Groupon i nyt kursdyk

Et svagt regnskab har udløst et nyt kursdyk for internet-firmaet Groupon.

Artikel top billede

Internet-kometen Groupon voksede sig hurtigt til at blive en milliard-virksomhed og nettets absolutte "darling", men nu ser det ud til, at selskabets fald kan blive lige så dramatisk. Det seneste kvartalsregnskab skuffer fælt med et fald i antallet af nye kunder og en svagere vækst i omsætningen end ventet.

Det fik selskabets aktiekurs til at styrtdykke med 21 pct. i handlen efter børsens normale lukketid mandag. Kursen ligger nu på mindre end seks dollar. Den startede på 20 dollar ved børsnoteringen i november sidste år.

Groupon er dermed et af de mange teknologi-selskaber, der har klaret sig rigtig dårligt på børsen. Facebook ligger også langt under den oprindelige kurs.

Hos Groupon kan virksomheder tilbyde rabatkuponer, men tilbuddet gælder først, hvis et bestemt antal kunder har sagt ja. Groupon beholder en provision, som typisk er halvdelen af rabatkuponens værdi.

I årets andet kvartal har Groupon haft et overskud på 28 mio. dollar og det er bedre end samme periode sidste år, hvor selskabet fik et underskud på 107 mio. dollar. Men det solide resultat skyldes kun et lille regnskabstrick, hvor man har tjent penge på at bytte andele af firmaer i Kina.

Selskabets omsætning er også vokset med 45 pct. sammenlignet med sidste år og ligger nu på 568 mio. dollar. Det burde være en stor succes, men det er en katastrofe for Groupon. I første kvartal var væksten i omsætningen dobbelt så høj, og det forventes, at den vil falde yderligere til 35-44 pct. i årets tredje kvartal.

Mange investorer og analytikere tvivler efterhånden på, om forretningsmodellen for Groupon overhovedet kan fungere. Flere af konkurrenterne har allerede givet op. Den største rival er lige nu LivingSocial, som har Amazon blandt sine investorer.

Problemer med regnskabspraksis har også svækket markedets tillid til Groupon. Sidste år måtte det amerikanske børstilsyn SEC tvinge Groupon til at ændre sine regnskabsmetoder - og det betød, at selskabets omsætning med ét slag blev halveret.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job