Når politikerne griber ind - Derfor dør lønpakkerne

Redaktøren mener: Hver gang, politikerne har besluttet eller afskaffet ordninger, hvor man over skattebilletten har kunnet købe it-udstyr, har det givet genlyd i kanalen.

Artikel top billede

Og det har ikke kun lydt positivt. Det har nemlig hver gang haft store konsekvenser for kanalens økosystem.

Tilbage i 90'erne, da politikerne indførte hjemme-pc-ordningerne, blev det efterfulgt af en række konkurser og konsolideringer, fordi pc-salget forsvandt fra de traditionelle it-butikker.

Og hver gang, man siden har oprettet eller ændret ordningerne, har det betydet en ommøblering blandt aktørerne i kanalen.

Senest nu med afskaffelsen af multimediaskatten. Her havde man fra politisk hold skabt en konstruktion, der var så kompliceret, at kun specialiserede spillere kunne være med. Det betyder selvsagt, at disse spillere ikke har en kinamands chance for at overleve, når politikerne laver ordningen om igen. Man kan sammenligne flexbenefit-forhandlerene med koala-

bjørne eller pandaer. De har været utroligt specialiserede og fokuserede på én ting. Hvis man fælder eukalyptustræerne, dør koalaen. Hvis man fælder bambusskoven, dør pandaen. Og når man afskaffer multimedieskatten, dør flexbenefit-forhandlerne.

De store detailkæder og mange små forhandlere med butik græder sikkert tørre tårer over den udvikling.

Ikke desto mindre er der igen fra politisk hold blevet brændt en del af forhandlerlandskabet væk. Det er konsekvenser, som politikerne - tilsyneladende - aldrig har med i deres overvejelser.

Hvem skal dø, næste gang politikerne griber ind?

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S