Kanal-profil hænges ud som 3F-hacker

Tidligere ansat i Microsoft beskyldes for at stå bag sidste måneds hacker-angreb på fagforbundet 3F's hjemmeside.

Artikel top billede

Den 29-årige it-konsulent Rico Raja beskyldes på sitet pastebin.com for at være manden bag sommerens DDoS-angreb (Distributed Denial of Service) på fagforbundet 3F's hjemmeside. Angrebet skete den 20. juli som en udløber af den meget omtalte faglige blokade mod restauranten Vejlegården.

I indlægget hævdes det at Rico Raja er identisk med net-pseudonymet elanOr, som angiveligt står bag 3F-angrebet.

Overfor både Ekstra Bladet og Version2 afviser Rico Raja at have noget at gøre med hackerangrebet, som - hvis den skyldige findes - kan give op til seks års fængsel.

Rico Raja henviser til, at politiet har ransaget hans hjem, hvor de gennemgik hans pc og Playstation for spor efter hackeraktivtet. Ransagningen har ikke ført til en sigtelse mod Raja.

»Jeg vidste jo, at jeg intet har at gøre med hverken Anonymous eller hackingen af 3F's hjemmeside. Politiets gennemsøgning af mine ting viser jo også, at jeg er uskyldig,« siger Rico Raja til Version2.

I endnu et indlæg på pastebin.com gennemgår pseudonymet "faust" sagen og fortæller blandt andet, at hackeren elanOr allerede i april dukkede op på chatforummet Irc under navnet "deploymentgeek", som også er navnet på et domæne, som Rico Raja har benyttet sig af gennem længere tid.

Rico Raja har de seneste par år arbejdet som selvstændig konsulent, men har tidligere været tilknyttet selskabet Kobuz, ligesom han i en kort periode har været ansat hos Microsoft Danmark.

Det har ikke være muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS