Nordisk konsulenthus får dansk chef

Konsulentmægleren Ework har ansat Zoran Covic dels til posten som ansvarlig i Øresundsregionen, dels til stillingen som dansk chef for Ework.

Artikel top billede

Som ansvarlig for regionen Øresund skal Zoran Covic koordinere Eworks virksomhed i Øresundsregionen, hvor virksomheden har vundet store kontrakter inden for outsourcing af konsulenttjenester.

Men formelt er Zoran Covic chef for den danske del af Ework, skriver det svenske onlinemedie It24.

Den svenske mæglerkoncern indtog Danmark i 2004 og Norge i 2006 og blev dermed repræsenteret i alle de nordiske lande.

Kommer fra Logica

Zoran Covic kommer fra Logica, hvor han blandt andet har arbejdet med at udvikle outsourcingløsninger inden for den offentlige sektor i Sverige.

"Eworks konsultmæglermodel er blevet moden og viser sig brugbar til outsourcingløsninger i stor skala. Min opgave er at udvikle lignende løsninger til store købere af konsulenttjenester i Danmark og det sydlige Sverige," siger Zoran Covic.

En typisk opgave for Ework er at overtage store virksomheders indkøbdafdeling.

Som civiløkonom fra Lunds Universitet og med en executive MBA fra Handelshøjskolen i København, er han en god repræsentant for idéen med en integreret Øresundsregion, skriver It24.

Udvidet Øresundsansvar

Zoran Covic kommer til at have base i København, men med et udvidet ansvar for Eworks virksomhed i Øresundsregionen heriblandt også virksomhedens kontor i Malmø.

Udover ansættelsen af Zoran Covic har Ework også forstærket selskabet i København med en ny salgschef og med en ny chef på kontoret i Malmø.

Det danske Ework-selskab havde i 2011 en bruttofortjeneste på knap syv millioner kroner og nåede et resultat før skat på cirka en kvart million kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job