Fona-svindel: Lang fængselsstraf til tidligere indkøbschef

Tidligere indkøbschef i F Group skal to og et halvt år i fængsel for bedrageri. Han har anket dommen.

Artikel top billede

Københavns Byret har i dag idømt den tidligere indkøbschef i Fona, Jesper Nørmark, to et halvt års fængsel for bedrageri mod sin nu forhenværende arbejdsplads. Det oplyser sagens anklager Susanne Bitsch til CRN.

Nørmark var frem til at september 2010 ansat i Fonas moderselskab F Group, hvor han stod for indkøb af især it-varer til butikskæden. Samtidig drev han for egen regning merchandise-selskabet Just Add, som blandt andet stod for indretning af Fonas butikker.

Ifølge anklageskriftet misbrugte Jesper Nørmark sin dobbeltrolle til at udskrive falske fakturaer til Fonas distributører og leverandører og svindlede sig på den måde til næsten syv millioner kroner - penge som hovedsageligt burde være endt hos F Group.

Udover udsigten til en tur bag tremmer dømte byretten da også Jesper Nørmark til at betale erstatning på 3,4 millioner kroner til F Group.

Den anklagede har under hele forløbet nægtet sig skyldig, og ifølge anklager Susanne Bitsch har han allerede anket dommen til Østre Landsret.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S