Nu er Honda klar til at sælge sin første robot

Desværre er det ikke robot-manden Asimo, men kun en robot-plæneklipper.

Artikel top billede

Nu har den japanske bilkoncern Honda præsenteret sit første kommercielle robot-produkt til private hjem. Honda er kendt for robotten Asimo, der bliver regnet som verdens mest avancerede robot i menneskeform. Honda har investeret mere end 10 milliarder kroner og brugt over tyve år på at udvikle robotten, som efterhånden har nået sin tolvte generation.

Men desværre er Honda stadig ikke klar til at sælge Asimo. I stedet må vi nøjes med Miimo - en avanceret robot-plæneklipper. Ligesom modeller fra andre producenter bruger den kabler i jorden til at afgrænse sit arbejdsområde, og den har indbyggede sensorer, så den kan genkende og undgå forhindringer på plænen.

Maskinen sørger også for at tilpasse sin hastighed til græssets tæthed, og den finder selv tilbage til sin opladestation. Der er to "løfte" sensorer, som reagerer, hvis robotten bliver fjernet fra græsplænen. Så stopper motoren, og den bliver automatisk låst, indtil ejeren indtaster en unik pin-kode. Det skal beskytte mod tyveri.

Miimo skal sælges som en komplet pakkeløsning, der også omfatter installation af de nødvendige kabler og opladestationen og løbende vedligeholdelse af robotten. Den kan købes i Europa fra næste år, og prisen kommer til at ligge på 16-18.000 kr.

Robot-butler er ikke færdig endnu

I sin pressemeddelelse antyder Honda, at man er på vej med flere robotter til hjemmebrug. Dermed ser det ud til, at den store investering i den humanoide robot Asimo måske vil gøre sig betalt for Honda. Der er bygget mere end 60 Asimo-robotter, som kan opleves forskellige steder i verden.

Én af dem står i det berømte japanske teknologimuseum Miraikan i Tokyo. Honda har sendt Asimo på rejse i mange lande, og flere statschefer har trykket den lille metalmand i hånden.

Men der er stadig kun tale om et eksperimentelt produkt. Den lille astronaut-lignende robot på 1,3 meter kan gå, løbe, samle genstande op og genkende forhindringer omkring sig.

Honda fortalte i 2010 i et interview med ComON, at der vil gå 10-15 år, inden Asimo er færdigudviklet. Til den tid kan vi måske få en robot-butler, der klarer mange af opgaverne i hjemmet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S