Google: "Vi overholder alle regler"

Det norske datatilsyn tager fejl i sin fordømmelse af Google Analytics, siger Google.

Artikel top billede

(Foto: Vinod Divakaran)

Norge kan være på vej til at sætte en kæp i hjulet på Google Analytics i Norge. Eller i hvert fald gøre det meget mindre brugbart for Google.

I en udtalelse fra det norske datatilsyn lyder det, at tilsynet betragter Google Analytics som en overtrædelse af den norske persondatalov. Blandt andet fordi de hjemmesider, der benytter Google Analytics, ikke har kontrol over, hvor meget data de lader flyde videre til Google, som kan anvende det i markedsføringen af andre tjenester. En lignende kritik er blevet rejst i Tyskland.

Den fortolkning er Google sjovt nok ikke enig i.

ComON har i dag modtaget kommentarer til sagen fra Googles danske pr-bureau.

"Google Analytics overholder fuldt ud norske og europæiske databeskyttelseslove. Mange norske virksomheder bruger hver dag Google Analytics til at forbedre deres online tilstedeværelse og gøre deres hjemmesider bedre for brugerne," lyder den anonyme udmelding.

Det passer ikke

Det norske tilsyn mener altså ikke, at norske hjemmeside-ejere har nok kontrol over, hvad der skal med oplysningerne om deres besøgende ip-adresser.

Det afviser Google.

"Google Analytics er udviklet til at holde oplysninger sikre. Webmastere, der bruger Google Analytics, har fuld kontrol over, hvilke data der sendes til tjenesten, og hvordan Google bruger og kan bruge de oplysninger, der modtages fra deres websteder," skriver Google i sin skriftlige besked.

Det danske datatilsyn har ikke taget stilling til problematikken med Google Analytics og ip-adresser. I Sverige har datatilsynet tilsyneladende konkluderet, at det er muligt at anonymisere data, inden de kommer i hænderne på Google - og at tjenesten derfor er lovlig. Den melding afviser Jesper Lund dog i denne kommentar på artiklen tidligere i dag

Så der er stadig brug for en afklaring om, hvorvidt Google Analytics kan bruges uden at komme i clinch med databeskyttelsesloven.

Google har selv forsøgt at komme i dialog med de norske tilsynsmyndigheder.

"Vi har tilbudt at møde Datatilsynet i Norge flere gange for at besvare eventuelle spørgsmål om Google Analytics, og vi fortsætte med at tilbyde dem muligheden".

Den norske udmelding er fortsat kun en midlertidig konklusion, og vurderingen fortsætter.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)