Google: "Vi overholder alle regler"

Det norske datatilsyn tager fejl i sin fordømmelse af Google Analytics, siger Google.

Artikel top billede

(Foto: Vinod Divakaran)

Norge kan være på vej til at sætte en kæp i hjulet på Google Analytics i Norge. Eller i hvert fald gøre det meget mindre brugbart for Google.

I en udtalelse fra det norske datatilsyn lyder det, at tilsynet betragter Google Analytics som en overtrædelse af den norske persondatalov. Blandt andet fordi de hjemmesider, der benytter Google Analytics, ikke har kontrol over, hvor meget data de lader flyde videre til Google, som kan anvende det i markedsføringen af andre tjenester. En lignende kritik er blevet rejst i Tyskland.

Den fortolkning er Google sjovt nok ikke enig i.

ComON har i dag modtaget kommentarer til sagen fra Googles danske pr-bureau.

"Google Analytics overholder fuldt ud norske og europæiske databeskyttelseslove. Mange norske virksomheder bruger hver dag Google Analytics til at forbedre deres online tilstedeværelse og gøre deres hjemmesider bedre for brugerne," lyder den anonyme udmelding.

Det passer ikke

Det norske tilsyn mener altså ikke, at norske hjemmeside-ejere har nok kontrol over, hvad der skal med oplysningerne om deres besøgende ip-adresser.

Det afviser Google.

"Google Analytics er udviklet til at holde oplysninger sikre. Webmastere, der bruger Google Analytics, har fuld kontrol over, hvilke data der sendes til tjenesten, og hvordan Google bruger og kan bruge de oplysninger, der modtages fra deres websteder," skriver Google i sin skriftlige besked.

Det danske datatilsyn har ikke taget stilling til problematikken med Google Analytics og ip-adresser. I Sverige har datatilsynet tilsyneladende konkluderet, at det er muligt at anonymisere data, inden de kommer i hænderne på Google - og at tjenesten derfor er lovlig. Den melding afviser Jesper Lund dog i denne kommentar på artiklen tidligere i dag

Så der er stadig brug for en afklaring om, hvorvidt Google Analytics kan bruges uden at komme i clinch med databeskyttelsesloven.

Google har selv forsøgt at komme i dialog med de norske tilsynsmyndigheder.

"Vi har tilbudt at møde Datatilsynet i Norge flere gange for at besvare eventuelle spørgsmål om Google Analytics, og vi fortsætte med at tilbyde dem muligheden".

Den norske udmelding er fortsat kun en midlertidig konklusion, og vurderingen fortsætter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS