Microsoft klar med billig opgradering til Windows 8

Hvis du har købt en pc med Windows 7 efter den 2. juni, kan du nu bestille en billig opgradering til Windows 8 Pro hos Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft har netop åbnet sin hjemmeside for det såkaldte "Windows Upgrade Offer". Dette tilbud henvender sig til private brugere, som har købt en computer med Windows 7 efter den 2. juni 2012. De kan nu få en billig opgradering til den næste version. For 119 kr. kan kunderne nu bestille en opgradering til Windows 8 Pro.

For at kunne deltage skal du have købt en Windows 7-pc med gyldigheds-certifikat mellem den 2. juni og 31. januar næste år. Du kan bestille en Windows 8-opgradering frem til den 28. februar 2013.

Det betyder ikke noget, om der er installeret Windows 7 Home Basic, Premium, Professional eller Ultimate på computeren. I alle tilfælde kan man opgradere for samme pris til Windows 8 Pro.

Det er nu muligt at registrere sig på websiden, men først den 26. oktober modtager registrerede kunder en mail med en tilbudskode og vejledningen i, hvordan softwaren skal købes og hentes på nettet. Mod betaling af et gebyr kan du også få tilsendt en installations-dvd.

Opgraderingslicensen gælder kun til én pc, men hver kunde kan bestille op til fem opgraderinger til forskellige computere. Virksomheder kan ikke benytte denne ordning.

Den billige opdatering skal forhindre, at pc-salget går helt i stå, mens kunderne venter på lanceringen af det nye operativsystem.

Der er allerede mulighed for at hente en 90-dages testversion af Windows 8, og fra den 1. september kan virksomheder med volumen-licenser hente den fulde version af operativsystemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job