Artikel top billede

Danske storbanker: Google Analytics er piv-ulovligt

Er Google Analytics ulovligt? Danske firmaer giver nordmænd ret i kritik.

Tidligere på måneden kaldte det norske datatilsyn Google Analytics for ulovligt. Nu følger danske banker op med lignende kritik.

Både Nordea og Danske Bank er ifølge EPN stoppet med at bruge Google Analytics, som ifølge Nordeas webafdeling er "piv-ulovligt".

Google Analytics bruges over hele verden af hjemmesideejere til at analysere trafikken på en given hjemmeside og blive klogere på brugernes adfærd.

Den aktuelle kritik bunder i, at de mange detaljer havner i favnen på Google, som bruger dem til forskellige former for målrettet markedsføring. Især Googles indsamling af ip-adresser kritiseres. Det kan være på kant med firmaes pligt til at beskytte deres forbrugeres dataoplysninger.

Det danske datatilsyn har endnu ikke fundet anledning til at nærstudere lovligheden i Google Analytics. Men hverken Nordea eller Danske Bank vil vente på en afgørelse. Af frygt for at afsløre personoplysninger har bankerne skiftet praktik.

"Efter min opfattelse er det piv-ulovligt at bruge Google Analytics. Virksomhederne videregiver adfærdsdata til tredjepart uden deres kunders eksplicitte accept, og det må man ikke," siger Ivan Bager, webanalytiker i Nordea.

Tysk kritik

Ifølge en afgørelse fra EU skal ip-adresser opfattes som en personoplysning. Og dem skal brugere aktivt give accept til at lade firmaerne indsamle.
 
Det kan også være ulovligt, hvis Google bruger data til andet end at analysere trafik på hjemmesider. Blandt andet det norske datatilsyn har forgæves forsøgt at få en klar melding fra Google om, hvad data ellers anvendes til.

Både i Sverige og Tyskland har der været rejst kritik af Google Analytics.

Efter lange forhandlinger har Tyskland tvunget Google til at anonymisere borgernes ip-adresser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere