Danske storbanker: Google Analytics er piv-ulovligt

Er Google Analytics ulovligt? Danske firmaer giver nordmænd ret i kritik.

Artikel top billede

Tidligere på måneden kaldte det norske datatilsyn Google Analytics for ulovligt. Nu følger danske banker op med lignende kritik.

Både Nordea og Danske Bank er ifølge EPN stoppet med at bruge Google Analytics, som ifølge Nordeas webafdeling er "piv-ulovligt".

Google Analytics bruges over hele verden af hjemmesideejere til at analysere trafikken på en given hjemmeside og blive klogere på brugernes adfærd.

Den aktuelle kritik bunder i, at de mange detaljer havner i favnen på Google, som bruger dem til forskellige former for målrettet markedsføring. Især Googles indsamling af ip-adresser kritiseres. Det kan være på kant med firmaes pligt til at beskytte deres forbrugeres dataoplysninger.

Det danske datatilsyn har endnu ikke fundet anledning til at nærstudere lovligheden i Google Analytics. Men hverken Nordea eller Danske Bank vil vente på en afgørelse. Af frygt for at afsløre personoplysninger har bankerne skiftet praktik.

"Efter min opfattelse er det piv-ulovligt at bruge Google Analytics. Virksomhederne videregiver adfærdsdata til tredjepart uden deres kunders eksplicitte accept, og det må man ikke," siger Ivan Bager, webanalytiker i Nordea.

Tysk kritik

Ifølge en afgørelse fra EU skal ip-adresser opfattes som en personoplysning. Og dem skal brugere aktivt give accept til at lade firmaerne indsamle.
 
Det kan også være ulovligt, hvis Google bruger data til andet end at analysere trafik på hjemmesider. Blandt andet det norske datatilsyn har forgæves forsøgt at få en klar melding fra Google om, hvad data ellers anvendes til.

Både i Sverige og Tyskland har der været rejst kritik af Google Analytics.

Efter lange forhandlinger har Tyskland tvunget Google til at anonymisere borgernes ip-adresser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest