WebOS bliver til Gram

HP flytter nu resterne af sin WebOS-division ud i et nyt selskab. Nu får WebOS også et nyt navn.

Artikel top billede

Hos HP har man haft svært ved at finde ud, hvad man skal gøre med sin WebOS-platform. HP har forsøgt at finde en køber til sit mobile operativsystem i længere tid, men uden held, og sidste år kom meldingen om, at WebOS skulle frigives som open source. Det samme gælder for HP's "application framework" ENYO.

Nu fortæller HP, at resterne af WebOS Global Business Unit skal skilles ud i et nyt selskab: Gram. I et brev til medarbejderne opfordrer selskabets chef, Martin Risau, til at identificere sig med navnet og fortsætte med at arbejde hårdt på systemet.

"Gram er et nyt selskab, som skal bygge på det bedste fra WebOS, Enyo og vores Cloud-løsninger samt muskelkraften hos vores partnere for at skabe en teknologi, som vil slippe nettets frihed løs," hedder det i den officielle beskrivelse af selskabet.

Martin Risau understreger i sit brev, at Gram ikke handler om at fremstille forbruger-hardware. Det skal fokusere på software og cloud-teknologi.

Han skriver også, at selskabet stadig opererer i "stealth mode". Men det har altså ikke forhindret, at brevet er sluppet ud på nettet.

Firmaets ånd minder om et "start-up". Ejerskabet ligger dog stadig med 100 pct. hos HP, selv om det skal fungere som en uafhængig divison.

Det ser ikke ud til, at Gram kommer til at køre på ældre WebOS-enheder.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S