"Skrot pornofilter og find på noget nyt"

Prosa forsøger at redde Red Barnets indsamling efter vild netdebat.

Artikel top billede

Boykot Red Barnet!

Sådan lyder opfordringen fra en blogger på Version2. Den ellers sympatiske indsamling hos Red Barnet skal boykottes, fordi organisationen er en del af det danske børnepornofilter, som - ifølge bloggeren og mange andre - er spild af penge og medvirkende til censur.

Kritikken af Red Barnet får nu it-fagforbundet Prosa til at komme Red Barnet til undsætning.

Red Barnet og Prosa vil diskutere, om tiden er moden til en anden løsning. Er det på tide at sige farvel til de kritiserede DNS-spærringer?

Kritikken er rigtig - ikke metoden

Børneporno-filtret er en frivillig ordning mellem Red Barnet, Rigspolitiet og de danske internetudbydere. En liste med potentielle krænkende hjemmesider opdateres hele tiden, så hjemmesiderne ikke kan findes af Hr. og Fru Danmark. Et hæderligt forsøg på at bremse børneporno. 

Men filtret har fra fødslen mødt kritik. Det kan for eksempel hævdes, at filtret ikke direkte stopper misbrug af børn.

Desuden kan filtret kritiseres for at have særstatus uden for loven, fordi ingen reelt ved, hvilke hjemmesider der er kategoriseret som børneporno-sider - og hvordan et domæne kommer ud af filtret igen. En af de tydeligste kritikere er IT-Politisk Forening, der tidligere har lavet plakater mod Red Barnets indsamling.

Et andet eksempel på filtrets ulemper fik vi i marts, da en fejlagtig opdatering hos politiet fik spærret for 8000 helt lovlige hjemmesider. Blandt de blokerede sider var Facebook og en række netbanker.

Kritikken er rigtig. Men boykot er ikke løsning, siger Prosa.

"Boykot er ikke den rette måde at løse det her problem på. Men der er en risiko for, at DNS-spærringer blot bliver et alibi for at gøre noget, uden at det reelt har en effekt, og at filtrene har en utilsigtet risiko for at udvikle sig til censur," siger Niels Bertelsen, formand for Prosa til ComON.

Hvordan stopper vi så børneporno?

Prosa og Red Barnet mener, at billeder og videoer af børn i krænkende situationer stadig er et problem på nettet. Måske endda større end nogen sinde. Men måske der kan findes nye løsninger.

Prosa skriver i en pressemeddelelse, at de to organisationer er gået sammen "for at afsøge muligheder og finde effektive redskaber og løsninger i kampen mod overgrebsbilleder af børn på nettet".

"Når vi har teknisk viden om et alvorligt emne, føler vi os forpligtiget til at undersøge nye virksomme metoder, eksempelvis at serversiden inddrages," siger Niels Bertelsen.

Han mener, at en ændring af den danske bekæmpelse af børneporno på nettet skal vendes fra passiv til aktiv. Fra de passive blokeringer til aktivt opsøgende aktiviteter, hvor myndighederne går ud og kræver indholdet fjernet - frem for blot at skjule det for danskerne.

De to organisationer går i tænkeboks ved et møde i næste uge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS