Microsoft klar med billig opgradering til Windows 8

Hvis du har købt en pc med Windows 7 efter den 2. juni, kan du nu bestille en billig opgradering til Windows 8 Pro hos Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft har netop åbnet sin hjemmeside for det såkaldte "Windows Upgrade Offer". Dette tilbud henvender sig til private brugere, som har købt en computer med Windows 7 efter den 2. juni 2012. De kan nu få en billig opgradering til den næste version. For 119 kr. kan kunderne nu bestille en opgradering til Windows 8 Pro.

For at kunne deltage skal du have købt en Windows 7-pc med gyldigheds-certifikat mellem den 2. juni og 31. januar næste år. Du kan bestille en Windows 8-opgradering frem til den 28. februar 2013.

Det betyder ikke noget, om der er installeret Windows 7 Home Basic, Premium, Professional eller Ultimate på computeren. I alle tilfælde kan man opgradere for samme pris til Windows 8 Pro.

Det er nu muligt at registrere sig på websiden, men først den 26. oktober modtager registrerede kunder en mail med en tilbudskode og vejledningen i, hvordan softwaren skal købes og hentes på nettet. Mod betaling af et gebyr kan du også få tilsendt en installations-dvd.

Opgraderingslicensen gælder kun til én pc, men hver kunde kan bestille op til fem opgraderinger til forskellige computere. Virksomheder kan ikke benytte denne ordning.

Den billige opdatering skal forhindre, at pc-salget går helt i stå, mens kunderne venter på lanceringen af det nye operativsystem.

Der er allerede mulighed for at hente en 90-dages testversion af Windows 8, og fra den 1. september kan virksomheder med volumen-licenser hente den fulde version af operativsystemet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse