Kendt kanal-konsulent i millionkonkurs

Efter at have snydt en stribe forhandlere for betaling er it-konsulent gået personligt konkurs.

Artikel top billede

En stribe kreditorer må kigge langt efter deres tilgodehavender hos den 29-årige it-konsulent, Rico Raja, som tilbage i april i år blev erklæret personligt konkurs.

Ifølge advokat Michael E. Hansen, fra advokatfirmaet Advodan i Kolding har omkring 40 kreditorer anmeldt krav mod it-konsulenten på tilsammen fire millioner kroner. Men efter at have gjort boet op må advokaten konstatere, at der kun akkurat er penge til at dække regningen for selve konkursbehandlingen.

Konkursen blev i sin tid udløst af et krav mod Rico Rajas selskab ActiveXperts Scandinavia/WPMedie, som var hjemmehørende i Vejle.

Konkursen har blandt andet sendt Rico Rajas privatbolig på tvangsauktion, hvilket dog ikke har skaffet penge til de mange kreditorer, da ejendommen viste sig at være så voldsomt belånt, at der ikke er udsigt til, at der bliver penge til overs til kreditorerne.

Trods sin unge alder har Rico Raja i flere år været kendt i kanalen som en meget dygtig og højt certificeret ekspert på især Microsoft teknologi - blandt andet indenfor Windows-serverløsninger. Han har blandt andet i en kort periode arbejdet som forhandlerkonsulent for Microsoft.

Den voldsomme gæld er ifølge CRNs oplysninger opbygget over de seneste par år. En række af hans samarbejdspartnere - herunder en række it-forhandlere - fortæller samstemmende, hvordan de gennem tiden er blevet kontaktet af Rico Raja, som har tilbudt samarbejde. Mønsteret er, at Rico Raja samtidig har bestilt varer, som så aldrig er blevet betalt.

Rico Raja har også opereret via et selskab med navnet Torini IT. Det selskab kender eksempelvis indehaveren af Holtum Data, Per Thomsen, som fortæller, at han i sommeren 2011 leverede varer for 88.000 kroner til Rico Raja.

"Jeg kendte ham fra HP og Microsoft som knalddygtig til deployment, så jeg så frem til et samarbejde. Jeg leverede varer fem, seks gange over en periode på 14 dage, men han betalte aldrig, selvom jeg rykkede flere gange," siger Per Thomsen til CRN.

Flere andre kreditorer kan fortælle tilsvarende historier. På et tidspunkt blev der endda oprettet indtil flere såkaldte "hadesider" på internettet, hvor vrede og skuffede samarbejdspartnere advarede mod Rico Raja.

Senest er han blevet kædet sammen med et hacker-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside, i forbindelse med sommerens konflikt omkring restaurant Vejlegården. Han har dog overfor blandt andet Ekstra Bladet afvist at have noget at gøre med sagen.

Det har trods flere henvendelser ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S