Lenovo: Elgiganten skal hjælpe os frem på privatmarkedet

Nu går Lenovo for alvor ind på det danske privatmarked. Vi skal være en betydende spiller, siger dansk landechef, der har valgt Elgiganten som spydspids i den kommende offensiv.

Artikel top billede

Igennem flere år har det stået klart, at Lenovo også vil ind på privatmarkedet. Nu sker det endelig. I dette efterår sender Lenovo en serie computere under navnet Ideapad på det nordiske marked.

"Det her er ikke bare et spørgsmål om et hurtigt salg her og der. Vi går ind med et ønske om at blive en betydelig spiller på markedet," slår Lenovos danske landechef Peter Juul Jørgensen fast.

Han vil ikke sætte tal på, hvor mange computere han vil sælge på privatmarkedet.

"Jeg tør ikke sætte volumen på. Men der skal ikke herske tvivl om, at vi går efter 1-tallet på det samlede marked," siger han.

Som spydspids i kampen om at vinde privatmarkedet har Lenovo valgt Elgiganten/Elkjøp i Norden.

"Det er et nordisk setup, som vi nu er begyndt at rulle ud. Vi har valgt Elgiganten, fordi Elkjøp er en nordisk spiller. Det er for at få en ordentlig tilstedeværelse i markedet," siger Peter Juul Jørgensen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura