Twitter skruer bissen på over for udviklere

Nu bliver det sværere at udvikle sin egen klient til det enormt populære Twitter. Kravene til Twitter-applikationer bliver strammet.

Artikel top billede

Det sociale netværk Twitter har skabt røre med en ny version af sin API (programmerings-grænseflade). Det er stadig muligt for tredjeparts-udviklere at skabe deres egne applikationer til Twitter. Men kravene er blevet skærpet betydeligt.

Nu skal alle Twitter-klienter overholde firmaets design-retningslinier. Her er der blandt andet en række regler for, hvordan man skal håndtere funktioner som links fra brugernavne til profiler, retweets og svar.

Fremover vil Twitter kontrollere alle applikationer for at sikre, at de lever op til kravene, og hvis det ikke er tilfældet kan udvikleren risikere at få suspenderet sin API-nøgle, som er nødvendig for at benytte programmerings-grænsefladen.

I dag kan applikationerne koble sig til API'en på bestemte måder uden at identificere sig. Det betyder altså, at programmerne kan hente informationer fra Twitter uden at fortælle, hvem de er. Men fremover er der krav om autentificering i alle kald til API'en.

Det skal stoppe scrapere, bots og lignende software, som forsøger at misbruge tjenesten.

Der er også en række begrænsninger i antallet af kald, som den enkelte applikation kan foretage til Twitter, og selskabet forbeholder sig nu retten til at lukke alle applikationer ned, der har mere end 100.000 brugere.

Twitter kræver også, at alle applikationer, der bruger API'en og er forudinstalleret på smartphones og andre forbruger-produkter, skal certificeres først. Hvis det ikke sker, vil Twitter suspendere API-nøglen og dermed kappe forbindelsen til det sociale netværk.

Ifølge den officielle blog vil Twitter forsøge at begrænse antallet af traditionelle Twitter-klienter og programmer, som blot suger indhold fra tjenesten. I retningslinierne fremgår det da også, at det er forbudt at udvikle "apps, som kopierer den officielle Twitter-app's udsende og funktioner".

Det rammer blandt andet programmer som Tweetbot, Echofon og Favstar.fm, som har en meget simpel brugerflade.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen