Kendt kanal-konsulent i millionkonkurs

Efter at have snydt en stribe forhandlere for betaling er it-konsulent gået personligt konkurs.

Artikel top billede

En stribe kreditorer må kigge langt efter deres tilgodehavender hos den 29-årige it-konsulent, Rico Raja, som tilbage i april i år blev erklæret personligt konkurs.

Ifølge advokat Michael E. Hansen, fra advokatfirmaet Advodan i Kolding har omkring 40 kreditorer anmeldt krav mod it-konsulenten på tilsammen fire millioner kroner. Men efter at have gjort boet op må advokaten konstatere, at der kun akkurat er penge til at dække regningen for selve konkursbehandlingen.

Konkursen blev i sin tid udløst af et krav mod Rico Rajas selskab ActiveXperts Scandinavia/WPMedie, som var hjemmehørende i Vejle.

Konkursen har blandt andet sendt Rico Rajas privatbolig på tvangsauktion, hvilket dog ikke har skaffet penge til de mange kreditorer, da ejendommen viste sig at være så voldsomt belånt, at der ikke er udsigt til, at der bliver penge til overs til kreditorerne.

Trods sin unge alder har Rico Raja i flere år været kendt i kanalen som en meget dygtig og højt certificeret ekspert på især Microsoft teknologi - blandt andet indenfor Windows-serverløsninger. Han har blandt andet i en kort periode arbejdet som forhandlerkonsulent for Microsoft.

Den voldsomme gæld er ifølge CRNs oplysninger opbygget over de seneste par år. En række af hans samarbejdspartnere - herunder en række it-forhandlere - fortæller samstemmende, hvordan de gennem tiden er blevet kontaktet af Rico Raja, som har tilbudt samarbejde. Mønsteret er, at Rico Raja samtidig har bestilt varer, som så aldrig er blevet betalt.

Rico Raja har også opereret via et selskab med navnet Torini IT. Det selskab kender eksempelvis indehaveren af Holtum Data, Per Thomsen, som fortæller, at han i sommeren 2011 leverede varer for 88.000 kroner til Rico Raja.

"Jeg kendte ham fra HP og Microsoft som knalddygtig til deployment, så jeg så frem til et samarbejde. Jeg leverede varer fem, seks gange over en periode på 14 dage, men han betalte aldrig, selvom jeg rykkede flere gange," siger Per Thomsen til CRN.

Flere andre kreditorer kan fortælle tilsvarende historier. På et tidspunkt blev der endda oprettet indtil flere såkaldte "hadesider" på internettet, hvor vrede og skuffede samarbejdspartnere advarede mod Rico Raja.

Senest er han blevet kædet sammen med et hacker-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside, i forbindelse med sommerens konflikt omkring restaurant Vejlegården. Han har dog overfor blandt andet Ekstra Bladet afvist at have noget at gøre med sagen.

Det har trods flere henvendelser ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job