LG er klar med ny super-skærm til smartphones

Det nye supertynde display skal måske bruges i den næste iPhone.

Artikel top billede

Koreanske LG Display har startet produktionen af et nyt og tyndere display, som bruger den såkaldte in-cell-touchscreen teknologi. Her er de kapacitive sensorer, der reagerer på berøring, indbygget i selve displayet, og det betyder, at man kan gøre den færdige enhed endnu tyndere, fordi man sparer et ekstra lag til sensorer.

LG Display bekræfter over for Reuters, at man nu er klar til levere skærmpanelerne med den nye teknologi.

"Vi har netop begyndt masseproduktion, og vi forventer ikke nogle problemer med leveringerne," siger Han Sang-beom, der er chef for LG Display.

Han vil ikke fortælle, hvem kunderne er, men LG Display fremstiller blandt andet skærmpaneler for Apple, og der spekuleres nu på, at den nye teknologi skal bruges i iPhone 5, som måske bliver præsenteret i september.

Det skulle være sikkert, at skærmpanelet i den næste iPhone bliver større end i de nuværende modeller - ifølge Reuters er der 30 pct. mere skærmareal.

Samsung bruger en 4,8-tommers skærm i sin seneste Galaxy model, og LG er selv på vej med en ny smartphone under navnet Optimus G, som har et 4,7-tommers display. Den er også udstyret med en Snapdragon S4 quad-core processor, 2 GB hukommelse og 13 megapixel kamera.

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser/konsulent indenfor AI

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job