Her kan du gemme dine data for 6 øre om måneden

Billig langtids-arkivering hos Amazon: For kun 6 øre kan du gemme 1 GB i en måned.

Artikel top billede

Den nye storage-tjeneste Amazon Glacier tilbyder meget billig langtids-arkivering af data. Det er ikke en konkurrent til Dropbox, Skydrive og lignende tjenester. Glacier er beregnet til data, som man kun sjældent har brug for at hente. Det tager mellem tre og fem timer at få adgang til sine data hos Glacier.

Til gengæld er prisen også meget lav. Amazon kræver omkring seks øre pr. GB og måned for data, der er gemt i USA. Hvis man ønsker, at data skal opbevares i et europæisk regnecenter, stiger prisen med 10 pct.

Det betyder altså, at arkiveringen af 1 TB data koster 60 kr. om måneden, mens 1.000 TB koster 6.000 kr.

Desuden skal man betale omkring 30 øre per download- og upload-forespørgsel, men selve dataoverførslen er gratis.

Konceptet er heller ikke, at man skal sende og modtage data hele tiden. Som navnet antyder, er Glacier beregnet til at "fastfryse" kundens data i lang tid.

Alle data bliver organiseret i såkaldte arkiver, som kan bestå af en eller flere filer. De kan igen samles i "pengeskabe", hvor kun bestemte brugere har adgang.

Der er ingen øvre grænse for, hvor mange data man kan gemme i Glacier. Man kan få adgang til Glacier gennem administrations-konsollen for Amazon Web Services eller en særlig Glacier API.

Amazon har allerede sin S3-tjeneste, som er beregnet til mere traditionel lagring af data.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen