Kendt kanal-konsulent i millionkonkurs

Efter at have snydt en stribe forhandlere for betaling er it-konsulent gået personligt konkurs.

Artikel top billede

En stribe kreditorer må kigge langt efter deres tilgodehavender hos den 29-årige it-konsulent, Rico Raja, som tilbage i april i år blev erklæret personligt konkurs.

Ifølge advokat Michael E. Hansen, fra advokatfirmaet Advodan i Kolding har omkring 40 kreditorer anmeldt krav mod it-konsulenten på tilsammen fire millioner kroner. Men efter at have gjort boet op må advokaten konstatere, at der kun akkurat er penge til at dække regningen for selve konkursbehandlingen.

Konkursen blev i sin tid udløst af et krav mod Rico Rajas selskab ActiveXperts Scandinavia/WPMedie, som var hjemmehørende i Vejle.

Konkursen har blandt andet sendt Rico Rajas privatbolig på tvangsauktion, hvilket dog ikke har skaffet penge til de mange kreditorer, da ejendommen viste sig at være så voldsomt belånt, at der ikke er udsigt til, at der bliver penge til overs til kreditorerne.

Trods sin unge alder har Rico Raja i flere år været kendt i kanalen som en meget dygtig og højt certificeret ekspert på især Microsoft teknologi - blandt andet indenfor Windows-serverløsninger. Han har blandt andet i en kort periode arbejdet som forhandlerkonsulent for Microsoft.

Den voldsomme gæld er ifølge CRNs oplysninger opbygget over de seneste par år. En række af hans samarbejdspartnere - herunder en række it-forhandlere - fortæller samstemmende, hvordan de gennem tiden er blevet kontaktet af Rico Raja, som har tilbudt samarbejde. Mønsteret er, at Rico Raja samtidig har bestilt varer, som så aldrig er blevet betalt.

Rico Raja har også opereret via et selskab med navnet Torini IT. Det selskab kender eksempelvis indehaveren af Holtum Data, Per Thomsen, som fortæller, at han i sommeren 2011 leverede varer for 88.000 kroner til Rico Raja.

"Jeg kendte ham fra HP og Microsoft som knalddygtig til deployment, så jeg så frem til et samarbejde. Jeg leverede varer fem, seks gange over en periode på 14 dage, men han betalte aldrig, selvom jeg rykkede flere gange," siger Per Thomsen til CRN.

Flere andre kreditorer kan fortælle tilsvarende historier. På et tidspunkt blev der endda oprettet indtil flere såkaldte "hadesider" på internettet, hvor vrede og skuffede samarbejdspartnere advarede mod Rico Raja.

Senest er han blevet kædet sammen med et hacker-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside, i forbindelse med sommerens konflikt omkring restaurant Vejlegården. Han har dog overfor blandt andet Ekstra Bladet afvist at have noget at gøre med sagen.

Det har trods flere henvendelser ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect