Nordisk konsulenthus får dansk chef

Konsulentmægleren Ework har ansat Zoran Covic dels til posten som ansvarlig i Øresundsregionen, dels til stillingen som dansk chef for Ework.

Artikel top billede

Som ansvarlig for regionen Øresund skal Zoran Covic koordinere Eworks virksomhed i Øresundsregionen, hvor virksomheden har vundet store kontrakter inden for outsourcing af konsulenttjenester.

Men formelt er Zoran Covic chef for den danske del af Ework, skriver det svenske onlinemedie It24.

Den svenske mæglerkoncern indtog Danmark i 2004 og Norge i 2006 og blev dermed repræsenteret i alle de nordiske lande.

Kommer fra Logica

Zoran Covic kommer fra Logica, hvor han blandt andet har arbejdet med at udvikle outsourcingløsninger inden for den offentlige sektor i Sverige.

"Eworks konsultmæglermodel er blevet moden og viser sig brugbar til outsourcingløsninger i stor skala. Min opgave er at udvikle lignende løsninger til store købere af konsulenttjenester i Danmark og det sydlige Sverige," siger Zoran Covic.

En typisk opgave for Ework er at overtage store virksomheders indkøbdafdeling.

Som civiløkonom fra Lunds Universitet og med en executive MBA fra Handelshøjskolen i København, er han en god repræsentant for idéen med en integreret Øresundsregion, skriver It24.

Udvidet Øresundsansvar

Zoran Covic kommer til at have base i København, men med et udvidet ansvar for Eworks virksomhed i Øresundsregionen heriblandt også virksomhedens kontor i Malmø.

Udover ansættelsen af Zoran Covic har Ework også forstærket selskabet i København med en ny salgschef og med en ny chef på kontoret i Malmø.

Det danske Ework-selskab havde i 2011 en bruttofortjeneste på knap syv millioner kroner og nåede et resultat før skat på cirka en kvart million kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S