Microsoft klar med billig opgradering til Windows 8

Hvis du har købt en pc med Windows 7 efter den 2. juni, kan du nu bestille en billig opgradering til Windows 8 Pro hos Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft har netop åbnet sin hjemmeside for det såkaldte "Windows Upgrade Offer". Dette tilbud henvender sig til private brugere, som har købt en computer med Windows 7 efter den 2. juni 2012. De kan nu få en billig opgradering til den næste version. For 119 kr. kan kunderne nu bestille en opgradering til Windows 8 Pro.

For at kunne deltage skal du have købt en Windows 7-pc med gyldigheds-certifikat mellem den 2. juni og 31. januar næste år. Du kan bestille en Windows 8-opgradering frem til den 28. februar 2013.

Det betyder ikke noget, om der er installeret Windows 7 Home Basic, Premium, Professional eller Ultimate på computeren. I alle tilfælde kan man opgradere for samme pris til Windows 8 Pro.

Det er nu muligt at registrere sig på websiden, men først den 26. oktober modtager registrerede kunder en mail med en tilbudskode og vejledningen i, hvordan softwaren skal købes og hentes på nettet. Mod betaling af et gebyr kan du også få tilsendt en installations-dvd.

Opgraderingslicensen gælder kun til én pc, men hver kunde kan bestille op til fem opgraderinger til forskellige computere. Virksomheder kan ikke benytte denne ordning.

Den billige opdatering skal forhindre, at pc-salget går helt i stå, mens kunderne venter på lanceringen af det nye operativsystem.

Der er allerede mulighed for at hente en 90-dages testversion af Windows 8, og fra den 1. september kan virksomheder med volumen-licenser hente den fulde version af operativsystemet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks