Google: "Vi overholder alle regler"

Det norske datatilsyn tager fejl i sin fordømmelse af Google Analytics, siger Google.

Artikel top billede

(Foto: Vinod Divakaran)

Norge kan være på vej til at sætte en kæp i hjulet på Google Analytics i Norge. Eller i hvert fald gøre det meget mindre brugbart for Google.

I en udtalelse fra det norske datatilsyn lyder det, at tilsynet betragter Google Analytics som en overtrædelse af den norske persondatalov. Blandt andet fordi de hjemmesider, der benytter Google Analytics, ikke har kontrol over, hvor meget data de lader flyde videre til Google, som kan anvende det i markedsføringen af andre tjenester. En lignende kritik er blevet rejst i Tyskland.

Den fortolkning er Google sjovt nok ikke enig i.

ComON har i dag modtaget kommentarer til sagen fra Googles danske pr-bureau.

"Google Analytics overholder fuldt ud norske og europæiske databeskyttelseslove. Mange norske virksomheder bruger hver dag Google Analytics til at forbedre deres online tilstedeværelse og gøre deres hjemmesider bedre for brugerne," lyder den anonyme udmelding.

Det passer ikke

Det norske tilsyn mener altså ikke, at norske hjemmeside-ejere har nok kontrol over, hvad der skal med oplysningerne om deres besøgende ip-adresser.

Det afviser Google.

"Google Analytics er udviklet til at holde oplysninger sikre. Webmastere, der bruger Google Analytics, har fuld kontrol over, hvilke data der sendes til tjenesten, og hvordan Google bruger og kan bruge de oplysninger, der modtages fra deres websteder," skriver Google i sin skriftlige besked.

Det danske datatilsyn har ikke taget stilling til problematikken med Google Analytics og ip-adresser. I Sverige har datatilsynet tilsyneladende konkluderet, at det er muligt at anonymisere data, inden de kommer i hænderne på Google - og at tjenesten derfor er lovlig. Den melding afviser Jesper Lund dog i denne kommentar på artiklen tidligere i dag

Så der er stadig brug for en afklaring om, hvorvidt Google Analytics kan bruges uden at komme i clinch med databeskyttelsesloven.

Google har selv forsøgt at komme i dialog med de norske tilsynsmyndigheder.

"Vi har tilbudt at møde Datatilsynet i Norge flere gange for at besvare eventuelle spørgsmål om Google Analytics, og vi fortsætte med at tilbyde dem muligheden".

Den norske udmelding er fortsat kun en midlertidig konklusion, og vurderingen fortsætter.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S