Verdens største olieproducent hacket

Mindst 30.000 computere hos Saudi Aramco blev inficeret med virus.

Artikel top billede

Den største olieproducent i verden, Saudi Aramco, har genoptaget den normale drift efter et meget omfattende virus-angreb. Midt i august blev omkring 30.000 computere hos Saudi Aramco inficeret med virus. Herefter valgte man at lukke for ekstern adgang til sine elektroniske systemer for at undgå yderligere angreb.

Nu har man renset computerne for virus, og Saudi Aramco fortalte søndag, at internet-forbindelsen er genoprettet.

Samtidig understreges det, at olieproduktionen kører på et isoleret system, som ikke er berørt.

I en pressemeddelelse understreger selskabet, at kerneforretningen er intakt, men selskabets hjemmeside aramco.com er stadig offline.

Det ser også ud til, at der stadig er blokeret for e-mails. Reuters har forsøgt at sende mails til olieselskabet, men de bliver afvist.

Saudi Aramco undersøger stadig sagen, men vil kun sige, at virussen "kommer fra en ekstern kilde".

Der har været stor opmærksomhed omkring risikoen for angreb på energisektoren, som kan få meget alvorlige konsekvenser for et land.

Iran har været ramt af flere virus-angreb - ikke mindst den meget omtalte Stuxnet-trojaner, som angiveligt blev udviklet i USA for at lamme det iranske atomprogram.

En gruppe der kalder sig "Cutting Sword of Justice" har taget ansvaret for angrebet den 15. august. Det skulle være en gengældelse for Saudi-Arabiens indblanding i konflikter i lande som Syrien og Bahrain.

Men angreb af denne type er normalt så avancerede, at det kræver meget store ressourcer at gennemføre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics