Her kan du gemme dine data for 6 øre om måneden

Billig langtids-arkivering hos Amazon: For kun 6 øre kan du gemme 1 GB i en måned.

Artikel top billede

Den nye storage-tjeneste Amazon Glacier tilbyder meget billig langtids-arkivering af data. Det er ikke en konkurrent til Dropbox, Skydrive og lignende tjenester. Glacier er beregnet til data, som man kun sjældent har brug for at hente. Det tager mellem tre og fem timer at få adgang til sine data hos Glacier.

Til gengæld er prisen også meget lav. Amazon kræver omkring seks øre pr. GB og måned for data, der er gemt i USA. Hvis man ønsker, at data skal opbevares i et europæisk regnecenter, stiger prisen med 10 pct.

Det betyder altså, at arkiveringen af 1 TB data koster 60 kr. om måneden, mens 1.000 TB koster 6.000 kr.

Desuden skal man betale omkring 30 øre per download- og upload-forespørgsel, men selve dataoverførslen er gratis.

Konceptet er heller ikke, at man skal sende og modtage data hele tiden. Som navnet antyder, er Glacier beregnet til at "fastfryse" kundens data i lang tid.

Alle data bliver organiseret i såkaldte arkiver, som kan bestå af en eller flere filer. De kan igen samles i "pengeskabe", hvor kun bestemte brugere har adgang.

Der er ingen øvre grænse for, hvor mange data man kan gemme i Glacier. Man kan få adgang til Glacier gennem administrations-konsollen for Amazon Web Services eller en særlig Glacier API.

Amazon har allerede sin S3-tjeneste, som er beregnet til mere traditionel lagring af data.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks