Forhandlere af lønpakker kæmper for livet

En række it-forhandlere, der var specialister i at sælge it-udstyr via lønpakker baseret på den nu afskaffede multimedieskat, er enten væk eller har sadlet om.

Artikel top billede

Forhandleren Flexpay har lukket og slukket og overdraget kunderne til forsikringsmægleren Willis.

"Jeg kan ikke se nogen fremtid i flexbenefit-branchen," siger den afgående direktør for Flexpay, Leif Andreasen.

Flexbenefit-branchen har specielieret sig i ordninger, hvor medarbejdere kunne købe it gennem deres arbejdsgivere med skattefordel. Men med afskaffelsen af multimedieskatten er fidusen og forretnings­ideen forsvundet.

"Det er klart, at de, der har fokuseret ensidigt på disse løsninger, er blevet hårdt ramt," konstaterer IDC-analytiker Anders Elbak.

Opslugt af gigant

Spillere som Flexpay og konkurrenten Flexbenefit hører til den kategori. De er begge blevet opslugt af den internationale forsikringsmægler Willis, der udelukkende har salg af it via bruttolønsordninger som en del af deres repertoire.

Læs
mere:


Atea, den nok største udbyder af flexbenefit-løsningerne, er også blevet ramt hårdt og har i dag vendt den del af forretningen helt om.

Atea sælger mobil-løsninger, hvor Ateas systemer gør det muligt for kunderne at tilbyde deres ansatte, at de ved selv at spytte penge i kassen kan opgradere deres mobiltelefoner til eksempelvis en iPhone.

Søren Jensen, direktør for Atea, håber, at samme model med tiden vil kunne bruges til pc-salg.

Næsten samme model betragter Comenxa som vejen frem. Selskabet fik i 2011 et underskud på 13 millioner kroner.

Direktør Anne Dorthe Jensen er dog overbevist om, at den software, som selskabet har udviklet, er vejen til overskud. Softwaren bruges blandt andet også til mobilordninger, der ligner Ateas.

"Vi er meget fokuserede på at sælge administration via vores software: For os er det nu administrationen, der er interessant. Ikke hardwaresalget," siger hun.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS