WebOS bliver til Gram

HP flytter nu resterne af sin WebOS-division ud i et nyt selskab. Nu får WebOS også et nyt navn.

Artikel top billede

Hos HP har man haft svært ved at finde ud, hvad man skal gøre med sin WebOS-platform. HP har forsøgt at finde en køber til sit mobile operativsystem i længere tid, men uden held, og sidste år kom meldingen om, at WebOS skulle frigives som open source. Det samme gælder for HP's "application framework" ENYO.

Nu fortæller HP, at resterne af WebOS Global Business Unit skal skilles ud i et nyt selskab: Gram. I et brev til medarbejderne opfordrer selskabets chef, Martin Risau, til at identificere sig med navnet og fortsætte med at arbejde hårdt på systemet.

"Gram er et nyt selskab, som skal bygge på det bedste fra WebOS, Enyo og vores Cloud-løsninger samt muskelkraften hos vores partnere for at skabe en teknologi, som vil slippe nettets frihed løs," hedder det i den officielle beskrivelse af selskabet.

Martin Risau understreger i sit brev, at Gram ikke handler om at fremstille forbruger-hardware. Det skal fokusere på software og cloud-teknologi.

Han skriver også, at selskabet stadig opererer i "stealth mode". Men det har altså ikke forhindret, at brevet er sluppet ud på nettet.

Firmaets ånd minder om et "start-up". Ejerskabet ligger dog stadig med 100 pct. hos HP, selv om det skal fungere som en uafhængig divison.

Det ser ikke ud til, at Gram kommer til at køre på ældre WebOS-enheder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S