Se her hvor stort vores online-medieforbrug er

De fleste af os har gang i flere skærme samtidig. En ny rapport fra Google sætter fokus på, hvordan vores medieforbrug har forandret sig.

Artikel top billede

Hvor mange gange er du startet med at læse en e-mail på mobilen, mens du er på farten, og er så fortsat på den bærbare computer, når du kom hjem? Eller måske har du set en tv-reklame for en ny bil og brugt din tablet-pc til at finde flere informationer? Det er efterhånden en helt almindelig del af det, som Google kalder "fler-skærms-adfærd" i en ny rapport om vores digitale medieforbrug.

Der er grundlæggende tale om fire forskellige skærm-platforme; pc'er, smartphones, tablets og fjernsyn. Det er de fire kanaler, hvor vi modtager de fleste af vores informationer. Disse platforme står for 90 procent af medieforbruget i USA eller 4,4 timer om dagen. Så der er altså ikke meget tid tilbage til radio, trykte aviser, bøger og andre medieformer.

Men det interessante er, at 90 pct. af brugerne skifter mellem forskellige enheder for at nå deres mål. Det kan være, at man søger efter billetinformationer med sin smartphone og foretager selve bestillingen på en pc. Eller browser nettet på tablet-pc'en for at finde info om et tv-program.

Typisk starter aktiviteten på smartphonen. Her er session-tiden også den korteste - typisk bruger vi 17 minutter for hver interaktion med telefonen, mens det er 30 minutter for en tablet, 39 minutter for pc'en og 43 minutter for fjernsynet.

Google kalder dette for "on-boarding" - her hopper man altså på den digitale oplevelse, som så fortsætter med andre apparater. Næsten halvdelen fortæller, at de starter med at se en film på deres smartphone, og så fortsætter på en pc eller fjernsynet.

Dette sekventielle mediebrug skaber nye udfordringer for udgiverne, der skal tilpasse deres indhold, så det er muligt at fortsætte mellem forskellige enheder.

Det skal eksempelvis være lettere at fylde sin indkøbskurv på telefonen og så foretage betalingen med computeren.

Men det bliver også generelt sværere at fastholde brugernes opmærksomhed. Hele 77 pct. af tv-seerne fortæller således, at de bruger en anden enhed, samtidig med at de ser tv.

I dag handler multi-tasking ikke kun om, at man kan lave flere opgaver samtidig.

Det betyder også, at man henter oplysninger på sin smartphone, spiller på tablet-pc'en, handler på computeren og ser fjernsyn - alt sammen på én gang.

Hele rapporten kan downloades her.

Multiscreenworld Final

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS