Når politikerne griber ind - Derfor dør lønpakkerne

Redaktøren mener: Hver gang, politikerne har besluttet eller afskaffet ordninger, hvor man over skattebilletten har kunnet købe it-udstyr, har det givet genlyd i kanalen.

Artikel top billede

Og det har ikke kun lydt positivt. Det har nemlig hver gang haft store konsekvenser for kanalens økosystem.

Tilbage i 90'erne, da politikerne indførte hjemme-pc-ordningerne, blev det efterfulgt af en række konkurser og konsolideringer, fordi pc-salget forsvandt fra de traditionelle it-butikker.

Og hver gang, man siden har oprettet eller ændret ordningerne, har det betydet en ommøblering blandt aktørerne i kanalen.

Senest nu med afskaffelsen af multimediaskatten. Her havde man fra politisk hold skabt en konstruktion, der var så kompliceret, at kun specialiserede spillere kunne være med. Det betyder selvsagt, at disse spillere ikke har en kinamands chance for at overleve, når politikerne laver ordningen om igen. Man kan sammenligne flexbenefit-forhandlerene med koala-

bjørne eller pandaer. De har været utroligt specialiserede og fokuserede på én ting. Hvis man fælder eukalyptustræerne, dør koalaen. Hvis man fælder bambusskoven, dør pandaen. Og når man afskaffer multimedieskatten, dør flexbenefit-forhandlerne.

De store detailkæder og mange små forhandlere med butik græder sikkert tørre tårer over den udvikling.

Ikke desto mindre er der igen fra politisk hold blevet brændt en del af forhandlerlandskabet væk. Det er konsekvenser, som politikerne - tilsyneladende - aldrig har med i deres overvejelser.

Hvem skal dø, næste gang politikerne griber ind?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S