Nordisk konsulenthus får dansk chef

Konsulentmægleren Ework har ansat Zoran Covic dels til posten som ansvarlig i Øresundsregionen, dels til stillingen som dansk chef for Ework.

Artikel top billede

Som ansvarlig for regionen Øresund skal Zoran Covic koordinere Eworks virksomhed i Øresundsregionen, hvor virksomheden har vundet store kontrakter inden for outsourcing af konsulenttjenester.

Men formelt er Zoran Covic chef for den danske del af Ework, skriver det svenske onlinemedie It24.

Den svenske mæglerkoncern indtog Danmark i 2004 og Norge i 2006 og blev dermed repræsenteret i alle de nordiske lande.

Kommer fra Logica

Zoran Covic kommer fra Logica, hvor han blandt andet har arbejdet med at udvikle outsourcingløsninger inden for den offentlige sektor i Sverige.

"Eworks konsultmæglermodel er blevet moden og viser sig brugbar til outsourcingløsninger i stor skala. Min opgave er at udvikle lignende løsninger til store købere af konsulenttjenester i Danmark og det sydlige Sverige," siger Zoran Covic.

En typisk opgave for Ework er at overtage store virksomheders indkøbdafdeling.

Som civiløkonom fra Lunds Universitet og med en executive MBA fra Handelshøjskolen i København, er han en god repræsentant for idéen med en integreret Øresundsregion, skriver It24.

Udvidet Øresundsansvar

Zoran Covic kommer til at have base i København, men med et udvidet ansvar for Eworks virksomhed i Øresundsregionen heriblandt også virksomhedens kontor i Malmø.

Udover ansættelsen af Zoran Covic har Ework også forstærket selskabet i København med en ny salgschef og med en ny chef på kontoret i Malmø.

Det danske Ework-selskab havde i 2011 en bruttofortjeneste på knap syv millioner kroner og nåede et resultat før skat på cirka en kvart million kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect