Her kan du gemme dine data for 6 øre om måneden

Billig langtids-arkivering hos Amazon: For kun 6 øre kan du gemme 1 GB i en måned.

Artikel top billede

Den nye storage-tjeneste Amazon Glacier tilbyder meget billig langtids-arkivering af data. Det er ikke en konkurrent til Dropbox, Skydrive og lignende tjenester. Glacier er beregnet til data, som man kun sjældent har brug for at hente. Det tager mellem tre og fem timer at få adgang til sine data hos Glacier.

Til gengæld er prisen også meget lav. Amazon kræver omkring seks øre pr. GB og måned for data, der er gemt i USA. Hvis man ønsker, at data skal opbevares i et europæisk regnecenter, stiger prisen med 10 pct.

Det betyder altså, at arkiveringen af 1 TB data koster 60 kr. om måneden, mens 1.000 TB koster 6.000 kr.

Desuden skal man betale omkring 30 øre per download- og upload-forespørgsel, men selve dataoverførslen er gratis.

Konceptet er heller ikke, at man skal sende og modtage data hele tiden. Som navnet antyder, er Glacier beregnet til at "fastfryse" kundens data i lang tid.

Alle data bliver organiseret i såkaldte arkiver, som kan bestå af en eller flere filer. De kan igen samles i "pengeskabe", hvor kun bestemte brugere har adgang.

Der er ingen øvre grænse for, hvor mange data man kan gemme i Glacier. Man kan få adgang til Glacier gennem administrations-konsollen for Amazon Web Services eller en særlig Glacier API.

Amazon har allerede sin S3-tjeneste, som er beregnet til mere traditionel lagring af data.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse