Her kan du gemme dine data for 6 øre om måneden

Billig langtids-arkivering hos Amazon: For kun 6 øre kan du gemme 1 GB i en måned.

Artikel top billede

Den nye storage-tjeneste Amazon Glacier tilbyder meget billig langtids-arkivering af data. Det er ikke en konkurrent til Dropbox, Skydrive og lignende tjenester. Glacier er beregnet til data, som man kun sjældent har brug for at hente. Det tager mellem tre og fem timer at få adgang til sine data hos Glacier.

Til gengæld er prisen også meget lav. Amazon kræver omkring seks øre pr. GB og måned for data, der er gemt i USA. Hvis man ønsker, at data skal opbevares i et europæisk regnecenter, stiger prisen med 10 pct.

Det betyder altså, at arkiveringen af 1 TB data koster 60 kr. om måneden, mens 1.000 TB koster 6.000 kr.

Desuden skal man betale omkring 30 øre per download- og upload-forespørgsel, men selve dataoverførslen er gratis.

Konceptet er heller ikke, at man skal sende og modtage data hele tiden. Som navnet antyder, er Glacier beregnet til at "fastfryse" kundens data i lang tid.

Alle data bliver organiseret i såkaldte arkiver, som kan bestå af en eller flere filer. De kan igen samles i "pengeskabe", hvor kun bestemte brugere har adgang.

Der er ingen øvre grænse for, hvor mange data man kan gemme i Glacier. Man kan få adgang til Glacier gennem administrations-konsollen for Amazon Web Services eller en særlig Glacier API.

Amazon har allerede sin S3-tjeneste, som er beregnet til mere traditionel lagring af data.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job