Når politikerne griber ind - Derfor dør lønpakkerne

Redaktøren mener: Hver gang, politikerne har besluttet eller afskaffet ordninger, hvor man over skattebilletten har kunnet købe it-udstyr, har det givet genlyd i kanalen.

Artikel top billede

Og det har ikke kun lydt positivt. Det har nemlig hver gang haft store konsekvenser for kanalens økosystem.

Tilbage i 90'erne, da politikerne indførte hjemme-pc-ordningerne, blev det efterfulgt af en række konkurser og konsolideringer, fordi pc-salget forsvandt fra de traditionelle it-butikker.

Og hver gang, man siden har oprettet eller ændret ordningerne, har det betydet en ommøblering blandt aktørerne i kanalen.

Senest nu med afskaffelsen af multimediaskatten. Her havde man fra politisk hold skabt en konstruktion, der var så kompliceret, at kun specialiserede spillere kunne være med. Det betyder selvsagt, at disse spillere ikke har en kinamands chance for at overleve, når politikerne laver ordningen om igen. Man kan sammenligne flexbenefit-forhandlerene med koala-

bjørne eller pandaer. De har været utroligt specialiserede og fokuserede på én ting. Hvis man fælder eukalyptustræerne, dør koalaen. Hvis man fælder bambusskoven, dør pandaen. Og når man afskaffer multimedieskatten, dør flexbenefit-forhandlerne.

De store detailkæder og mange små forhandlere med butik græder sikkert tørre tårer over den udvikling.

Ikke desto mindre er der igen fra politisk hold blevet brændt en del af forhandlerlandskabet væk. Det er konsekvenser, som politikerne - tilsyneladende - aldrig har med i deres overvejelser.

Hvem skal dø, næste gang politikerne griber ind?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS