Nordisk konsulenthus får dansk chef

Konsulentmægleren Ework har ansat Zoran Covic dels til posten som ansvarlig i Øresundsregionen, dels til stillingen som dansk chef for Ework.

Artikel top billede

Som ansvarlig for regionen Øresund skal Zoran Covic koordinere Eworks virksomhed i Øresundsregionen, hvor virksomheden har vundet store kontrakter inden for outsourcing af konsulenttjenester.

Men formelt er Zoran Covic chef for den danske del af Ework, skriver det svenske onlinemedie It24.

Den svenske mæglerkoncern indtog Danmark i 2004 og Norge i 2006 og blev dermed repræsenteret i alle de nordiske lande.

Kommer fra Logica

Zoran Covic kommer fra Logica, hvor han blandt andet har arbejdet med at udvikle outsourcingløsninger inden for den offentlige sektor i Sverige.

"Eworks konsultmæglermodel er blevet moden og viser sig brugbar til outsourcingløsninger i stor skala. Min opgave er at udvikle lignende løsninger til store købere af konsulenttjenester i Danmark og det sydlige Sverige," siger Zoran Covic.

En typisk opgave for Ework er at overtage store virksomheders indkøbdafdeling.

Som civiløkonom fra Lunds Universitet og med en executive MBA fra Handelshøjskolen i København, er han en god repræsentant for idéen med en integreret Øresundsregion, skriver It24.

Udvidet Øresundsansvar

Zoran Covic kommer til at have base i København, men med et udvidet ansvar for Eworks virksomhed i Øresundsregionen heriblandt også virksomhedens kontor i Malmø.

Udover ansættelsen af Zoran Covic har Ework også forstærket selskabet i København med en ny salgschef og med en ny chef på kontoret i Malmø.

Det danske Ework-selskab havde i 2011 en bruttofortjeneste på knap syv millioner kroner og nåede et resultat før skat på cirka en kvart million kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura