LG er klar med ny super-skærm til smartphones

Det nye supertynde display skal måske bruges i den næste iPhone.

Artikel top billede

Koreanske LG Display har startet produktionen af et nyt og tyndere display, som bruger den såkaldte in-cell-touchscreen teknologi. Her er de kapacitive sensorer, der reagerer på berøring, indbygget i selve displayet, og det betyder, at man kan gøre den færdige enhed endnu tyndere, fordi man sparer et ekstra lag til sensorer.

LG Display bekræfter over for Reuters, at man nu er klar til levere skærmpanelerne med den nye teknologi.

"Vi har netop begyndt masseproduktion, og vi forventer ikke nogle problemer med leveringerne," siger Han Sang-beom, der er chef for LG Display.

Han vil ikke fortælle, hvem kunderne er, men LG Display fremstiller blandt andet skærmpaneler for Apple, og der spekuleres nu på, at den nye teknologi skal bruges i iPhone 5, som måske bliver præsenteret i september.

Det skulle være sikkert, at skærmpanelet i den næste iPhone bliver større end i de nuværende modeller - ifølge Reuters er der 30 pct. mere skærmareal.

Samsung bruger en 4,8-tommers skærm i sin seneste Galaxy model, og LG er selv på vej med en ny smartphone under navnet Optimus G, som har et 4,7-tommers display. Den er også udstyret med en Snapdragon S4 quad-core processor, 2 GB hukommelse og 13 megapixel kamera.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS