Kanal-profil hænges ud som 3F-hacker

Tidligere ansat i Microsoft beskyldes for at stå bag sidste måneds hacker-angreb på fagforbundet 3F's hjemmeside.

Artikel top billede

Den 29-årige it-konsulent Rico Raja beskyldes på sitet pastebin.com for at være manden bag sommerens DDoS-angreb (Distributed Denial of Service) på fagforbundet 3F's hjemmeside. Angrebet skete den 20. juli som en udløber af den meget omtalte faglige blokade mod restauranten Vejlegården.

I indlægget hævdes det at Rico Raja er identisk med net-pseudonymet elanOr, som angiveligt står bag 3F-angrebet.

Overfor både Ekstra Bladet og Version2 afviser Rico Raja at have noget at gøre med hackerangrebet, som - hvis den skyldige findes - kan give op til seks års fængsel.

Rico Raja henviser til, at politiet har ransaget hans hjem, hvor de gennemgik hans pc og Playstation for spor efter hackeraktivtet. Ransagningen har ikke ført til en sigtelse mod Raja.

»Jeg vidste jo, at jeg intet har at gøre med hverken Anonymous eller hackingen af 3F's hjemmeside. Politiets gennemsøgning af mine ting viser jo også, at jeg er uskyldig,« siger Rico Raja til Version2.

I endnu et indlæg på pastebin.com gennemgår pseudonymet "faust" sagen og fortæller blandt andet, at hackeren elanOr allerede i april dukkede op på chatforummet Irc under navnet "deploymentgeek", som også er navnet på et domæne, som Rico Raja har benyttet sig af gennem længere tid.

Rico Raja har de seneste par år arbejdet som selvstændig konsulent, men har tidligere været tilknyttet selskabet Kobuz, ligesom han i en kort periode har været ansat hos Microsoft Danmark.

Det har ikke være muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S