Nu er Honda klar til at sælge sin første robot

Desværre er det ikke robot-manden Asimo, men kun en robot-plæneklipper.

Artikel top billede

Nu har den japanske bilkoncern Honda præsenteret sit første kommercielle robot-produkt til private hjem. Honda er kendt for robotten Asimo, der bliver regnet som verdens mest avancerede robot i menneskeform. Honda har investeret mere end 10 milliarder kroner og brugt over tyve år på at udvikle robotten, som efterhånden har nået sin tolvte generation.

Men desværre er Honda stadig ikke klar til at sælge Asimo. I stedet må vi nøjes med Miimo - en avanceret robot-plæneklipper. Ligesom modeller fra andre producenter bruger den kabler i jorden til at afgrænse sit arbejdsområde, og den har indbyggede sensorer, så den kan genkende og undgå forhindringer på plænen.

Maskinen sørger også for at tilpasse sin hastighed til græssets tæthed, og den finder selv tilbage til sin opladestation. Der er to "løfte" sensorer, som reagerer, hvis robotten bliver fjernet fra græsplænen. Så stopper motoren, og den bliver automatisk låst, indtil ejeren indtaster en unik pin-kode. Det skal beskytte mod tyveri.

Miimo skal sælges som en komplet pakkeløsning, der også omfatter installation af de nødvendige kabler og opladestationen og løbende vedligeholdelse af robotten. Den kan købes i Europa fra næste år, og prisen kommer til at ligge på 16-18.000 kr.

Robot-butler er ikke færdig endnu

I sin pressemeddelelse antyder Honda, at man er på vej med flere robotter til hjemmebrug. Dermed ser det ud til, at den store investering i den humanoide robot Asimo måske vil gøre sig betalt for Honda. Der er bygget mere end 60 Asimo-robotter, som kan opleves forskellige steder i verden.

Én af dem står i det berømte japanske teknologimuseum Miraikan i Tokyo. Honda har sendt Asimo på rejse i mange lande, og flere statschefer har trykket den lille metalmand i hånden.

Men der er stadig kun tale om et eksperimentelt produkt. Den lille astronaut-lignende robot på 1,3 meter kan gå, løbe, samle genstande op og genkende forhindringer omkring sig.

Honda fortalte i 2010 i et interview med ComON, at der vil gå 10-15 år, inden Asimo er færdigudviklet. Til den tid kan vi måske få en robot-butler, der klarer mange af opgaverne i hjemmet.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S