Microsoft klar med billig opgradering til Windows 8

Hvis du har købt en pc med Windows 7 efter den 2. juni, kan du nu bestille en billig opgradering til Windows 8 Pro hos Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft har netop åbnet sin hjemmeside for det såkaldte "Windows Upgrade Offer". Dette tilbud henvender sig til private brugere, som har købt en computer med Windows 7 efter den 2. juni 2012. De kan nu få en billig opgradering til den næste version. For 119 kr. kan kunderne nu bestille en opgradering til Windows 8 Pro.

For at kunne deltage skal du have købt en Windows 7-pc med gyldigheds-certifikat mellem den 2. juni og 31. januar næste år. Du kan bestille en Windows 8-opgradering frem til den 28. februar 2013.

Det betyder ikke noget, om der er installeret Windows 7 Home Basic, Premium, Professional eller Ultimate på computeren. I alle tilfælde kan man opgradere for samme pris til Windows 8 Pro.

Det er nu muligt at registrere sig på websiden, men først den 26. oktober modtager registrerede kunder en mail med en tilbudskode og vejledningen i, hvordan softwaren skal købes og hentes på nettet. Mod betaling af et gebyr kan du også få tilsendt en installations-dvd.

Opgraderingslicensen gælder kun til én pc, men hver kunde kan bestille op til fem opgraderinger til forskellige computere. Virksomheder kan ikke benytte denne ordning.

Den billige opdatering skal forhindre, at pc-salget går helt i stå, mens kunderne venter på lanceringen af det nye operativsystem.

Der er allerede mulighed for at hente en 90-dages testversion af Windows 8, og fra den 1. september kan virksomheder med volumen-licenser hente den fulde version af operativsystemet.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS