WebOS bliver til Gram

HP flytter nu resterne af sin WebOS-division ud i et nyt selskab. Nu får WebOS også et nyt navn.

Artikel top billede

Hos HP har man haft svært ved at finde ud, hvad man skal gøre med sin WebOS-platform. HP har forsøgt at finde en køber til sit mobile operativsystem i længere tid, men uden held, og sidste år kom meldingen om, at WebOS skulle frigives som open source. Det samme gælder for HP's "application framework" ENYO.

Nu fortæller HP, at resterne af WebOS Global Business Unit skal skilles ud i et nyt selskab: Gram. I et brev til medarbejderne opfordrer selskabets chef, Martin Risau, til at identificere sig med navnet og fortsætte med at arbejde hårdt på systemet.

"Gram er et nyt selskab, som skal bygge på det bedste fra WebOS, Enyo og vores Cloud-løsninger samt muskelkraften hos vores partnere for at skabe en teknologi, som vil slippe nettets frihed løs," hedder det i den officielle beskrivelse af selskabet.

Martin Risau understreger i sit brev, at Gram ikke handler om at fremstille forbruger-hardware. Det skal fokusere på software og cloud-teknologi.

Han skriver også, at selskabet stadig opererer i "stealth mode". Men det har altså ikke forhindret, at brevet er sluppet ud på nettet.

Firmaets ånd minder om et "start-up". Ejerskabet ligger dog stadig med 100 pct. hos HP, selv om det skal fungere som en uafhængig divison.

Det ser ikke ud til, at Gram kommer til at køre på ældre WebOS-enheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S