, men kun fungere som en vejviser til indhold rundt omkring på nettet.

Med købet af Frommer's kan Google blive en konkurrent til tjenester som TripAdvisor, hvor man samler anmeldelser og bruger-kommentarer til hoteller og rejsedestinationer verden over.

Den seneste handel er endnu et eksempel på, at Google i stigende grad satser på professionelt produceret indhold for at tiltrække brugere. Google investerer også næsten to milliarder kroner i kommercielle videoproduktioner til YouTube, der skal placeres på specielle kanaler.

Søgefirmaet har desuden skudt penge i Machinima, der ligeledes producerer video til YouTube.

Men købet af Frommer's kan bringe Google på kant med andre udbydere af rejseinformationer som TripAdvisor, Yelp og Lonely Planet, som kan frygte, at Google nu vil favorisere sin egen rejseguide i søgeresultaterne.

"Det er mærkeligt for os, at Google går tilbage til at basere sit indhold på en enkelt person - skribentens - mening, når TripAdvisor er beviset på at rejsende foretrækker at benytte brugernes fælles konsensus," siger TripAdvisor-chef Stephen Kaufer i en kommentar til handlen.

Han har tidligere kritiseret, at Google henviser søgebrugerne til sine egne tjenester. Sidste år kom Google med sin egen tjeneste til booking af flybilletter.

Med købet af Frommer's overtager Google også de trykte guidebøger, og selskabet har indtil videre ikke meldt ud, om dette levn fra den analoge tidsalder også skal bevares.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job