Når politikerne griber ind - Derfor dør lønpakkerne

Redaktøren mener: Hver gang, politikerne har besluttet eller afskaffet ordninger, hvor man over skattebilletten har kunnet købe it-udstyr, har det givet genlyd i kanalen.

Artikel top billede

Og det har ikke kun lydt positivt. Det har nemlig hver gang haft store konsekvenser for kanalens økosystem.

Tilbage i 90'erne, da politikerne indførte hjemme-pc-ordningerne, blev det efterfulgt af en række konkurser og konsolideringer, fordi pc-salget forsvandt fra de traditionelle it-butikker.

Og hver gang, man siden har oprettet eller ændret ordningerne, har det betydet en ommøblering blandt aktørerne i kanalen.

Senest nu med afskaffelsen af multimediaskatten. Her havde man fra politisk hold skabt en konstruktion, der var så kompliceret, at kun specialiserede spillere kunne være med. Det betyder selvsagt, at disse spillere ikke har en kinamands chance for at overleve, når politikerne laver ordningen om igen. Man kan sammenligne flexbenefit-forhandlerene med koala-

bjørne eller pandaer. De har været utroligt specialiserede og fokuserede på én ting. Hvis man fælder eukalyptustræerne, dør koalaen. Hvis man fælder bambusskoven, dør pandaen. Og når man afskaffer multimedieskatten, dør flexbenefit-forhandlerne.

De store detailkæder og mange små forhandlere med butik græder sikkert tørre tårer over den udvikling.

Ikke desto mindre er der igen fra politisk hold blevet brændt en del af forhandlerlandskabet væk. Det er konsekvenser, som politikerne - tilsyneladende - aldrig har med i deres overvejelser.

Hvem skal dø, næste gang politikerne griber ind?

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest