Kendt kanal-konsulent i millionkonkurs

Efter at have snydt en stribe forhandlere for betaling er it-konsulent gået personligt konkurs.

Artikel top billede

En stribe kreditorer må kigge langt efter deres tilgodehavender hos den 29-årige it-konsulent, Rico Raja, som tilbage i april i år blev erklæret personligt konkurs.

Ifølge advokat Michael E. Hansen, fra advokatfirmaet Advodan i Kolding har omkring 40 kreditorer anmeldt krav mod it-konsulenten på tilsammen fire millioner kroner. Men efter at have gjort boet op må advokaten konstatere, at der kun akkurat er penge til at dække regningen for selve konkursbehandlingen.

Konkursen blev i sin tid udløst af et krav mod Rico Rajas selskab ActiveXperts Scandinavia/WPMedie, som var hjemmehørende i Vejle.

Konkursen har blandt andet sendt Rico Rajas privatbolig på tvangsauktion, hvilket dog ikke har skaffet penge til de mange kreditorer, da ejendommen viste sig at være så voldsomt belånt, at der ikke er udsigt til, at der bliver penge til overs til kreditorerne.

Trods sin unge alder har Rico Raja i flere år været kendt i kanalen som en meget dygtig og højt certificeret ekspert på især Microsoft teknologi - blandt andet indenfor Windows-serverløsninger. Han har blandt andet i en kort periode arbejdet som forhandlerkonsulent for Microsoft.

Den voldsomme gæld er ifølge CRNs oplysninger opbygget over de seneste par år. En række af hans samarbejdspartnere - herunder en række it-forhandlere - fortæller samstemmende, hvordan de gennem tiden er blevet kontaktet af Rico Raja, som har tilbudt samarbejde. Mønsteret er, at Rico Raja samtidig har bestilt varer, som så aldrig er blevet betalt.

Rico Raja har også opereret via et selskab med navnet Torini IT. Det selskab kender eksempelvis indehaveren af Holtum Data, Per Thomsen, som fortæller, at han i sommeren 2011 leverede varer for 88.000 kroner til Rico Raja.

"Jeg kendte ham fra HP og Microsoft som knalddygtig til deployment, så jeg så frem til et samarbejde. Jeg leverede varer fem, seks gange over en periode på 14 dage, men han betalte aldrig, selvom jeg rykkede flere gange," siger Per Thomsen til CRN.

Flere andre kreditorer kan fortælle tilsvarende historier. På et tidspunkt blev der endda oprettet indtil flere såkaldte "hadesider" på internettet, hvor vrede og skuffede samarbejdspartnere advarede mod Rico Raja.

Senest er han blevet kædet sammen med et hacker-angreb mod fagforbundet 3Fs hjemmeside, i forbindelse med sommerens konflikt omkring restaurant Vejlegården. Han har dog overfor blandt andet Ekstra Bladet afvist at have noget at gøre med sagen.

Det har trods flere henvendelser ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Rico Raja.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse