Nu er Honda klar til at sælge sin første robot

Desværre er det ikke robot-manden Asimo, men kun en robot-plæneklipper.

Artikel top billede

Nu har den japanske bilkoncern Honda præsenteret sit første kommercielle robot-produkt til private hjem. Honda er kendt for robotten Asimo, der bliver regnet som verdens mest avancerede robot i menneskeform. Honda har investeret mere end 10 milliarder kroner og brugt over tyve år på at udvikle robotten, som efterhånden har nået sin tolvte generation.

Men desværre er Honda stadig ikke klar til at sælge Asimo. I stedet må vi nøjes med Miimo - en avanceret robot-plæneklipper. Ligesom modeller fra andre producenter bruger den kabler i jorden til at afgrænse sit arbejdsområde, og den har indbyggede sensorer, så den kan genkende og undgå forhindringer på plænen.

Maskinen sørger også for at tilpasse sin hastighed til græssets tæthed, og den finder selv tilbage til sin opladestation. Der er to "løfte" sensorer, som reagerer, hvis robotten bliver fjernet fra græsplænen. Så stopper motoren, og den bliver automatisk låst, indtil ejeren indtaster en unik pin-kode. Det skal beskytte mod tyveri.

Miimo skal sælges som en komplet pakkeløsning, der også omfatter installation af de nødvendige kabler og opladestationen og løbende vedligeholdelse af robotten. Den kan købes i Europa fra næste år, og prisen kommer til at ligge på 16-18.000 kr.

Robot-butler er ikke færdig endnu

I sin pressemeddelelse antyder Honda, at man er på vej med flere robotter til hjemmebrug. Dermed ser det ud til, at den store investering i den humanoide robot Asimo måske vil gøre sig betalt for Honda. Der er bygget mere end 60 Asimo-robotter, som kan opleves forskellige steder i verden.

Én af dem står i det berømte japanske teknologimuseum Miraikan i Tokyo. Honda har sendt Asimo på rejse i mange lande, og flere statschefer har trykket den lille metalmand i hånden.

Men der er stadig kun tale om et eksperimentelt produkt. Den lille astronaut-lignende robot på 1,3 meter kan gå, løbe, samle genstande op og genkende forhindringer omkring sig.

Honda fortalte i 2010 i et interview med ComON, at der vil gå 10-15 år, inden Asimo er færdigudviklet. Til den tid kan vi måske få en robot-butler, der klarer mange af opgaverne i hjemmet.

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg