Verdens største olieproducent hacket

Mindst 30.000 computere hos Saudi Aramco blev inficeret med virus.

Artikel top billede

Den største olieproducent i verden, Saudi Aramco, har genoptaget den normale drift efter et meget omfattende virus-angreb. Midt i august blev omkring 30.000 computere hos Saudi Aramco inficeret med virus. Herefter valgte man at lukke for ekstern adgang til sine elektroniske systemer for at undgå yderligere angreb.

Nu har man renset computerne for virus, og Saudi Aramco fortalte søndag, at internet-forbindelsen er genoprettet.

Samtidig understreges det, at olieproduktionen kører på et isoleret system, som ikke er berørt.

I en pressemeddelelse understreger selskabet, at kerneforretningen er intakt, men selskabets hjemmeside aramco.com er stadig offline.

Det ser også ud til, at der stadig er blokeret for e-mails. Reuters har forsøgt at sende mails til olieselskabet, men de bliver afvist.

Saudi Aramco undersøger stadig sagen, men vil kun sige, at virussen "kommer fra en ekstern kilde".

Der har været stor opmærksomhed omkring risikoen for angreb på energisektoren, som kan få meget alvorlige konsekvenser for et land.

Iran har været ramt af flere virus-angreb - ikke mindst den meget omtalte Stuxnet-trojaner, som angiveligt blev udviklet i USA for at lamme det iranske atomprogram.

En gruppe der kalder sig "Cutting Sword of Justice" har taget ansvaret for angrebet den 15. august. Det skulle være en gengældelse for Saudi-Arabiens indblanding i konflikter i lande som Syrien og Bahrain.

Men angreb af denne type er normalt så avancerede, at det kræver meget store ressourcer at gennemføre.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks