Verdens største olieproducent hacket

Mindst 30.000 computere hos Saudi Aramco blev inficeret med virus.

Artikel top billede

Den største olieproducent i verden, Saudi Aramco, har genoptaget den normale drift efter et meget omfattende virus-angreb. Midt i august blev omkring 30.000 computere hos Saudi Aramco inficeret med virus. Herefter valgte man at lukke for ekstern adgang til sine elektroniske systemer for at undgå yderligere angreb.

Nu har man renset computerne for virus, og Saudi Aramco fortalte søndag, at internet-forbindelsen er genoprettet.

Samtidig understreges det, at olieproduktionen kører på et isoleret system, som ikke er berørt.

I en pressemeddelelse understreger selskabet, at kerneforretningen er intakt, men selskabets hjemmeside aramco.com er stadig offline.

Det ser også ud til, at der stadig er blokeret for e-mails. Reuters har forsøgt at sende mails til olieselskabet, men de bliver afvist.

Saudi Aramco undersøger stadig sagen, men vil kun sige, at virussen "kommer fra en ekstern kilde".

Der har været stor opmærksomhed omkring risikoen for angreb på energisektoren, som kan få meget alvorlige konsekvenser for et land.

Iran har været ramt af flere virus-angreb - ikke mindst den meget omtalte Stuxnet-trojaner, som angiveligt blev udviklet i USA for at lamme det iranske atomprogram.

En gruppe der kalder sig "Cutting Sword of Justice" har taget ansvaret for angrebet den 15. august. Det skulle være en gengældelse for Saudi-Arabiens indblanding i konflikter i lande som Syrien og Bahrain.

Men angreb af denne type er normalt så avancerede, at det kræver meget store ressourcer at gennemføre.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse