LG er klar med ny super-skærm til smartphones

Det nye supertynde display skal måske bruges i den næste iPhone.

Artikel top billede

Koreanske LG Display har startet produktionen af et nyt og tyndere display, som bruger den såkaldte in-cell-touchscreen teknologi. Her er de kapacitive sensorer, der reagerer på berøring, indbygget i selve displayet, og det betyder, at man kan gøre den færdige enhed endnu tyndere, fordi man sparer et ekstra lag til sensorer.

LG Display bekræfter over for Reuters, at man nu er klar til levere skærmpanelerne med den nye teknologi.

"Vi har netop begyndt masseproduktion, og vi forventer ikke nogle problemer med leveringerne," siger Han Sang-beom, der er chef for LG Display.

Han vil ikke fortælle, hvem kunderne er, men LG Display fremstiller blandt andet skærmpaneler for Apple, og der spekuleres nu på, at den nye teknologi skal bruges i iPhone 5, som måske bliver præsenteret i september.

Det skulle være sikkert, at skærmpanelet i den næste iPhone bliver større end i de nuværende modeller - ifølge Reuters er der 30 pct. mere skærmareal.

Samsung bruger en 4,8-tommers skærm i sin seneste Galaxy model, og LG er selv på vej med en ny smartphone under navnet Optimus G, som har et 4,7-tommers display. Den er også udstyret med en Snapdragon S4 quad-core processor, 2 GB hukommelse og 13 megapixel kamera.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job