Her kan du gemme dine data for 6 øre om måneden

Billig langtids-arkivering hos Amazon: For kun 6 øre kan du gemme 1 GB i en måned.

Artikel top billede

Den nye storage-tjeneste Amazon Glacier tilbyder meget billig langtids-arkivering af data. Det er ikke en konkurrent til Dropbox, Skydrive og lignende tjenester. Glacier er beregnet til data, som man kun sjældent har brug for at hente. Det tager mellem tre og fem timer at få adgang til sine data hos Glacier.

Til gengæld er prisen også meget lav. Amazon kræver omkring seks øre pr. GB og måned for data, der er gemt i USA. Hvis man ønsker, at data skal opbevares i et europæisk regnecenter, stiger prisen med 10 pct.

Det betyder altså, at arkiveringen af 1 TB data koster 60 kr. om måneden, mens 1.000 TB koster 6.000 kr.

Desuden skal man betale omkring 30 øre per download- og upload-forespørgsel, men selve dataoverførslen er gratis.

Konceptet er heller ikke, at man skal sende og modtage data hele tiden. Som navnet antyder, er Glacier beregnet til at "fastfryse" kundens data i lang tid.

Alle data bliver organiseret i såkaldte arkiver, som kan bestå af en eller flere filer. De kan igen samles i "pengeskabe", hvor kun bestemte brugere har adgang.

Der er ingen øvre grænse for, hvor mange data man kan gemme i Glacier. Man kan få adgang til Glacier gennem administrations-konsollen for Amazon Web Services eller en særlig Glacier API.

Amazon har allerede sin S3-tjeneste, som er beregnet til mere traditionel lagring af data.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job