Verdens største olieproducent hacket

Mindst 30.000 computere hos Saudi Aramco blev inficeret med virus.

Artikel top billede

Den største olieproducent i verden, Saudi Aramco, har genoptaget den normale drift efter et meget omfattende virus-angreb. Midt i august blev omkring 30.000 computere hos Saudi Aramco inficeret med virus. Herefter valgte man at lukke for ekstern adgang til sine elektroniske systemer for at undgå yderligere angreb.

Nu har man renset computerne for virus, og Saudi Aramco fortalte søndag, at internet-forbindelsen er genoprettet.

Samtidig understreges det, at olieproduktionen kører på et isoleret system, som ikke er berørt.

I en pressemeddelelse understreger selskabet, at kerneforretningen er intakt, men selskabets hjemmeside aramco.com er stadig offline.

Det ser også ud til, at der stadig er blokeret for e-mails. Reuters har forsøgt at sende mails til olieselskabet, men de bliver afvist.

Saudi Aramco undersøger stadig sagen, men vil kun sige, at virussen "kommer fra en ekstern kilde".

Der har været stor opmærksomhed omkring risikoen for angreb på energisektoren, som kan få meget alvorlige konsekvenser for et land.

Iran har været ramt af flere virus-angreb - ikke mindst den meget omtalte Stuxnet-trojaner, som angiveligt blev udviklet i USA for at lamme det iranske atomprogram.

En gruppe der kalder sig "Cutting Sword of Justice" har taget ansvaret for angrebet den 15. august. Det skulle være en gengældelse for Saudi-Arabiens indblanding i konflikter i lande som Syrien og Bahrain.

Men angreb af denne type er normalt så avancerede, at det kræver meget store ressourcer at gennemføre.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S