Kanal-profil hænges ud som 3F-hacker

Tidligere ansat i Microsoft beskyldes for at stå bag sidste måneds hacker-angreb på fagforbundet 3F's hjemmeside.

Artikel top billede

Den 29-årige it-konsulent Rico Raja beskyldes på sitet pastebin.com for at være manden bag sommerens DDoS-angreb (Distributed Denial of Service) på fagforbundet 3F's hjemmeside. Angrebet skete den 20. juli som en udløber af den meget omtalte faglige blokade mod restauranten Vejlegården.

I indlægget hævdes det at Rico Raja er identisk med net-pseudonymet elanOr, som angiveligt står bag 3F-angrebet.

Overfor både Ekstra Bladet og Version2 afviser Rico Raja at have noget at gøre med hackerangrebet, som - hvis den skyldige findes - kan give op til seks års fængsel.

Rico Raja henviser til, at politiet har ransaget hans hjem, hvor de gennemgik hans pc og Playstation for spor efter hackeraktivtet. Ransagningen har ikke ført til en sigtelse mod Raja.

»Jeg vidste jo, at jeg intet har at gøre med hverken Anonymous eller hackingen af 3F's hjemmeside. Politiets gennemsøgning af mine ting viser jo også, at jeg er uskyldig,« siger Rico Raja til Version2.

I endnu et indlæg på pastebin.com gennemgår pseudonymet "faust" sagen og fortæller blandt andet, at hackeren elanOr allerede i april dukkede op på chatforummet Irc under navnet "deploymentgeek", som også er navnet på et domæne, som Rico Raja har benyttet sig af gennem længere tid.

Rico Raja har de seneste par år arbejdet som selvstændig konsulent, men har tidligere været tilknyttet selskabet Kobuz, ligesom han i en kort periode har været ansat hos Microsoft Danmark.

Det har ikke være muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S