Nu er Honda klar til at sælge sin første robot

Desværre er det ikke robot-manden Asimo, men kun en robot-plæneklipper.

Artikel top billede

Nu har den japanske bilkoncern Honda præsenteret sit første kommercielle robot-produkt til private hjem. Honda er kendt for robotten Asimo, der bliver regnet som verdens mest avancerede robot i menneskeform. Honda har investeret mere end 10 milliarder kroner og brugt over tyve år på at udvikle robotten, som efterhånden har nået sin tolvte generation.

Men desværre er Honda stadig ikke klar til at sælge Asimo. I stedet må vi nøjes med Miimo - en avanceret robot-plæneklipper. Ligesom modeller fra andre producenter bruger den kabler i jorden til at afgrænse sit arbejdsområde, og den har indbyggede sensorer, så den kan genkende og undgå forhindringer på plænen.

Maskinen sørger også for at tilpasse sin hastighed til græssets tæthed, og den finder selv tilbage til sin opladestation. Der er to "løfte" sensorer, som reagerer, hvis robotten bliver fjernet fra græsplænen. Så stopper motoren, og den bliver automatisk låst, indtil ejeren indtaster en unik pin-kode. Det skal beskytte mod tyveri.

Miimo skal sælges som en komplet pakkeløsning, der også omfatter installation af de nødvendige kabler og opladestationen og løbende vedligeholdelse af robotten. Den kan købes i Europa fra næste år, og prisen kommer til at ligge på 16-18.000 kr.

Robot-butler er ikke færdig endnu

I sin pressemeddelelse antyder Honda, at man er på vej med flere robotter til hjemmebrug. Dermed ser det ud til, at den store investering i den humanoide robot Asimo måske vil gøre sig betalt for Honda. Der er bygget mere end 60 Asimo-robotter, som kan opleves forskellige steder i verden.

Én af dem står i det berømte japanske teknologimuseum Miraikan i Tokyo. Honda har sendt Asimo på rejse i mange lande, og flere statschefer har trykket den lille metalmand i hånden.

Men der er stadig kun tale om et eksperimentelt produkt. Den lille astronaut-lignende robot på 1,3 meter kan gå, løbe, samle genstande op og genkende forhindringer omkring sig.

Honda fortalte i 2010 i et interview med ComON, at der vil gå 10-15 år, inden Asimo er færdigudviklet. Til den tid kan vi måske få en robot-butler, der klarer mange af opgaverne i hjemmet.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics