Efterårskrig: Nu bombarderes dit tv med fede tv-serier

Efter Netflix har endnu en amerikansk film-gigant meldt sig på det danske og nordiske marked: HBO. Dermed får danskerne fuld - og lovlig - adgang til succes-serier som Game of Thrones.

Artikel top billede

Efter mange år med stærkt begrænset eller ingen adgang til populære amerikanske film og tv-serier bliver danskerne nu nærmest druknet i streaming-tilbud med udspring i Hollywood.

Først var det Netflix, der i går kundgjorde, at selskabet vil rykke ind i Norden og tilbyde fri streaming af selskabets enorme samling af tv og film med et billigt, månedligt abonnement.

Mindre end et døgn efter den officielle Netflix-meddelelse om Danmark og Norden kom selskabets største rival, den anden store spiller på det amerikanske tv/film-marked, HBO (Home Box Office), med sit modtræk: HBO går i land i Norden senere i år og vil kæmpe for at få fat i danske og nordiske kunder. 

Kampen bliver ikke kun mellem de to amerikanske giganter. Både YouSee og andre lokale leverandører af film og tv-streaming har bebudet modtræk mod de nye filmtjenester.

HBO er herhjemme hovedsageligt kendt for tv-stationens egenproduktioner af store, film-agtige serier, ikke mindst den roste Game of Thrones. Stationen står også bag succesfulde produktioner som The Wire, Rome, Deadwood, Sopranos, Band of Brothers, Boardwalk Empire, skriver T3

Ifølge en pressemeddelelse fra HBO er det gennem et samarbejde med det svenske firma Parsifal, at amerikanerne vil indtage det nordiske tv-marked.

Sammen lancerer de to en ny satsning på "multiplatforms video distribution", fremgår det af pressemeddelelsen.

Om HBO vil forsøge at opbygge distribution via internettet og eksisterende kabeltv-net eller primært satse på video-on-demand over nettet i stil med Netflix, fremgår ikke af pressemeddelelsen, der dog understreger, at der bliver tale om flere forskellige teknologi-platforme.

I sit hjemland er HBO blevet beskyldt for at opmuntre til piratkopieiring, fordi man kun kan få adgang til den aktuelle sæson 2 af Game of Thrones ved at tegne et dyrt kabeltv-abonnement. Hvorvidt HBO's satsning i Danmark vil give os billigere online-adgang til den blodige fantasy-serie, står ikke klart, men en lancering uden Games of Thrones vil næppe give særligt meget mening for selskabet. 

Priser og platforme vil blive afklaret allerede inden denne måneds udgang, når parterne fremlægger nærmere detaljer om HBO-satsningen.

Ifølge analysevirksomheden YouGov vil det digitale marked for leje og salg af film og tv-serier i Danmark nærmest eksplodere i de kommende år.

Hele 44 procent af danskerne vil i 2014 leje og købe film og tv-serier digitalt mod kun 18 procent i dag, viser en ny undersøgelse fra YouGov.

Jan Damsgaard, der er professor i e-business ved CBS, siger i dagens udgave af Børsen, at det digitale filmmarked hurtigt vil overtage tronen herhjemme, når først folk får øjnene op for mulighederne:

"Vi har ventet på det her længe. Nu kommer det pludseligt, og om kort tid kan vi slet ikke forstå, at vi kunne leve uden," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job